Poslodavci uz Vladu, ali poručuju: Ne treba dužnike stavljati na stup srama
Foto: Damir Krajač/Cropix
POSLODAVCI podupiru Vladinu politiku čišćenja ekonomije i nelikvidnosti.
"Mora se početi uvoditi red, ali ne da dužnike stavimo na stup srama već da potražimo uzroke koji su do toga doveli", kaže predsjednik Hrvatske udruge poslodavaca Ivan Ergović.
"Ako je netko osnovao tvrtku da bi ostao dužan državi pa je zatvorio, i ostao dužan ne samo državi, nego i ostalim poduzetnicima, to je sigurno problem. Mislim da je stečaj jedan proces koji se mora odraditi i to je nešto što se inače u svijetu događa. Znači, ako neki projekt nije uspio, treba ljudima dati priliku da uspiju na nekom drugom projektu, to je poduzetništvo", rekao je Ergović
Iako su bili kritični, sad su uz Vladu. "Vladina investicijska politika ima glavu i rep", zadovoljni su prvim mjerama predstavnici Hrvatske udruge poslodavaca koji su se po prvi puta službeno sastali s premijerom Zoranom Milanovićem i prvim potpredsjendikom Vlade Radimirom Čačićem.
Slažu se da je najveći problem u ovom trenutku problem nelikvidnosti koji usporava investicijski ciklus, no dužnike ne treba stavljati na stup srama, poručuju poslodavci.
Prvi sastanak s premijerom Milanovićem i odmah prve pohvale: "Ove investicije koje Vlada želi pokrenuti prvenstveno u javnim i državnim poduzećima je nešto što je nužno kako bi se posebno građevinski sektor u Hrvatskoj oporavio", kaže predsjednik HUP-a Ivan Ergović.
Najveći problem nelikvidnost
Revitalizacija građevinskog sektora je nužna, slaže se i prvi potpredsjednik Vlade, Radimir Čačić. Država je u nizu slučajeva strana u sudskom sporu, a koji znaju potrajati i do petanest godna. Rješenja se trebaju iznaći što prije, rekao je.
"Moramo ići na rješenja koja imaju stepenice 'nagodba, arbitraža pa sud', ali arbitraža kao jednokratna, brzinska mjera i unaprijed i unazad. Velike hrvatske tvrtke tu su u ozbiljnim poteškoćama", rekao je Čačić.
Najveći problem ostaje problem nelikvidnosti, tvrde poslodavci koji podupiru Vladinu politiku čišćenja ekonomije. Ipak, i sam Ergović koji je priznao kako je dužnik, smatra kako se prvo trebaju potražiti uzroci koji su do tog doveli prije nego se porezni dužnici javno objave i stave na stup srama.
"Ja sam isto dužan, ali smo predali poreznu prijavu. Imamo nešto što smo preplatili iz prijašnjih razdoblja i čekamo da se sada usklade naši računi. Jednostavno je takva situacija da je opća nelikvidnost i očekujemo da se kroz investicijski ciklus, kroz rad, rasterećenje gospodarstva stvore pretpostavke da ljudi konačno počnu zarađivati", rekao je Ergović.
"Oštre sankcije trebaju se provesti u onim tvrtkama za koje se utvrdi da su svjesno potkradale državu", komentirao je Ergović Vladinu najavu zabrane osnivanja novih tvrtki onima čije su tvrtke zatvorene jer nisu podmirili dugove bilo prema radnicima ili državi.
"Svi oni koji rade nešto da bi špekulirali, da bi varali državu ili bilo kog drugog, to nema veze s poduzetništvom, to je totalni kriminal. Njima ne treba zabraniti samo rad, njih treba kazneno goniti ako su takvo nešto radili", zaključuje Ergović.
Antipoduzetnička klima bila je jedna od važnijih tema današnjeg sastanka, pa će tako Vlada i HUP raditi partnerski na jačanju zakonskih inicijativa i stvaranju pretpostavki za razvoj gospodarstva. Osim toga, Čačić je najavio kako za 15 do 20 dana kreću i prvi natječaji za 100-injak vladinih investicija, kojima, podsjetimo, u javne tvrtke planiraju uložiti oko dvije miljarde eura.