Amerikanac kojem je respirator spasio život: Nakon toga se više ničega ne sjećam
"KORONAVIRUSOM sam se zarazio sredinom ožujka, točnije 16. ožujka primljen sam u bolnicu. Imao sam više simptoma koji se inače vežu za gripu. Vrućica, zimica, bolovi i umor. Najgore od svega, teže sam disao", prepričava 44-godišnji Amerikanac za Washington Post David Lat, osnivač portala Above the Law i upravitelj tvrtke Lateral Link koja se bavi regrutiranjem stručnjaka za pravo.
"Nisam prestajao moliti Zdravo Marijo"
Lat u svojoj kolumni piše o ventilatoru koji je u doba pandemije koronavirusom postao simbol nacionalne fascinacije i kontroverze. Donedavno opskurni medicinski uređaj, koji pacijentima mehanički pomaže disati, postao je svjetski poznat nakon što je svijetom zavladala bolest covid-19.
"Stanje mi je bilo stabilno prvih nekoliko dana, ali svejedno sam primao dodatni kisik. Zdravlje mi se pogoršalo 20. ožujka i te večeri doznao sam da ću biti intubiran, odnosno stavljen na respirator. To me je prestrašilo. Nekoliko dana prije tog saznanja, nakon što sam primljen u bolnicu, otac me, inače liječnik upozorio: "Bolje ti je da te ne stave na respirator. Ljudi se nakon toga ne vraćaju."
Lat prepričava da nije klonuo u trenucima kad su ga sestre pripremale za intubaciju. "Moj čas još nije kucnuo", govorio je.
"Suprug i ja imamo sina. Želim biti tamo kad maturira, kad diplomira. Ako se ikad bude ženio ili imao djecu, želim biti tamo. Počeo sam moliti "Zdravo Marijo" i to činio neprestano", prisjeća se Lat.
"Ne sjećam se ničega nakon intubacije"
Lat piše da se ne sjeća najbolje intubacije. "Anesteziologinja je imala karipski naglasak i autoritativan pristup koji je ulijevao povjerenje. Činilo mi se da je u sobi bilo barem deset ljudi, ali vjerojatno ih je bilo pet. Osjetila su mi bila preopterećena pa nisam znao što je istina, a što ne. Ubrzo sam primio anesteziju i zaspao sam."
"Idućih šest dana proveo sam na sedativima, praktički u snu. Respirator je disao umjesto mene", prepričava Lat pa dodaje da se ne sjeća ničega iz tog perioda te da je tek kasnije doznao da neki pacijenti tijekom boravka na respiratoru imaju noćne more i halucinacije.
Liječnici nisu znali hoće li ga skinuti s respiratora ili će mu napraviti traheotomiju. To bi značilo da mu se otvori vrat kako bi cijev za disanje stavili izravno u njegov dušnik.
"Napravili su nekoliko testova, pa me odlučili skinuti s respiratora. Ekstubacija je uspješno obavljena, a ja sam mogao samostalno disati pomoću dodatnog kisika."
"Kao pacijentu kojem je respirator spasio život, smatram da je sramota što se u našoj bogatoj zemlji raspravlja o mogućnosti da neće biti dovoljno respiratora. Moramo svakome osigurati da dobije pomoć respiratora ako mu on treba jer će samo tako preživjeti. Ja ne bih preživio bez respiratora."
Život mu više nije isti
Lat kaže da mu život više nije isti nakon te epizode na intenzivnoj.
"Puno pacijenata koji prođu tretman na respiratoru razviju dugotrajne fizičke, mentalne i emotivne probleme. Teže primaju i obrađuju informacije, ostanu bez posla, padnu u depresiju te razviju PTSP.
Prije sam trčao maratone, a sad se ne mogu popeti uz stepenice bez da se uspušem. Ne mogu se prošetati po susjedstvu već me moraju gurati u invalidskim kolicima. Dok se tuširam, ne mogu stajati cijelo vrijeme, već moram povremeno sjesti na plastičnu stolicu. Oštećene su mi i glasnice, a glas mi je hrapav. Moj logoped, ipak, misli da šteta nije trajna. Vrijeme će pokazati", piše Lat pa zaključuje:
"Ne žalim se, zahvalan sam što sam živ. Za to se mogu zahvaliti respiratoru."
Želite li momentalno primiti obavijest o svakom objavljenom članku vezanom uz koronavirus instalirajte Index.me aplikaciju i pretplatite se besplatno na tag: koronavirus
Index.me aplikaciju za android besplatno možete preuzeti na ovom linku, dok iPhone aplikaciju možete preuzeti ovdje.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati