Vlada će zatražiti izvanrednu sjednicu Sabora zbog arbitraže
Foto: FAH
HRVATSKA Vlada zatražit će od predsjednika Sabora Josipa Leke da pozove zastupnike na izvanredno zasjedanje zbog novonastale situacije oko arbitražnog sporazuma sa Slovenijom, doznaje se neslužbeno u četvrtak poslijepodne u Banskim dvorima.
Nikakve druge pojedinosti, pa ni kad bi svoj zahtjev mogli poslati na drugu stranu Markova trga, u Banskim dvorima nisu željeli iznositi.
U Hrvatskom saboru u četvrtak se pak nije mogao dobiti službeni pogled na novonastale okolnosti oko Arbitraže, kao ni komentar oporbenih zahtjeva za izvanrednim zasjedanjem.
Saborski Poslovnik daje Vladi pravo da izvan redovne radne sezone, koja je završila 15. srpnja, zatraži od Sabora da izvanredno zasjeda. Isto pravo ima i predsjednica države, te većina svih zastupnika. Zahtjevi za izvanrednom sjednicom u pisanom se obliku i uz obrazloženje podnose predsjedniku Sabora.
Kad ovlašteni predlagatelj podnese formalno uredan zahtjev, predsjednik Sabora dužan je sazvati izvanredno zasjedanje u roku osam dana od primitka zahtjeva.
Sabor redovito zasjeda dva puta godišnje, između 15. siječnja i 15. srpnja, te između 15. rujna i 15. prosinca.
Potvrđene ostavke Sokolec i Drenika, slovenski mediji pišu o "sramoti i blamaži"
Član arbitražnog suda koji prosuđuje hrvatsko-slovenski granični prijepor Jernej Sokolec, kojega je u taj sud kao svog suca imenovala vlada bivšega premijera Boruta Pahora, dao je ostavku, a ostavku je dala i slovenska opunomoćena predstavnica za praćenje arbitraže i službenica slovenskog ministarstva vanjskih poslova Simona Drenik, potvrđeno je u četvrtak u Ljubljani.
Oni su ostavke dali nakon današnje izjave premijera Mire Cerara koji je njihovu telefonsku komunikaciju nazvao neprihvatljivom, uz tvrdnju da o tome ništa nije znao. Sokolec je obavijestio Sud o svojem povlačenju, dok je Simona Drenik o ostavci obavijestila premijera Miru Cerara te ministra vanjskih poslova Karla Erjavca.
Kako je prenio Slovenski radio, ostavka Simone Drenik znak je da Slovenija želi sanirati skandal i sačuvati integritet arbitražnog postupka, za što se založio i predsjednik države Borut Pahor. Pahor je u izjavi za slovenske medije rekao da očekuje da će se arbitražni postupak unatoč svemu nastaviti i rezultirati pravorijekom o graničnom sporu koji će morati poštovati obje strane, u skladu s arbitražnim sporazumom koji je on potpisao 2009. godine s tadašnjom hrvatskom premijerkom Jadrankom Kosor.
"Arbitražni sporazum bio je ratificiran na obje strane, u Sloveniji je potvrđen i na referendumu i u njega je bilo uloženo mnogo napora da bi se našlo rješenje za dugogodišnji prijepor", kazao je Pahor, dodavši da su Slovenija i Hrvatska danas zahvaljujući tome u dobrim odnosima, te da želi da tako i ostane.
Slovenci šokirani jer ih se prisluškivalo
Slovenski mediji diplomatsko-pravni skandal nastao nakon objave komunikacije Drenik i suca Sekolca sve više nazivaju obavještajnim odnosno špijunskim skandalom, te tvrde da je očito da je objavljene razgovore snimala hrvatska obavještajna služba, a neki zahtijevaju i promjene na čelu slovenskih službi zbog skandala koji neovisni mediji nazivaju "blamažom" u kojoj se Slovenija "osramotila".
Slovenski premijer Miro Cerar izjavio je danas da njegova vlada nije bila informirana o tajnim razgovorima slovenskog člana arbitražnog suda Jerneja Sekoleca i službenice ministarstva vanjskih poslova Simone Drenik te najavio da će tražiti njihovu odgovornost za sadržaj koji je i u Sloveniji ocijenjen skandalom koji može ugroziti rad arbitražnog suda.
"Slovenska vlada o tim razgovorima nije bila informirana i očekujem da će Sekolec i Drenik za to preuzeti odgovornost", kazao je Cerar pred početak redovne sjednice vlade u Ljubljani.
Govoreći o mogućem raspletu diplomatskog skandala, Cerar je izjavio da se on osobno i sadašnja vlada zauzimaju za nepristrano i neovisno djelovanje arbitraže o granici, te da će zato i ubuduće "učiniti sve za takvu orijentaciju tribunala".
Cerar je u srijedu odmah nakon objave Večernjeg lista rekao da cijelu stvar neće komentirati, sve dok ne bude poznata presuda arbitraže, ali da se "očito radi o pokušaju utjecaja na presudu" od strane Hrvatske.
Cerar se osvrnuo na neke ocjene u Sloveniji da je Večernji do svog materijala došao od hrvatskih obavještajnih službi, rekavši: "To da netko povezan s hrvatskom stranom koristi špijunske metode čini mi se nečuvenim", kazao je Cerar.
Bivši slovenski ministar vanjskih poslova Dimitrij Rupel u srijedu je skandal ocijenio sramotom za slovensku stranu.
"Neshvatljiva nesposobnost"
Rupel je u razgovoru za POP-televiziju kazao da mu je neshvatljivo kako je slovenska politika u tom slučaju pokazala nesposobnost, dodavši da bi za posljedice trebali odgovarati ljudi koji savjetuju premijera Miru Cerara, ali da je "negativnu ocjenu" zbog međunarodne afere zaslužio i ministar vanjskih poslova Karl Erjavec.
"Svi prisluškuju svakoga, ne treba biti naivan", kazao je Rupel, ali je dodao da je potrebno reformirati slovensku obavještajnu službu SOVA koja nije Sokolcu i Drenik pružila adekvatnu kontraobavještajnu zaštitu, te da je slovenska politika ispala naivna jer je trebala unaprijed pretpostaviti ovakvu situaciju.
Rupel je bio dugogodišnji ministar vanjskih poslova, a sada je povezan sa Slovenskom demokratskom strankom (SDS) bivšeg premijera Janeza Janše.
Zbog kritika koje u vezi s tim slučajem doživljava slovenska obavještajna služba SOVA za poslijepodne je sazvana hitna sjednica parlamentarnog odbora za kontrolu tajnih službi.
Slučaj objave navodne komunikacije Drenikove i Sekolca mediji bliski vladinim izvorima ocjenjuju "nečuvenim" te kao dokaz navodnog pritiska Hrvatske na rad arbitražnog povjerenstva kojim se ono nastoji kompromitirati kako bi se arbitražni sporazum opozvao, što Slovenija ne želi budući da je dugo važio kao dokaz uspješne slovenske diplomacije u vrijeme kad je vladu vodio Borut Pahor.
Slovenski radio danas u komentaru navodi da je list, koji je objavio transkripte i zvučnu snimku kompromitantnih razgovora, blizak HDZ-u te da skandal ide na ruku "nacionalističkoj opoziciji" u Hrvatskoj, a da je u prvim reakcijama na skandal premijer Milanović navodno bio "prilično umjeren".
Slovenski eurozastupnik i nekadašnji diplomat Ivo Vajgl izjavio je danas za Slovenski radio da ne vjeruje kako će Hrvatskoj uspjeti opozvati arbitražni sporazum.
"Ne vjerujem da će se arbitraža zaustaviti, to bi bilo preblizu hrvatskim željama", kazao je Vajgl koju je u europarlament izabran na listi stranke ministra Karla Erjavca.
Hrvatska obaviještava Europsku komisiju
Hrvatska danas pismom obavještava Europsku uniju o navodima da je slovenska strana kršila neovisnost i nepristranost postupka arbitraže te razmatra sve mogućnosti, a ovisno o istrazi ne isključuje ni izlazak iz arbitraže, rekla je ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić.
Hrvatska već danas upućuje pismo Europskoj komisiji koja je na neki način posredovala u arbitražnom sporazumu i samoj arbitraži kako bi je obavijestila o nastaloj situaciji, rekla je ministrica novinarima u četvrtak nakon sjednice vlade.
Na pitanje čemu obavještavati Europsku komisiju koja se u srijedu ogradila kazavši da je postupak izvan nadležnosti Europske unije, Pusić je podsjetila da je EK pomogla pri arbitražnom sporazumu.
U tom smislu obavještavanje Komisije odnosi se na činjenicu da je EK pomogla da se rješenje postigne arbitražnim sporazumom i da se radi o dvjema državama članicama Europske unije. "No svoj problem ćemo rješavati sami", naglasila je.
Ponovila je da je nepristranost i neovisnost sudaca arbitražnog suda temeljna vrijednost tog suda i da će Zagreb ispitati sve navode i činjenice i razmotriti sve mogućnosti.
"Temeljem utvrđenih činjenica i procjene situacije donijet ćemo odluke uključujući i mogućnost da se izađe (iz procesa arbitraže) ako je procjena faktički da je on do te mjere kompromitiran", rekla je.
Upitana za komentar slovenskih medija koji cijeli slučaj nastoje prikazati špijunskom aferom, Pusić je odgovorila kako je to "naročito iznenađuje".
"Očekivala sam da će prva decidirana tvrdnja biti da to nije istina, samo o tome se radi je li istina ili nije istina", rekla je.
Pusić je već u srijedu kada je hrvatski list objavio transkripte razgovora između slovenskog predstavnika u Arbitražnom sudu Jerneja Sekoleca i djelatnice slovenskog ministarstva vanjskih poslova Simone Drenik koji su pokazali da se lobira kod drugih arbitražnih sudaca, na izvanrednoj konferenciji za novinare rekla da je svako lobiranje zabranjeno i da je temelj suda neovisnost i nepristranost arbitara.
Na novinarska inzistiranja o mogućim rokovima Pusić je odgovorila kako se u ovom trenutku odluke ne mogu donijeti "naprečac" jer je to ozbiljna stvar i predmet kojemu je Hrvatska prišla "vrlo ozbiljno i savjesno".
"Treba reagirati hladne glave"
"Konstatirali smo vrlo zabrinjavajuću situaciju vezano za regularnost postupka arbitraže", rekla je te naglasila da problem koji je nastao nema nikakve veze s arbitražnim sporazumom.
Ministrica je odbacila hrvatsku odgovornost odgovorajući na novinarsko pitanje da komentira ocjene slovenskih stručnjaka.
"Za cijelu stvar saznala sam jučer u novinarima" a ni jučer ni danas ne mogu sa stopostotnom sigurnosti tvrditi da je to točno", iako nažalost ide sve u tom pravcu.
"Cijela stvar je u tome da je to bilo prikriveno od javnosti", rekla je i naglasila da treba reagirati "hladne glave".
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati