Štetan ugovor: Miljenić priznao da je Škare Ožbolt napravila loš posao s Kerumom i Standom!
Foto: Hina
DESET godina nakon što je bivša ministrica pravosuđa Vesna Škare Ožbolt s Kerumom napravila trampu za bivšu robnu kuću Standa udijelivši mu atraktivnu Perisku uz nešto dionica na Varaždinskoj burzi uz par milijuna, njezini nasljednici na čelu Ministarstva i dalje ne znaju što bi s tom zgradom.
Ministar Orsat Miljenić pojadao se danas tako da ne zna gdje će sa splitskim Općinskim sudom, koji broji već šest godinu u podstanarstvu na Dračevcu u prostorijama vojarne Sveti Križ. Žalio se Miljenić, i to pred zgradom splitske Palače pravde nepunih sto metara od Stande koja stoji zatvorena cijelo desetljeće.
Hipotetski i teoretski
Ministar Miljenić priznao je novinarima da nemaju novca za rekonstrukciju Stande, a sve i da imaju, pitanje je što bi bilo jer je zgrada premalena za potrebe splitskog Općinskog suda. Pravo je, dakle, pitanje ima li posao koji je sklopila Škare Ožbolt elemente štetnog ugovora, kaznenog djela za koje se progon poduzima po službenoj dužnosti. Odmah na početku, treba reći da je to pitanje krajnje prozaično budući da nakon protoka od deset godina u slučaju pokretanja bilo kakvog postupka za to djelo može biti tek konstatirana zastara. Ali, kažemo, to je čisto hipotetski. Evo i zašto.
Državno odvjetništvo dalo suglasnost, kako će naći elemente protupravnosti?
Miljenić, naime, o tome ne zna ništa i kaže da to treba pitati Državno odvjetništvo. E, tu već dolazimo do problema. Naime, Državno odvjetništvo dalo je suglasnost na sklapanje ugovora pa su zadnji koji će tu pronaći elemente protupravnosti, odnosno, kaznenog djela. Ista je stvar i sa Spaladium arenom. Ako oni ne pronađu, nema tko.
U ovih deset godina od trampe, Kerum je na burzi preuzeo Koteks, a ta je tvrtka imala izuzetno veliki značaj pri spašavanju Kerum d.o.o. u predstečajnoj nagodbi sa čak 300 milijuna priznate tražbine. S druge strane, Ministarstvo pravosuđa sa Standom nije uspjelo ništa napraviti da bi aktualni ministar danas izjavio kako je zgrada potpuno neprimjerena potrebama suda te tako izravno priznao promašenost posla koji je s Kerumom sklopila Škare Ožbolt uz pristanak Državnog odvjetništva.
Čudne radnje sa zgradom Stande
"Zgrada je predmet čudnih radnji", zamijetili su novinari.
"Ja ne znam kojih je radnji predmet, u to neću ulaziti, ali mogu vam reći što je naš problem s tom zgradom. Novaca za rekonstrukciju nemamo, a čak i kad bi išli u rekonstrukciju prema planovima koje su napravile službe, ne bi bilo mjesta za Općinski sud. Uzeta je zgrada koja čak i da se napravi ne može prostorno odgovarati. Pokušat ću s Gradom razgovarati, situacija na Dračevcu je totalno neuvjetna, privremenost se oduljila..." izjadao se Miljenić.
"Hoće li netko odgovarati za ovo?", pitali smo ministra.
"Ne znam postoje li kakvi postupci. Ne znam dovoljno o poslu da bi vam rekao čist ili nečist. To nije moj posao. Ja imam problem sa zgradom za koju nemam novaca da je obnovim...", potpuno je zanemario pitanje Miljenić.
"Ako postoji kazneni predmet, onda je taj predmet pred Državnim odvjetništvom", teoretski je nastavio ministar.
"Zar vi niste oštećeni, ako ste trebali dobiti zgradu koju sada nemate za upotrebu, a i sami kažete da ne odgovara?", nisu se dali novinari. Podsjetili su ministra da je Kerum oplodio to što je dobio, a Ministarstvo nije, a i neće nikada privesti svrsi.
"Ne mogu ja suditi o štetnom ugovoru"
"Iz onoga što ja imam u Ministarstvu, ja ne vidim to što vi govorite. Ne tvrdim da nije bilo, ali ono što imamo, imamo problem", vratio se Miljenić na točku odakle je krenuo. Problem.
"Formalno u Ministarstvu postoji trag da pristaje na taj ugovor", konačno je izrekao Miljenić.
"Pa je li to štetan ugovor?", pitali smo ga.
"Nije na meni da o tome sudim", otklonio je Miljenić svaku mogućnost da nešto napravi po tom pitanju.
Slučaj Kavadur: "Poduzet ćemo odgovarajuće mjere"
Miljenića smo pitali i o aferama koje su povezane s njegovim kolegama iz Vlade. Sa slučajem Kavadur, tvrtke koju vodi otac Arsena Bauka, ministra uprave, Miljenić je dobro upoznat jer je zatražio kompletan izvještaj nakon što je Index otkrio da supetarski sud u tužbi države protiv Kavadura od sedam milijuna kuna četiri godine nije sazvao ročište te da je predmet star devet godina skrivan od kontrole Županijskog suda u Splitu.
Veliko je pitanje kada bi i bi li uopće supetarski sud stavio predmet u rad jer su ga vodili kao riješen. Unatoč devet požurnica Državnog odvjetništva, sud raspravu nije zakazao dok Index nije pisao o slučaju. Zasad nema nikakvih stegovnih postupaka, no to ne znači da ih neće biti.
"Mi smo zatražili i dobili izvješće. Koordiniramo sa Županijskim sudom koji ide uskoro ponovno u nadzor. Nakon toga ćemo poduzeti odgovarajuće mjere iz naše nadležnosti. Ono što je bitno i na čemu Ministarstvo inzistira, to je prema svima jednako. Meni ništa ne znači čiji je predmet i tko je u njemu. Ako se u bilo kojem predmetu dogodi neopravdan zastoj, poduzet ćemo mjere", kazao je Miljenić, kojeg smo upozorili da je predmet skrivan od kontrole više suda i da se nije postupalo pune četiri godine.
"Ide nadzor pa ćemo vidjeti što ćemo i kako dalje", zaključio je ministar o Kavaduru i bračkim sutkinjama.
Slučaj Slobodna: "Prema svima jednako"
Ministra samo zamolili da komentira i to što Državno odvjetništvo šest godina provodi izvide privatizacije Slobodne Dalmacije, koja je u vlasništvu Nina Pavića s kojim je i ministar svojedobno bio u poslovnom odnosu, a zanimalo nas je svakako da komentira i detalj da je njegov kolega iz Vlade, ministar policije Ranko Ostojić, u inkriminiranom razdoblju bio član Uprave Slobodne Dalmacije za kadrovska i pravna pitanja.
"Prema svima jednako. Bez obzira tko koga poznaje, gdje je radio. Promijenili smo Zakon o Državnom odvjetništvu, rokovi su vrlo čvrsti. Ako se ne budu poštivali, tražit ćemo odgovornost. Dosada, nažalost, neki od tih rokova nisu bili propisani", kazao je Miljenić.
"Kada sam Čolaka postavio za v.d. predsjednika nisam znao za ovrhe stare 10 godina"
Pitali smo ga i o 10 tisuća ovrha starih 10 godina koje su posljednjih tjedana iznenadili Splićane. Nisu jedini. Iznenadile su i samog ministra koji o tome nije imao saznanja. U rujnu prošle godine za v.d. predsjednika Općinskog suda postavio je šefa Ovršnog odjela Gorana Čolaka, koji je u međuvremenu izabran za predsjednika. Miljenić tvrdi da o silnim zaostalim ovrhama ništa nije znao kada je Čolaka postavio za v.d. predsjednika suda.
"Išli smo po kriterijima naše inspekcije koja je bila dolje i nije vidjela te ovrhe. Ja sada znam za te predmete...", iznenadio nas je ministar.
"Pa nisu ih valjda i tamo skrivali, kao u Supetru", pitali smo ga.
"Neću sada govoriti o čemu se radi. Zatražili smo izvješće i danas je to bila jedna od tema mog boravka u Splitu. Meni je tu, s jedne strane, problem ako je došlo do zastoja u otpremi, a s druge, možda još veći problem zbog građana kojima nije dostavljeno na vrijeme. Pokušavamo naći izlaz iz toga. Sigurno je da će Ministarstvo inzistirati na odgovornosti u tom slučaju jer neke stvari se ne smiju događati. Riješeni predmeti moraju biti otpravljeni. Sada gledamo o čemu se radi. Radimo na tome", kazao je Miljenić.
"Ali vi ste stavili Čolaka na čelo suda", inzistirali smo na odgovoru.
"Stavio sam ga za v.d. predsjednika jer su mi moji suradnici, kojima vjerujem, poznavajući situaciju ovdje i u komunikaciji s ljudima iz pravosuđa ovdje, predložili njega", kazao je Miljenić.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati