Banožić u NATO-u: Otklonjene su nedoumice da je letjelica bila naoružana
HRVATSKI ministar obrane Mario Banožić danas je u Bruxellesu izjavio da se na sastanku ministara obrane država članica razgovaralo i o bespilotnoj letjelici koja je prošli tjedan pala na Zagreb i da su sada otklonjene sve nedoumice da je ona doista bila naoružana.
"Ovo je bila prilika da glavnog tajnika NATO-a detaljnije upoznamo s dosadašnjim rezultatima istrage i mislim da tu više nema nikakvih nedoumica", rekao je Banožić, koji je sudjelovao na izvanrednom sastanku ministara obrane država članica NATO-a posvećenom ratu u Ukrajini.
Glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg izjavio je jučer da dosadašnje indicije ukazuju na to da dron koji je pao na Zagreb nije bio naoružan i da se nije radilo o oružanom napadu, a ubrzo nakon toga demantirao ga je premijer Andrej Plenković koji je ustvrdio da je letjelica koja je u prošli četvrtak pala na Zagreb bila naoružana.
Banožić s Mađarskom razgovarao o budućoj air-policing misiji
Banožić je izjavio da je kolege ministre upoznao i o događajima vezanima za pad naoružane bespilotne letjelice u Zagrebu. Rekao je da je s mađarskim kolegom razgovarao o budućoj air-policing misiji koju bi Mađari radili u hrvatskom zračnom prostoru.
Na pitanje kada bi air-policing mogao započeti, Banožić je rekao da se u sljedećih nekoliko dana trebaju dogovoriti još neke pojedinosti. "Mađari su iskazali dobru volju i idemo u tom pravcu", rekao je. Nastavio je da su i Mađarska i Rumunjska, preko kojih je bespilotna letjelica došla u Hrvatsku, formirale istražna povjerenstva i da provjeravaju podatke s radarskih sustava.
"Na taj ćemo način zajednički definirati što se točno dogodilo u toj noći, ali definitivno sada možemo reći da sustav nije dobro odreagirao", rekao je Banožić dodavši kako je reakcija predsjednika Hrvatske Zorana Milanovića, koji je izjavio da zabranjuje prelijetanje hrvatskih gradova, bila neprimjerena i štetna.
Milanovićevu reakciju smatra neprimjerenom
"Vojne vježbe odvijaju se na temelju godišnjeg plana međunarodne suradnje i godišnjeg plana vlade, a predsjednik Republike dao je suglasnost za taj plan. Dakle, apsolutno je neprimjerena reakcija koja ne šalje dobru poruku prema hrvatskom društvu, ali i prema svim saveznicima koji se uistinu trude pomoći Hrvatskoj", rekao je Banožić.
Ministri obrane država članica NATO-a razgovarali su o svim dosadašnjim te budućim naporima u cilju pružanja potpore Ukrajini u njezinoj obrani od ruske agresije. Na sastanku je videovezom sudjelovao i ukrajinski ministar obrane Oleksij Reznikov, koji je pozvao saveznice da osiguraju još konkretniju i snažniju pomoć kako bi se Ukrajina mogla nastaviti odupirati agresoru.
U poslijepodnevnom dijelu sastanka ministri su započeli političku raspravu o dugoročnom snaženju snaga odvraćanja i obrane Saveza.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati