Pupovac za Index: Uvođenje poreza na nekretnine kod izbjeglih bi Srba moglo stvoriti dodatni osjećaj nepravde
Foto: Tomislav Brdjanović
PRIJEDLOG Zakona o porezu na nekretnine kojeg ovih dana grčevito brani Slavko Linić, sporan je i Miloradu Pupovcu, saborskom zastupniku SDSS-a i predsjedniku Srpskog narodnog vijeća.
Po njegovom mišljenju predloženi oblik poreza na nekretnine nije imao u vidu složene imovinsko-pravne odnose u kojima se nalazi dio izbjeglih Srba iz RH, ali i dio povratnika. U razgovoru za Index, Pupovac objašnjava zbog čega Linićev prijedlog zakona smatra problematičnim.
Kako gledate na prijedlog Zakona o porezu na nekretnine u svjetlu neriješenih imovinskih prava Srba izbjeglih iz RH?
To može biti ozbiljan problem kako za izbjeglice ili povratnike tako i za državu. Mnogi od njih imovinu ne koriste zbog izbjegličkog statusa, a ako je i koriste njihovi su prihodi najčešće takvi da bi im porez na imovinu mogao postati golem i neizdrživ teret. Nakon tolikih godina što nisu mogli do svoje kuće ili što još uvijek ne mogu, uvođenje poreza na imovinu moglo bi stvoriti ozbiljne nesporazume i osjećaje dodatne nepravde.
Iz prijedloga zakona nije jasno na koji način će biti regulirana porezna davanja za nekretnine u imovinsko-pravnim sporovima na koje pravo vlasništva polažu Srbi koji više ne borave u Hrvatskoj, ili tvrtke iz Srbije. Treba li taj problem prepustiti procesu sukcesije?
O tome kako se to misli činiti mi nemamo pravih saznanja. O tome do sada nismo imali prilike ni sa kim razgovarati, pa vam ne možemo reći da li postoji jedan režim obračuna poreza za one koji su u hrvatski državljani u izbjeglištvu i za one koji su srpski državljani ili pravne osobe iz Srbije, a imovina im je u Hrvatskoj. U slučaju srpskih fizičkih ili pravnih lica, poseban je problem što ta imovina najčešće nije u njihovu posjedu niti su je oni nekom iznajmili već je najčešće nekome dodijeljena od strane naših vlasti ili je uzurpirana. Kako u takvim slučajevima naplaćivati porez? Vlasniku koji ne može u posjed ili posjedniku koji je protupravan?
Znači vi kao pridruženi član vladajuće koalicije niste imali uvid u prijedlog zakona o nekretninama dok on nije objavljen? Nitko iz ministarstva financija s vama o tome nije razgovarao?
Ne, dosad s nama nitko o tome nije razgovarao. Nadam se da je to zbog toga što u obimu problema koje sadrži oporezivanje nekretnina, nisu vidjeli dodatnu kompleksnost ovih problema. Ali ukoliko ne budu razgovarali, može se ponoviti isti slučaj kakav smo imali prije nekoliko godina sa zakonom o poljoprivrednom zemljištu kad je izazvao buru i bio mijenjan upravo zato što je dovodio u pitanje jedno od temeljnih ustavnih prava i prava pravne stečevine EU, a to je pravo vlasništva.
Kako teče rješavanje imovinsko pravnih sporova Srba koji ne žive u RH?
Na žalost, to ne teče, to stoji. Oni koji su riješili sami na ovaj ili onaj način su riješili, a oni koji nisu čekaju primjenu aneksa Ugovora o sukcesiji.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati