Stanari sele iz kruga Prvomajske tvornice: Rušenje kompleksa razočaralo je stručnjake, ali ne i stanare
Foto: Goran Arčabić/Facebook
RUŠENJE kompleksa bivše Prvomajske tvornice (tvornica braće Ševčik) na zagrebačkom Črnomercu razočaralo je stručnjake, ali ne i stanare. Na mjestu građevine, za koju se lobiralo da bude zaštićeni spomenik kulture, niknut će stambene zgrade. Upravo zbog toga ruši se cijeli kompleks, a stanari zgrada koje su u sklopu tog kompleksa sele dalje.
"Još nisu potpisani glavni ugovori, no u principu svi smo se dogovorili. Nitko od nas nema problema s tim jer bi ovdje ostali kao oaza. Ovo je jedina obiteljska kuća koja je ostala tu u ulici, nema teorije da se to uklopi", ispričala nam je uskoro bivša stanarka ovog kvarta, gospođa Slavica, rekavši kako su zadovoljni kompenzacijom stambenog prostora.
Nije joj žao što odlazi iz kvarta u kojem je živjela zadnjih nekoliko desetljeća. "To je obiteljska kuća moga muža koji je u njoj živio zadnje 63 godine. Ja ovdje živim 40 godina. Ako njemu nije žao, onda nije ni meni. Nikako nam ne bi odgovaralo da tu ostanemo živjeti, osobito što će gradilište biti aktivno barem godinu dana", ističe Slavica.
Suprotno mišljenju restauratora, stanari misle da zgrada ne zaslužuje biti spomenik kulture. "Zaštićen je samo dio krova jedne zgrade. A ni to nije izvorno. Mi imamo slike kako je to prije izgledalo. Ništa nije ovako izgledalo. Suludo je da se to zaštiti. Možda je nekad bilo dobro izgrađeno, danas je to katastrofa", smatra Slavica.
Umjesto Prvomajske tvornice na Črnomercu uskoro stambene zgrade
Ruši se Prvomajska, bivša tvornica braće Ševčik, na zagrebačkom Črnomercu. Zgrada je izgrađena prije 86 godina, a u tvornici je proizveden prvi alatni stroj u Hrvatskoj. Umjesto spomenika kulture, a na tom će prostoru u budućnosti niknuti stambene zgrade.
U nekadašnjoj Prvomajskoj tvornici u Ulici grada Mainza na Črnomercu nekada su se nalazile strojarske radionice te ljevaonice željeza i metala. Bez obzira što je riječ o napuštenom objektu, stručnjaci godinama upozoravaju da je riječ o jednom od najljepših primjera industrijske arhitekture u Zagrebu.
"Ono što je važno u kontekstu industrijske arhitekture, te čitave povijesti industrije Zagreba je upravo taj kompleks koji je sagrađen 20-ih godina, ta strojarska radionica braće Ševčik, koja ima tipično obilježje industrijske arhitekture prve polovice 20. stoljeća", pojasnio nam je stručnjak za pitanje industrijske baštine iz Muzeja Grada Zagreba Goran Arčabić.
U ciklusu izložbi koja je na tu temu bila postavljena prije dvije godine javnosti je prezentiran i kompleks Prvomajske tvornice. "Prezentirali smo i taj kompleks braće Ševčik i stav je bio da bi valjalo napraviti revalorizaciju tog kompleksa, odnosno, po našem mišljenju, trebalo zaštititi kao pojedinačno kulturno dobro. Očekivali smo da će se to dogoditi, međutim nije se dogodilo i ovo rušenje koje slijedi je na neki način bilo očekivano", pojašnjava Arčabić.
Ovo nije izoliran slučaj, riječ je o tipičnom primjeru kako se industrijsko nasljeđe tretira, ne samo u Zagrebu ili u Hrvatskoj, već i u svijetu, kaže naš sugovornik. "Ne raspolažem internim informacijama o tome što bi sad tamo trebalo biti. U generalom urbanističkom planu taj prostor i blok je određen kao zona mješovite, pretežno stambene namjene. Tamo se grade stambeni objekti. Što samo po sebi ne bih rekao da je nepomirljivo. Mislim da bi očuvanje takvog kompleksa unutar stambene zone dao na kvaliteti tom kvartu".
Ovakve i slične građevine materijalni su ostaci industrijalizacije koja je generirala izgradnju grada, njegov izgled, ali i identitet stanovnika Zagreba, upozorava Arčabić. "Većina stanovnika ovog grada je djelomično, na neki način ipak povezana s tom industrijalizacijom. Netko se od naših predaka vjerojatno doselio tu da bi radio u tvornicama i ljudi imaju poseban senzibilitet. Upravo zbog toga vrijedi sačuvati te objekte".
Također, ovakve industrijske građevine iz prošlosti su početak nastajanja modernog Zagreba, koji je nekada bio jedan od vodećih industrijskih gradova u ovom dijelu Europe, zaključuje stručnjak za pitanje industrijske baštine iz Muzeja Grada Zagreba.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati