U slučaju potresa na Mediteranu tsunami bi ugrozio živote 130 milijuna ljudi
Foto: Shutterstock (ilustracija)
VELIKI plimni val mogao bi progutati brojna poznata ljetovališta na Mediteranu i ugroziti živote 130 milijuna ljudi koji žive na obalnom području, piše Daily Mail pozivajući se na nove znanstvene studije.
Istraživači su ispitali posljedice mogućeg potresa na sjevernoj obali Afrike, a simulirali su stvaranje velikih valova koji bi se u tom slučaju mogli stvoriti, a posljedice kojih bi bile katastrofalne.
Oni su izračunali da ukoliko potres magnitude 7.0 stupnjeva pogodi istočnu obalu Sicilije i južnu obalu Krete velike površine na obali našle bi se pod vodom. U tom slučaju neke od veoma napućenih destinacija, uključujući neka popularna turistička odmarališta, našli bi se na udaru razornog vala.
Najviše bi stradali okolni grčki otoci kao i obala poluotoka Peloponeza, na kojima se nalaze brojna poznata ljetovališta. Ipak, znanstvenici upozoravaju da su tsunamiji na Mediteranu rijetki i da se događaju uglavnom jednom u sto godina.
Plimni val je u Italiji 1908. ubio tisuće ljudi
Naravno, ovaj proračun podrazumijeva spomenuti potres magnitude 7 stupnjeva, a stvari bi bile puno gore u slučaju jačeg potresa. Da to nije nemoguće dokazuje povijest. Naime, 365. godine potres magnitude izmđu 8 i 8.5 stupnjeva prouzrokovao je tsunami koji je pogodio obale Krete, Italije, Grčke i Egipta, a samo u Aleksandriji poginulo je oko 5000 ljudi.
I novija povijest pamti takve slučajeve. Godine 1908. potres magnitude 7 stupnjeva pogodio je regiju Messina u Italiji i prouzrokovao desetmetarske valove koji su ubili tisuće ljudi.
Dr. Achilleas Samaras, inženjer specijaliziran za proučavanje dinamike valova na Sveučilištu u Bologni rekao je kako su ovom studijom željeli istražiti koliko će priobalna područja biti pogođena u slučaju velikog potresa, pogotovo kad se uzme u obzir da je riječ o nekim od seizmički najaktivnijih područja u na Mediteranu gdje su se veliki potresi u povijesti već događali.
Dodao je kako ova studija može biti korisna u izradi različitih scenarija i planiranju obrane u slučaju da do ovakve katastrofe dođe.
Mediteran se nalazi na mjestu gdje Afrička tektonska ploča ulazi pod Euroazijsku što onda prouzrokuje potrese. Zbog toga su mali potresi prilično česti na ovom području, a postoji i pregršt aktivnih vulkana.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati