Stravični potres u Nepalu na planinama zarobio dvoje Hrvata
Foto: FAH
STIPE BOŽIĆ, slavni hrvatski alpinist, u Dnevniku HRT-a osvrnuo se na stravični potres u Nepalu u kojemu je poginulo najmanje 2500 ljudi, a kako se saznaje, u nepalskim planinama nalaze se i 2 hrvatska alpinista.
"Jedan alpinist kojeg poznajem, a koji se tamo nalazi, on je dobro, na sreću je stigao u bazni logor baš u vrijeme nesreće, u logor koji je na dobroj poziciji. Ena Vrbek je druga, ona je na manjoj planini, a ni njoj nije ništa. Sretan sam da mogu reći kako su mi i ostali prijatelji iz Slovenije zdravi i živi.
Na pitanje o tome kako će se naši alpinisti vratiti u Hrvatsku s obzirom na kolaps prometa u ionako siromašnome Nepalu, Božić kaže kako je najgore iza nas te kako je uvjeren da će se snaći.
"Najgore je prošlo, znaju se dobro organizirati, u najgoru ruku će pješke ići do Katmandua. Nažalost, očekujemo možda još koji potres, ako je suditi po stupnju ovoga, uništena je infrastruktura, komunikacije, elektrika...", rekao je Božić.
"Prvi dani nakon potresa su najgori"
"Na Himalaji sam bio oko 20 puta, poznajem zemlju vrlo dobro, planinu vrlo dobro znam. Bio sam na 3 najviša vrha na svijetu, od kojih se 2 nalaze upravo tamo. Od 14 vrhova od preko 8 tisuća metara skoro sam ih sve vidio. Imam i kućnih prijatelja iz Nepala tamo koji su i bili ovdje kod mene, ako budem ikako mogao pomoći Nepalcima, pomoći ću", ističe naš alpinist.
"Iako su prvi dani najgori, a strahuje se i od novoga potresa, vidjet ćemo što možemo dati, naša gorska služba spašavanja je za to obučena i sigurno možemo na neki način pomoći. Apeliram na ljude da se prvo pomogne u hrani, vodi i odjeći.
Najvažnija je primarna pomoć, a kasnije će biti organizirani koncerti pomoći za povratak u normalan život", zaključuje Božić.
Podsjetimo, u najgorem potresu koji je pogodio Nepal u zadnjih 80-ak godina poginulo je najmanje 2500 ljudi, dok je, prema posljednjih službenim informacijama, nešto manje od 5 tisuća ozlijeđeno. Nepalci kopaju golim rukama da bi došli od preživjelih koji su zatrpani pod ruševinama.
Susjedne zemlje poslale su vojne zrakoplove sa sanitetskom opremom, vodom i hranom, no humanitarnim agencijama u takvim se uvjetima teško organizirati. Otegotnu okolnost predstavlja oblačno vrijeme, a današnji snažan potres privremeno je blokirao zračnu luku Katmandu. Zbog klizišta su blokirane i brojne ceste.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati