Richard Branson i Nick Clegg pozivaju na dekriminalizaciju svih droga
Screenshot: Big Think/YouTube
RENOMIRANI poduzetnik Richard Branson i zamjenik britanskog premijera Nick Clegg pozivaju Ujedinjeno Kraljevstvo na dekriminalizaciju gotovo svih droga po uzoru na Portugal.
Branson i Clegg su svoja gledišta da je "rat protiv droge" povijesni neuspjeh iznijeli u kolumni za Guardian ususret današnjoj konferenciji o borbi protiv ovisnosti.
"Kao investicija, rat protiv droga nije isporučio nikakav profit, da je riječ o biznisu, on bi davno bio ugašen. Ovo nije kako izgleda uspjeh. Ideja da ćemo drogu iskorijeniti u svijetu vodeći rat protiv onih koji je koriste je temeljno pogrešna iz jednog jednostavnog razloga: ona ne smanjuje upotrebu," napisali su Clegg i Branson.
Kolumna se poziva na istraživanje Ministarstva unutarnjih poslova kojeg su naručili Liberalni demokrati i objavili prije nekoliko mjeseci, a prema kojem ne postoji korelacija između "strogoće" pristupa i raširenosti upotrebe opijata.
"Taj razarajući zaključak znači da mi naša ograničena sredstva rasipamo, i to na ogromnoj razini".
Branson se pridružio pozivu Clegga iako se u pravilu drži podalje od politike, rekavši da je voljan podržati ovu specifičnu kampanju kao član globalnog povjerenstva o smjernicama povezanima s drogom.
"Kolosalna prijevara"
"Status quo je kolosalna prijevara javnosti od strane političara koji se boje razbiti tabu," napisao je dvojac u članku i zatražio da Ujedinjeno Kraljevstvo usvoji politiku koja je prije gotovo 15 godina primijenjena u Portugalu.
Portugal je nakon dekriminalizacije svih droga zabilježio pad njihove upotrebe za pedeset posto, usmjerivši novac koji se koristio za represiju i prohibiciju prema liječenju i vraćanju ovisnika u društvo.
"Reforme u Portugalu nisu, kao što su to predviđali mnogi, rezultirale povećanom upotrebom droga. Umjesto toga, oni su svoja sredstva usmjerili prema liječenju i dramatično smanjili broj ovisnika, infekcija HIV-om i smrti uzrokovanih drogom."
"Portugalski sustav radi, kad je riječ o pitanju važnom poput ovog, kad su u pitanju životi, vlade si ne mogu dopustiti ignoriranje dokaza. Mi moramo krenuti s pilot programima i razviti britansku verziju portugalskog modela," zaključuju u članku.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati