Vlasnici Velikog Škoja: Otočići pripadaju BiH!
Foto: Denis Jerković / Cropix
VLASNICI otoka Veliki Škoj, braća Tihomir i Josip Putica iz Neuma, tvrde kako otočići u Malostonskom zaljevu pripadaju BiH.
Podsjetimo, u Hrvatskoj se podigla bura kada je vlas najavila da će u Saboru ratificirati sporazum iz 1999. godine koji su potpisali tadašnji predsjednici Franjo Tuđman i Alija Izetbegović po kojem bi vrh poluotoka Klek te Mali i Veliki Škoj trebali pripasti BiH. Tihomir Putica je agenciji Anadolija kazao da ti otočići svakako pripadaju BiH, kao što je za njega neosporno da je njegova obitelj vlasnik zemljišta na otoku Veliki Školj.
"Ako je sve u Neumu onda otoci sigurno ne pripadaju Izraelu"
"Ja posjedujem najnoviju dokumentaciju oko vlasništva nad otokom. Moja obitelj je, prema tim dokumentima, vlasnik Velikog Škoja, koji ima 7500 kvadrata. Mali Škoj je previše mali i on je, zavisno od plime i oseke, pod vodom, pa se vodi kao morsko dobro, odnosno riječ je o državnom vlasništvu", kaže Putica i dodaje da se zemljišna dokumentacija za otoke može dobiti u Neumu. "Nema ništa, recimo, u Dubrovniku. To dovoljno govori. Naglašavam, u općini Neum mogu dati sve podatke oko toga", rekao je Putica i dodao da "ako je sve u Neumu koji je BiH, onda otoci sigurno ne pripadaju Izraelu".
Agencija piše da pomorci iz BiH i stručnjaci tvrde da su otočići uvijek pripadali BiH i da nitko iz Hrvatske ne može dokazati suprotno. Kažu da su u drugoj polovici 1979. godine utvrđene točke na moru koje su u nadležnosti Lučke kapetanije Neum, a time i teritorij BiH. Granica je tada išla sredinom Malostonskog zaljeva, a otočići su pripali BiH. Tvrde da je vrh poluotoka Klek Dubrovačka republika, zajedno sa Neumom, prodala Osmanskom carstvu oko 1760. godine. No, tada su Dubrovčani ostavili 185 metara vrha poluotoka Klek kako bi mogli kontrolirati ulaz i izlaz brodova na Jadranskom moru.
Ustavni stručnjaci moraju odrediti kakva većina treba za ratifikaciju
No, 1974. godine je obavljeno snimanje iz zraka područja Neuma i okolice te su predstavnici BiH i Hrvatske boravili u Istanbulu i pregledavali arhive. Svjedoci tih događaja Anadoliji tvrde da je nakon toga Hrvatska ustupila cijeli vrh poluotoka Klek BiH. Pomorci iz BiH kažu da bi pripajanje Velikom i Malog Škoja te vrha Kleka Hrvatskoj napravilo velike probleme BiH i njezinom nastojanju da bude pomorska zemlja. Tada BiH više ne bi imala spojeno more u Malostonskom kanalu sa onim u Neumskom zaljevu i BiH pomorci bi morali prolaziti kroz hrvatske vode.
Ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić danas je kazala kako se Hrvatska ničega ne odriče, ako Sabor ratificira sporazum Tuđman-Izetbegović iz 1999. godine. Kazala je da će ustavni stručnjaci morati odrediti hoće li za ratifikaciju tog sporazuma u Saboru biti potrebna obična ili dvotrećinska većina.
Potvrdila je da je 27. srpnja sa ministrom vanjskih poslova BiH Zlatkom Lagumdžijom razgovarala o situaciji koja nastaje ulaskom Hrvatske u EU s obzirom da taj sporazum nije ratificiran. Rekla je da Hrvatska prvo želi spojiti svoj vlastiti teritorij, a i teritorij EU kad iduće godine postanemo članicom, piše Anadolija.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati