Štedionice: Ministarstvo financija prekršilo je pravila stavljanjem Zakona o stambenoj štednji u hitni postupak
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Foto: scx.hu
U OKVIRU sjednice Vlade RH Ministarstvo financija na usvajanje je uputilo Nacrt prijedloga zakona o dopuni Zakona o stambenoj štednji i državnom poticanju stambene štednje, kojim se predviđa ukidanje isplate državnih poticaja na stambenu štednju prikupljenu od 1. siječnja do 31.prosinca 2014.
Stambene štedionice ističu da je time grubo narušena procedura donošenja zakona te da nova verzija proizvodi iste efekte kao i prethodni prijedlog.
Narušavanje sustava stambene štednje koje bi proizašlo iz izmjena Zakona dovelo bi, ne samo do ugrožavanja važnih socijalnih i gospodarskih ciljeva, nego i do značajnih negativnih učinaka na državni proračun RH, kojem sustav pridonosi s više od 300 milijuna kuna godišnje, smatraju u Odboru stambene štednje Hrvatske udruge banaka.
Stambene štedionice smatraju da je prijedlog zakona različit je od prijedloga zakona koji je bio predmet javne rasprave do 14. listopada 2013. te nije ispunio uvjete za razmatranje na sjednici Vlade, iz sljedećih razloga:
- Novi prijedlog zakona o dopuni Zakona o stambenoj štednji i državnom poticanju stambene štednje nije bio predmet javne rasprave, što je protivno Vladinom Kodeksu savjetovanja sa zainteresiranom javnošću u postupcima donošenja zakona, drugih propisa i akata (NN 140/09);
- Ministarstvo financija nije provelo postupke procjene učinka propisa, što je protivno Zakonu o procjeni učinaka propisa (NN 90/11), Uredbi o provedbi postupka procjene učinaka propisa (66/12) te Poslovniku Vlade i Sabora;
- Ministarstvo financija predlaže donošenje zakona po hitnom postupku bez valjanog obrazloženja i uporišta u propisima. Naime, sukladno odredbama Poslovnika Hrvatskog sabora za donošenje zakona po hitnom postupku moralo bi se raditi o nekakvoj izvanrednoj, neposredno ugrožavajućoj situaciji, koja nalaže hitnu reakciju zakonodavca, ne bi li se spriječile teške i nepopravljive posljedice. Sasvim je jasno da u konkretnom slučaju takvih osobito opravdanih državnih razloga nema, budući da prijedlog ukidanja državnih poticaja nije odgovor ni na kakvu izvanrednu ili ugrožavajuću situaciju koja bi zahtijevala hitnu reakciju zakonodavca.
"Novi prijedlog zakona, koji podrazumijeva ukidanje državnih poticaja na razdoblje od godine dana, proizvodi jednake posljedice kao i trajno ukidanje poticaja. Predloženi jednogodišnji prekid isplate poticaja do donošenja konačne odluke o budućnosti sustava stambene štednje predstavlja grub i neopravdan prekid zakonskog kontinuiteta,koji je protivan Ustavnim načelima, a uslijed kojega štediše gube povjerenje u sigurnost stambene štednje i prinosa koje očekuju. To za posljedicu ima smanjenje novih ugovora o stambenoj štednji, značajan broj raskida ugovora i odljeva postojećih sredstava stambene štednje te obustavljanje kreditne aktivnosti sustava, odnosno potpuni kolaps sustava stambene štednju u vrlo kratkom roku." navodi se u priopćenju Odbora za stambenu štednju.
"Kako je prijedlog zakona upućen u proceduru mimo propisanih pravila, a moramo istaknuti da nisu objavljeni niti dokumenti proizašli iz javne rasprave na prvi prijedlog izmjene zakona, te nije utemeljen na provedenim analizama, niti su od strane predlagatelja sagledani učinci izmjene Zakona i s njome povezani rizici, Odbor za stambenu štednju pri HUB-u predlaže povlačenje prijedloga Zakona iz procedure usvajanja po hitnom postupku te provedbu javne rasprave i svih postupaka predviđenih zakonima Republike Hrvatske, kako bi se, uz sudjelovanje svih dionika, usuglasilo rješenje koje doprinosi gospodarstvu i građanima.“ zaključuje se u priopćenju Odbora za stambenu štednju HUB-a.
Ovo je .
Homepage nacije.
ovdje. Atraktivne fotografije i videe plaćamo.
Imate važnu priču? Javite se na desk@index.hr ili klikom
Želite raditi na Indexu? Prijavite se
Tražimo sadržaj koji
bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
Učitavanje komentara
Tražimo sadržaj koji
bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati