Amerika se vratila na Mjesec nakon više od 50 godina
TVRTKA bazirana u Houstonu uspjela je spustiti na Mjesec prvu američku letjelicu u 50 godina, u sklopu nastojanja NASA-e da komercijalnim letjelicama trasira put za povratak astronauta na Zemljin satelit do kraja desetljeća. Plan je bio da tvrtka Intuitive Machines polagano spusti svoj šesterokutni lander Odisej u blizini Mjesečevog južnog pola.
Slijetanje Odiseja bilo je odgođeno za dva sata zbog problema s njegovim navigacijskim sustavom. Predviđeni instrument nije radio ispravno. Međutim, letjelica se oslonila na eksperimentalnu tehnologiju na NASA-inom navigacijskom Doppler Lidaru.
Kontrolori leta trebali su potvrditi slijetanje oko 15 sekundi nakon što se ono dogodilo, ali se čekalo desetak minuta. Odisej je uspješno sletio na površinu Mjeseca, objavio je direktor misije Tim Crain. Nakon toga se začuo pljesak u kontrolnoj sobi.
Stanje landera Odisej još uvijek nije poznato zbog slabog radiosignala sa svemirske letjelice. Unatoč tome, to je veliki trenutak jer su Sjedinjene Države ostvarile svoje prvo slijetanje na Mjesec u više od 50 godina. Direktor misije Tim Crain rekao je ranije: "Mi smo na površini i odašiljemo."
NASA-in šef Bill Nelson nazvao je misiju "trijumfom" i "velikim skokom za cijelo čovječanstvo". "Danas su se prvi put u više od pola stoljeća Sjedinjene Države vratile na Mjesec. Prvi put u povijesti čovječanstva, američka kompanija je vodila putovanje tamo gore", izjavio je.
“Danas je dan koji pokazuje snagu i perspektivu NASA-inih komercijalnih partnerstava. Čestitam svima koji su uključeni u ovu sjajnu i odvažnu potragu u Intuitive Machinesu, SpaceX-u i upravo ovdje u NASA-i. Kakav trijumf - Odisej je zauzeo Mjesec. Ovaj podvig je veliki korak naprijed za cijelo čovječanstvo. Pratite nas", dodao je.
Odisej je uspješno sletio na površinu Mjeseca, potvrdio je direktor misije Tim Crain. Ovo je povijesni trenutak, koji označava prvo američko slijetanje od 1972. godine. Začuo se pljesak u kontrolnoj sobi kad je nakon nekoliko napetih minuta potvrđeno uspješno slijetanje. "Dobro došli na Mjesec", dodao je Crain.
Ekipa u Houstonu provjerava ima li povratnog signala. Voditelj misije kaže da posada "još ima vremena" da shvati što se događa. "Još nismo mrtvi", našalio se.
Još uvijek čekamo ažuriranja dok kontrolna soba provjerava "mogući komunikacijski izazov" sa svemirskom letjelicom. Nekoliko minuta je prošlo od očekivanog vremena slijetanja.
Kontrola misije je upravo upozorila da je ostalo manje od jedne minute do slijetanja.
Prema informacijama iz kontrolne sobe, čini se da zasad nema većih problema. Timovi iznova provjeravaju napredak landera. Doći će do kratke odgode prije nego što znamo što se točno dogodilo - to bi mogle biti "dvije do tri minute", kaže NASA.
Dok mnogi lunarni uređaji za slijetanje koriste više mlaznica koje se pale i gase, Odisej ima motor koji neprekidno radi i smanjuje snagu. Najprije će motor biti u fazi jakog kočenja dok ne bude oko 2 kilometra od mjesta slijetanja.
Tada će se letjelica nagnuti tako da njen glavni motor i noge za slijetanje budu okrenute prema Mjesecu. U blizini zone slijetanja, kamere će tražiti sigurno područje za dodirivanje uz najmanji nagib bez opasnosti. Na 30 metara iznad odabranog mjesta počinje okomito spuštanje koje bi trebalo završiti mekim dodirom. Cijeli proces bi trebao trajati oko 15 minuta.
Svemirska letjelica je pokrenula svoje potisnike kako bi započela ono što je poznato kao inicijacija spuštanja snage. Ako sve bude išlo po planu, trebala bi dotaknuti površinu Mjeseca za nešto više od 10 minuta.
Slijetanje Odiseja bilo je odgođeno zbog problema s njegovim navigacijskim sustavom. Predviđeni instrument nije radio ispravno. Međutim, letjelica će se osloniti na eksperimentalnu tehnologiju na NASA-inom navigacijskom Doppler Lidaru.
Sada je to ključno za uspjeh misije. Koristit će se tri lasera za određivanje brzine i visine na kojoj je letjelica. Ako sve bude išlo po planu, Odisej će iskoristiti informacije za sigurno okomito spuštanje.
Timovi "rade na rješavanju" "izazova" s Odisejevim laserskim sustavima za slijetanje, potvrdili su predstavnici NASA-e. Svemirska agencija rekla je u svom live streamu događaja da "laserski daljinomjeri" svemirske letjelice - koji bi trebali "odrediti visinu i horizontalnu brzinu" - ne rade.
To znači da će se timovi umjesto toga okrenuti korištenju eksperimentalnog NASA-inog sustava za navođenje na landeru, koji bi trebao pomoći u uspješnom slijetanju.
Kontrola misije sada je upalila Odisejev motor kako bi započelo ono što se zove "ubacivanje u orbitu spuštanja".
Svemirska letjelica je kružila oko Mjeseca na visini od oko 96.5 km i brzinom nešto manjom od oko 6437 km/h. Korištenjem motora za kočenje smanjit će visinu na oko 9.6 km, piše Sky News.
Od trenutka kada je poslana naredba za paljenje motora, letjelica je sama. Koristit će kamere i lasersko navođenje kako bi usporedio svoj položaj s pohranjenim kartama Mjesečeve površine.
Ova prva faza spusta trajat će oko 50 minuta.
CNN piše da će problemi s navigacijskim sustavima prisiliti letjelicu Odisej da se osloni na eksperimentalnu tehnologiju.
"Intuitive Machines je donio odluku da prenamijeni primarne navigacijske senzore iz Odiseja da koriste senzore na NASA-inom navigacijskom Doppler Lidaru", navodi se u web-prijenosu.
Riječ je o eksperimentalnoj tehnologiji koja je imala za cilj testirati kako će buduće letjelice napraviti preciznija slijetanja na Mjesec. Dizajniran je da ispaljuje laserske zrake na tlo kako bi dao točna mjerenja brzine i smjera leta, prema Farzinu Amzajerdianu, glavnom istraživaču instrumenta NASA-e.
No dok Odisej bude slijetao na mjesec, Lidar neće imati eksperimentalnu ulogu.
Doći će do kratkog kašnjenja podataka o slijetanju kada Odisej dođe do Mjeseca. Iz Intuitive Machinesa očekuju da će podaci o slijetanju na Mjesec kasniti 15 sekundi na Zemlju.
"Mogu vam reći samo iz naših simulacija, to je najdužih 15 sekundi koje ćete ikada doživjeti, dok čekate da se zadnje svjetlo upali zeleno što znači da ste sletjeli na Mjesec", rekao je Tim Crain, glavni tehnološki direktor Intuitive Machinesa
U letjelici Odisej nalazi se umjetničko djelo Jeffa Koonsa, američkog umjetnika najpoznatijeg po ogromnim skulpturama predmeta iz svakodnevice.
Koonsov rad, "Mjesečeve mijene", umjetničko je djelo koje sadrži zbirku od 125 mjesečevih skulptura koje će biti prikazane na površini Mjeseca.
Bivši astronaut NASA-e dr. Nicholas Patrick kaže da bi slijetanje svemirske letjelice Odisej na Mjesec trebalo biti "ključna odskočna daska na putu povratka ljudi na površinu Mjeseca".
"Kao što znate, bilo je samo oko 50 pokušaja slijetanja na Mjesec - samo oko 20 od njih je bilo uspješno. Danas to nipošto nije siguran ishod, tako da će samo uspješno slijetanje biti veliko postignuće. Misija će uključivati navigacijske eksperimente", rekao je dr. Patrick za Sky News.
Američka letjelica će sletjeti na Mjesec prije punog mjeseca u veljači ove subote, što se ponekad naziva i "snježni mjesec". U toj fazi će cijela strana Mjeseca biti okrenuta prema Zemlji, što uključuje područje gdje će Odisej sletjeti. To područje bi trebalo biti potpuno osvijetljeno kao sa Suncem, piše Sky News.
"Snježni mjesec" dolazi u vrijeme kada je sjeverna hemisfera u rukama zime, ali ima i druge nadimke, poput "gladni mjesec" ili "olujni mjesec".
Odisej će se morati pozabaviti "kompliciranim nizom" koristeći svoj "kompjutorski mozak" u posljednjim ključnim trenucima prije slijetanja, tvrdi Thomas Moore, znanstveni dopisnik Sky Newsa. Smatra da stvari "izgledaju jako dobro". "Veliko sagorijevanje motora nešto više od sat vremena prije slijetanja usporit će letjelicu, spuštajući je na oko 10 kilometara iznad površine", objašnjava Moore.
"Tada će započeti spuštanje u trajanju od 13 minuta, komplicirana sekvenca koju će svemirska letjelica morati obaviti sama. Cilja na područje veličine nogometnog igrališta u blizini južnog pola nedaleko od kratera zvanog Malapert A. Koristit će svoje senzore, svoj računalni mozak i, u biti, sve će učiniti sam, nadamo se da će napraviti sigurno meko slijetanje", dodao je.
Ako uspješno sleti, Odisej će raditi na Mjesecu otprilike dva tjedna. To će "biti najjužnije mjesto na kojem je ikada bio neki privatni lander na Mjesecu i dat će nam priliku testirati naše instrumente u ovom vrlo teškom okruženju", istaknula je NASA-ina znanstvenica Sue Lederer.
Izoliran svjetlucavom zlatnom tkaninom koja inače oblaže unutrašnjost skijaških jakni, lander će prvo koristiti sustav s četiri kamere za snimanje svog spuštanja na površinu. Samo spuštanje testirat će precizne tehnologije laserskog slijetanja razvijene uz financiranje Ujedinjenog Kraljevstva. Uređaji za mjerenje radiovalova detektirat će valove koje emitira Jupiter i drugi planeti, pomažući u razvoju tehnologija za otkrivanje planeta.
Thomas Moore, znanstveni dopisnik Sky Newsa, tvrdi kako bi meko slijetanje Odiseja bilo od velike važnosti. Radilo bi se o prvom američkom slijetanju na Mjesec nakon više od 50 godina, i to privatne tvrtke. Zanimljivo je da je cilj spustiti letjelicu blizu intrigantnog južnog pola.
Moore podsjeća kako NASA želi poslati ljude natrag na Mjesec, ali i da ovaj put želi da sve ispadne jeftinije. Tu na scenu stupaju privatne tvrtke. Intuitive Machines sa sjedištem u Teksasu izgradio je i upravlja Odisejem.
NASA je privatnoj tvrtki platila 118 milijuna dolara. To je bilo povoljno za NASA-u, ali je predstavljalo izazov za tvrtku, koja je morala uvesti inovacije s 3D tiskanim raketnim motorima i drugom tehnologijom kako bi smanjila troškove.
Odisej ide prema području južnog pola, gdje se vjeruje da su ogromne količine vode zamrznute kao led u trajno zasjenjenim kraterima. Moore napominje kako razdvajanjem molekule H20 dobivate kisik za disanje i vodik za izradu raketnog goriva. To bazu na Mjesecu čini realističnijom.
Ali da bi to bilo moguće, slijetanje na Mjesec mora biti rutina. Trenutačno polovica svih misija propadne. Tu na scenu stupa Odisej. Prepun je eksperimentalnih navigacijskih pomagala koja u njegovo računalo unose podatke koji su mu potrebni da usmjeri letjelicu prema mekom slijetanju. Uspjeh bi otvorio put za buduće misije kasnije ove godine i novo poglavlje u istraživanju svemira.
Očekivano vrijeme slijetanja pomaknuto je za dva sata na 0:24 po hrvatskom vremenu, objavila je tvrtka koja stoji iza privatne misije na Mjesec.
Odisej je kružio oko Mjeseca, pri čemu je bio udaljen 92 kilometra od površine, otkako je jučer stigao u orbitu. Tvrtka Intuitive Machines priopćila je kako je letjelica u "izvrsnom" stanju te da šalje podatke o letu i lunarne slike u kontrolni centar tvrtke u Houstonu.
Šesterokutni lender trebao bi pokrenuti svoj glavni motor i započeti polagano spuštanje iz orbite otprilike sat vremena prije slijetanja.
Odisej je prema inicijalnim planovima trebao sletjeti večeras oko 23:30 po hrvatskom vremenu. Međutim, naknadno je objavljeno da je planirano slijetanje u 22:24 sata. Tvrtka Intuitive Machines je objasnila da je do ažuriranja vremena došlo nakon "manevra lunarne korekcije".
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati