Američka tvrtka do 2028. želi stvoriti mamuta i tasmanijskog tigra
BIOTEHNOLOŠKI start-up koji radi na vraćanju izumrlih životinja prikupio je 200 milijuna dolara uz procjenu vrijednosti od 10.2 milijarde dolara, što je više od šest puta više u odnosu na procjenu vrijednosti prije samo dvije godine.
Po pisanju Bloomberga, Colossal Biosciences Inc. koristi DNA i genomiku kako bi pokušao oživjeti pticu dodo, tasmanijskog tigra i vunastog mamuta. Suosnivač i glavni izvršni direktor Ben Lamm izjavio je da je tvrtka na putu da do kraja 2028. "proizvede" mladunče vunastog mamuta, koje bi rodila surogat-majka slonica.
Colossal Biosciences, sa sjedištem u Dallasu, priopćio je da je novi krug financiranja od jednog investitora, tvrtke TWG Global, povećao njihov ukupni prikupljeni kapital na 435 milijuna dolara (422 milijuna eura).
Identificirali ciljne gene za rad
"Nećemo poduzimati ništa dok ne usavršimo genome", rekao je Lamm u intervjuu, dodajući da se tvrtka trenutačno nalazi u fazi uređivanja stanica, što znači da su identificirali ciljne gene za rad. Colossal, navodi Bloomberg, pokušava stvoriti mladunče uređivanjem gena mamuta, dobivenih iz drevnih uzoraka pronađenih u zaleđenoj tundri, u gene azijskog slona.
Osim očite privlačnosti ovog znanstvenog pothvata u stilu Jurskog parka, napori tvrtke u vraćanju izumrlih vrsta usmjereni su na proširenje biološke raznolikosti, vraćanje ravnoteže u ekosustave i dobrobit drugih životinja.
Mnogi znanstvenici skeptični
Međutim, mnogi znanstvenici su skeptični prema tim naporima, dovodeći u pitanje njihovu valjanost i sposobnost reintrodukcije životinja u današnje uvjete - osobito s obzirom na promijenjenu klimu, smanjenje staništa i veći broj invazivnih vrsta. Vunasti mamut je uglavnom izumro prije 10.000 godina, iako su neke populacije opstale do prije 4000 godina.
Zbog korištenja stanica azijskog slona, paleontolog Karl Flessa sa Sveučilišta u Arizoni postavlja pitanje hoće li rezultat doista biti vunasti mamut. Također izražava zabrinutost zbog puštanja takve životinje u prirodno stanište vunastog mamuta, arktičku tundru, koja se smanjuje.
"Bolje je spriječiti izumiranje nego vraćati bio-replike čija bi 'reintrodukcija' mogla imati niz neželjenih posljedica", rekao je Flessa u e-mailu.
Bit će pažljivo praćena
Colossal tvrdi da će životinja biti pažljivo praćena i živjeti unutar prostranog, bio-sigurnog rezervata. Tvrtka također ističe uspjeh reintrodukcije vukova u Nacionalni park Yellowstone kao pozitivan primjer.
Dok radi na projektu vunastog mamuta, Colossal je razvio tehnologije koje pomažu u očuvanju ugroženih vrsta slonova, poput cjepiva protiv endotelnog herpesa kod slonova, bolesti koja ubija mladunčad azijskog slona. Rad na ptici dodo doveo je do alata za genetiku ptica koji bi mogli koristiti ugroženim vrstama ptica.
Lamm je Colossal osnovao s genetičarom sa Sveučilišta Harvard Georgeom Churchom 2021. godine. Podržavatelji tvrtke, uključujući CIA-in investicijski fond In-Q-Tel te slavne osobe poput Paris Hilton, kažu da ih ne oduševljava samo napredak u vraćanju izumrlih životinja, već i pomaci u srodnim područjima koji bi mogli donijeti dodatne prihode.
Prošle godine Colossal je izdvojio start-up Breaking, koji je prikupio 10.5 milijuna dolara za rad na razgradnji plastičnog otpada. U 2022. godini osnovao je softversku tvrtku Form Bio Inc., koja je do sada prikupila 64 milijuna dolara. Sljedeći spin-off vjerojatno će se temeljiti na tehnologiji genetskog inženjeringa, rekao je Lamm.
Tvrtka također radi na tehnologijama koje bi mogle pomoći klinikama za plodnost.
Investitor impresioniran
Colossalov investitor TWG impresioniran je "značajnim tehnološkim inovacijama i utjecajem na unapređenje očuvanja", rekao je Mark Walter, izvršni direktor TWG-a, koji je također izvršni direktor investicijske tvrtke Guggenheim Partners.
Prošle godine Colossal je prikupio 50 milijuna dolara za neprofitnu organizaciju Colossal Foundation, koja radi na očuvanju životinjskih vrsta. Organizacija razvija planove za očuvanje ugroženih vrsta, uključujući sumatranskog nosoroga, bjelokljunog djetlića i vrstu pliskavice poznatu kao vaquita.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati