Slijedi opći štrajk: Liječnicima i medicinskim sestrama prekipjelo!
Ilustracija: Shutterstock
U BANSKIM dvorima nastavio se proces mirenja dva sindikata u zdravstvu i Vlade, nakon što su Vladini predstavnici u petak zatražili stanku zbog dodatnih konzultacija. No, nisu pronašli zajednički jezik! Očekuje se štrajk liječnika i sestara!
Svega pola sata trajali su razgovori dva sindikata u zdravstvu i resornog ministra Rajka Ostojića. Zajednički jezik nije pronađen zbog kako tvrdi predsjednik Hrvatskog liječničkog sindikata Ivica Babić, licemjerja Vlade koja nije imala volju za dogovor.
"Na postupak mirenja poslala je predstavnika koji nije imao mandat potpisati sporazum o mirenju. Samo po sebi sve govori. Mi znamo što nam je činiti. Sutra je sastanak glavnog odbora Hrvatskog liječničkog sindikata koji će dalje operacionalizirati zaključke Skupštine od 13. 7. ove godine, u trenutku kad sve bude iskoordinirano, najavit ćemo štrajk i reći koji je to datum", istaknuo je Babić.
Resorni ministar Rajko Ostojić odbacuje tvrdnje sindikata da predstavnik Vlade nije imao ovlasti potpisati sporazum, te je poručio da je ono što su sindikati tražili, zapravo bio mini kolektivni ugovor što je u procesu mirenja protuzakonito. Za štrajk kaže, on je legitimno pravo sindikata.
"Očekujem, naravno, već smo 20 godina hrvatske države imali samo jednom štrajk, da će se postupati u skladu s medicinskom etikom, za dobrobit naših pacijenata, a o tome, kad dođe vrijeme za to", poručio je Ostojić.
Ako štrajk potraje, itekako će ga osjetiti građani, poručuje predsjednica Hrvatske udruge za promicanje prava pacijenata Đula Rušinović-Sunara.
"Štrajk koji traje više od tri dana može početi ugrožavati živote. Pacijenti će se za hladne stvari strpjeti, ali hitnim bolesnicima ako ne budu imali hladni pogom više od tri dana, bit će im ugrožen život", pojašnjava Rušinović-Sunara.
Iako podržavaju kolege u borbi za njihova prava, kao koncesionari u štrajku im se neće priključiti liječnici primarne zdravstvene zaštite. Građani, što se obiteljske medicine tiče, mogu mirno spavati, ističe predsjednica KoHOM-a Ines Balint.
"Obiteljki liječnici će i dalje nastaviti raditi svoj posao, za sada pacijenti nemaju nikakve brige, obavljaju sve redovno kod svojih obiteljskih liječnika", naglasila je Balint.
Liječnici i sestre u štrajk bi trebali stupiti u roku od dva tjedna te najavljuju da će on trajati sve do ispunjenja njihovih uvjeta.
U štrajku bi trebalo sudjelovati oko 70 posto ukupnog broja liječnika i sestara, no potrudit će se kažu, da štrajk što manje manje osjete pacijenti. Pregovore o novom kolektivnom ugovru u zdravstu nastavit će Samostalni sindikat zdravstva i socijalne skrbi.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati