U Srbiji pozivi za ratnom odštetom zbog agresije, bombardiranja NATO-a
Screenshot: YouTube
PREDSJEDNIK Jedinstvene Srbije Dragan Marković - Palma danas poziva na traženje odštete zbog NATO-vog bombardiranja Srbije u 1999. godini.
"Od NATO agresije Srbija ne može da podigne glavu", piše u priopćenju Markovića čiji sadržaj prenosi Tanjug.
"U bombardiranju te godine ubijeno je 2.500 ljudi, ranjeno ili povrijeđeno 12.000, među kojima je i 2.700 djece. Bombardirani su brojni civilni objekti i to osiromašenim uranijem čije su posljedice nesagledive, zato smatram da bi trebalo da uz naše i međunarodni vještaci procjene ratnu štetu koja je tada pričinjena našoj zemlji", piše Marković i dodaje da nakon 16 godina "neki još uvijek žele nametnuti krivicu Srbiji, a Srbija je uvijek vodila obrambene, a ne osvajačke ratove, a na Kosovu i Metohiji su Srbi vjekovima živjeli na svom teritoriju i morali su i imali su pravo da ga brane".
Skup "Da se ne zaboravi - ne u NATO"
Istovjetni poziv za odštetom je upućen i jučer sa skupa kojeg je uz moto "Da se ne zaboravi - ne u NATO", organizirao "Beogradski forum za svet ravnopravnih" i Klub generala i admirala, "povodom 16. godišnjice NATO agresije na Jugoslaviju."
Na skupu se moglo čuti da je "agresija predstavljala kršenje svih normi međunarodnog prava, a da su Srbija i tadašnja SRJ pretrpjele ogromna materijalna razaranja i velike ljudske žrtve."
Poziv za obnovom zahtjeva za ratnu odštetu je uputio umirovljeni general Jovo Milanović zatraživši pokretanje tužbi protiv 14 vodećih ličnosti koje su u vrijeme bombardiranje imale mandat u NATO-u.
Tanjug izvještava da su na skupu bili i predstavnici Udruženja heroja Rusije čiji je predsjednik Aleksej Čagin rekao da će grupa mladih ljudi iz Srbije posjetiti Rusiju povodom obilježavanja sedamdesetogodišnjice pobjede nad fašizmom.