Roštilj na Jarunu i Bundeku uskoro bez pivice: Za alkohol na javnoj površini - 1000 kuna kazne!
Ilustracija: Drago Sopta / Cropix
ODZVONILO je poznatoj praksi Zagrepčana koji su se često mogli vidjeti sa bocama piva i drugim alkoholnim pićima kako krate svoje dane po parkovima i na drugim javnim površinama.
Od pročelnika zagrebačkog Gradskog ureda za zdravstvo i branitelje Zvonimira Šostara doznajemo kako se sprema prijedlog prema kojem će se zabraniti ispijanje alkoholnih pića na javnim površinama, osim u ugostiteljskim objektima ili na nekim manifestacijama koje dobiju dozvolu od gradskog ureda. Ta zabrana više ne bi vrijedila samo za maloljetnike, već i za punoljetne osobe.
Kazne od 700 do 1000 kuna
"U tome ne može biti diskriminacije. Kažnjavat će se svako ispijanje alkoholnih pića, uz pivo i vino, na javnom mjestu", objasnio nam je Šostar te dodao kako je prijedlog da se prekršitelji kažnjavaju sa kaznama od 700 do 1000 kuna.
No, taj prijedlog još mora potvrditi i Vijeće za prevenciju Grada Zagreba u ponedjeljak te zastupnici u Gradskoj skupštini, a Šostar je uvjeren da će prijedlog proći obje "instance". Pročelnik je demantirao informacije koje su se pojavile u nekim medijima da će se kažnjavati i samo nošenje alkoholnih pića na javnim mjestima. "Punoljetna osoba može sjediti na klupici u parku i uz sebe imati vrećicu sa alkoholnim pićem, ali ako ga se ne ulovi u konzumiranju, kazne nema", kazao nam je Šostar. Gradski ured se na ovu zabranu odlučio zbog raširenog pijenja alkohola među mladima.
Pomažemo roditeljima u odgoju djece
"Smatramo da nema drugog načina da se prekine ta praksa", kazao nam je Šostar te dodao kako će ovim potezom "pomoći i roditeljima u odgajanju djece".
Na problem opijanja i nasilja među mladima upozorio je i na svojem blogu gradonačelnik Milan Bandić. "Među mladima, konzumiranje alkohola znak je odraslosti, način izražavanja mladenačkog bunta i dovodi do nasilja među mladima o čemu svjedočimo posljednjih godina", napisao je Bandić na blogu te dodao kako statistike pokazuju da je 92 posto učenika prvih razreda srednje škole konzumiralo alkohol barem jednom u životu, kao i 97 posto učenika drugih razreda.
"Ozljede i nasilje povezano s alkoholom pogađaju sve"
"Razlozi prekomjernog konzumiranja alkohola među mladima nalaze se kako u društvu, tako i u obitelji. Nedostatak roditeljske potpore, nadziranja i komunikacije, liberalni stavovi roditelja prema pijenju i podržavanje konzumiranja alkohola jednako su odgovorni kao i obilježja društvene sredine, kao što su siromaštvo, nezaposlenost, nekvaliteta stanovanja, neodgovarajuća zdravstvena skrb, nedostatna socijalna skrb, nezadovoljavajući uvjeti školovanja", napisao je gradonačelnik te dodao kako je utjecaj vršnjaka najizraženiji između 13. i 17. godine.
"Ozljede i nasilje u vezi s alkoholom ne pogađaju samo pojedince već i obitelji i širu zajednicu utječući na zdravlje i socijalnu sigurnost. Kod mladih prevladavaju rizici od nesreća u prometu i nasilja, dok su kod starijih dobnih skupina češći zdravstveni rizici", napisao je gradonačelnik Bandić.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati