ANKETA Jedan od krivaca za Baniju neumorno izgovara gluposti. Treba li ga smijeniti?
MINISTAR prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine Darko Horvat ne prestaje davati nesuvisle izjave o obnovi nakon potresa.
Uporan je u tome valjda onoliko koliko i odbacuje sve kritike na svoj račun zbog obnove.
>> ANKETA Izaberite najgoreg ministra 2021.
Posljednja izjava Horvata, koji inače vodi u Indexovoj anketi za najgoreg ministra, ona je o privatnoj obnovi kuća na Baniji.
Opaska o "samo 26 kuća"
Govorio je o situaciji na Baniji za Novu TV, kazavši kako je uklonjeno oko 500 objekata koji su prijetili sigurnosti i zdravlju ljudi te kako je otprilike 5500 stanovnika Banije još uvijek u mobilnim kontejnerskim jedinicama.
>> Novinarka: Kako donatori sagrade 50 kuća, a država nijednu? Horvat: Nije 50, samo 26
Novinarka je u jednom trenutku ministra pitala kako se donacijama do sada uspjelo sagraditi 50 kuća ljudima, a država nije nijednu. Ministar joj je odgovorio: "Iskreno, nije 50, samo ih je 26. Iskreno im hvala. Siguran sam da su došle u prave ruke. Gradimo tamo gdje će se moći legalizirati i gdje je gradnja sigurna. Uz brzinu, o kojoj toliko govorimo, moji su prioriteti kvaliteta i sigurnost."
U određenom kontekstu njegova opaska o "samo 26 kuća" mogla bi se odrediti kao lapsus, greška u komuniciranju. Ali taj kontekst bi onda podrazumijevao, recimo, da se radi o ministru koji do sada nije imao slične lapsuse, ministru čiji resor je uistinu obnovio kuće stradale od potresa, ministru koji će sa suradnicima biti u stanju donijeti efektan zakon, odnosno oformiti sustav koji će biti funkcionalan.
Ovaj ministar nije bio kadar ni za što od toga te zato njegova izjava o "samo 26 kuća" javnost treba itekako smetati.
"Nije istina da nije izgrađena nijedna kuća, događaju se privatne inicijative"
A govorio je on o privatnim inicijativama i nedavno.
>> Horvat: Nije istina da se ne obnavljaju kuće. Događaju se privatne inicijative
"Nije istina da nije izgrađena nijedna kuća. Događaju se privatne inicijative. Obnovili smo 1100 objekata u domeni nekonstrukcijske obnove.
(..)
Nitko ne može reći da proces obnove nije počeo", rekao je Horvat.
Onda se pravdao da je privatnim inicijativama lakše započeti obnovu jer je manje papirologije.
"To su privatne inicijative gdje se projektiranje nije moralo ugovarati procesom javne nabave, privatne inicijative gdje se radovi nisu trebali ugovarati postupkom javne nabave, sve je to u ovom trenutku nekako paralelno", rekao je ministar Horvat.
No istovremeno vlada, čiji je član, nije napravila ništa po pitanju smanjenja utjecaja birokracije u svakodnevnom životu, što se onda, jasno, očituje kao veliki problem kad treba rješavati ovako važne poslove. Dapače, donesen je zakon koji je išao u doradu.
Problematičan zakon o obnovi
Što se zakonu zamjeralo? Još u rujnu prošle godine mogle su se čuti kritike na ovaj zakon. Kritičari su naglašavali da obuhvaća previše institucija, što obećava sporost pri realizaciji obnove, te da njime nije predviđena temeljita obnova Zagreba, koji je tada bio u fokusu zakona.
I državni tajnik u Ministarstvu graditeljstva Željko Uhlir priznao je da je zakon manjkav, kazavši da se išlo s "s jednim širokim konsenzusom s puno sudionika, puno stručnih udruga, udruženja, svi su oni sudjelovali u izradi zakona i očito se to kao eksperiment nije pokazalo kao najbolje rješenje".
Optuživao Vanđelića
Osim toga, čini se kako je ministru uvijek netko drugi kriv za to što obnove nema, kao da je zatočen u nekom svom snu omeđenom samo njemu znanom logikom, uvijek pronađe neko opravdanje.
Tako je za sporu obnovu Zagreba okrivio Fond za obnovu, čiji je donedavni šef bio Damir Vanđelić.
"Ja bih rado da Fond postane jaki motor i da ne radi u leru jer razloga za neku drugu ili drukčiju brzinu već u ovome trenutku ima. Ustvari, Fond bi trebao biti generator paljenja motora bagera koji bi se trebali pojaviti konkretno na terenu", rekao je ministar.
Ne vidi kritiku u riječima Bozanića
I kardinal Josip Bozanić kritizirao je na božićnoj misi sporost obnove nakon potresa koji su pogodili Baniju i Zagreb. Misi je nazočio Horvat.
>> Bozanić na misi kritizirao sporu obnovu, u crkvi sjedio ministar Horvat
Druga je tema treba li nešto takvo biti upućeno s oltara, odnosno trebaju li ikakve poruke crkvenih veledostojnika biti upućene prema političarima, ali kad su već tako srasli HDZ i Crkva, zanimljivo je čuti i Horvatov odgovor, koji u kritici, dakle, ne vidi kritiku.
>> Horvat: Pitali su me jesam li čuo kritike s oltara. To nisu kritike
"Pitali su me jučer jesmo li čuli kritike s oltara u Čučerju. To nisu kritike. Ja kad čujem kritiku 'požurite i budite brži', odgovaram 'želimo biti kvalitetni"', rekao je Horvat.
Govori da je obnova počela
Tijekom posjeta Petrinji odgovarao je na pitanje kad će obnova početi. Rekao je da je počela, što je valjda samo njemu jasno.
Kazao je da je u procesu javne nabave preko 420 objekata za konstrukcijsku obnovu, što je ustvari zoran pokazatelj kako ministar sam proces obnove promatra čisto kroz birokratske naočale, a ne kroz očište građana, koje s pravom ne zanimaju procesi javnih nabava, već ih samo zanima notorna činjenica da na Baniji nisu niknuli ni prvi temelji novoizgrađenih kuća države.
Ponovio je jučer da se osjeća tužno, ali ne i odgovorno.
"Svi imamo određenu odgovornost. Svi radimo na tome da vratimo ljude u svoje domove. Ja se osjećam tužno, kao i mnogi koji su potresom nastradali. Ministar graditeljstva ne može biti kriv što se dogodio potres. Ne ulazi se u politiku da bi se podnosilo ostavku, već da biste dali svoj doprinos", objasnio je on.
Protivnici ga opisivali kao dezertera
Index je u rujnu objavio opširan portret Horvata.
>> Tko je Darko Horvat? Domovinski rat proveo u Sloveniji, Karamarko ga lansirao u vladu
Darko Horvat rođen je 1970. godine u Donjoj Dubravi kod Čakovca. U Mariboru je 1996. godine diplomirao energetsku elektroniku.
Horvat je početkom 1990-ih imao 20 godina, a politički protivnici iz Međimurja su ga opisivali kao dezertera i kukavicu jer nije sudjelovao u ratu.
"Darko Horvat sada paradira, a zapravo je kukavica Domovinskog rata jer je iz vojne škole JNA otišao na fakultet u Maribor umjesto da se priključio HV-u. Horvat je, dakle, odslužio jugokomunističku vojsku i pobjegao u Sloveniju. Netko tko Hrvatsku nije volio ’91. godine, ne bi trebao govoriti o domoljublju", kazao je svojedobno o Horvatu načelnik općine Donja Dubrava Marijan Varga (HNS), koji je bio u javnom sukobu s Horvatom, tada ravnateljem Uprave za energetiku pri Ministarstvu gospodarstva.
Oduševljen Karamarkom
U vladu ga je lansirao Tomislav Karamarko, čija se politika Horvatu očito sviđala.
Bio je oduševljen Tomislavom Karamarkom, pa je 2014. uskliknuo: "HDZ se vratio korijenima, a pod vodstvom Tomislava Karamarka niže pobjedu za pobjedom!"
No očito se dokazao i Plenkoviću, koji ga je postavio u vladu, prvo kao ministra gospodarstva, poduzetništva i obrta. Na stranačkim izborima izabran je za jednog od šest potpredsjednika HDZ-a, a predsjednik je Županijskog HDZ-a u Međimurju.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati