Benčić Lovriću u Otvorenom: Imate 18.000 kuna plaće, a nitko vas ne želi

VEČERAS je u Otvorenom tema bio Tomislav Tomašević i njegovo preuzimanje Zagreba.
Tomašević je preuzeo Grad i tamo, kako kaže, zatekao lošu financijsku situaciju. Pitanje u HRT-ovoj emisiji bilo je - hoće li prazna blagajna pokrenuti val poskupljenja i zaustaviti projekte.
Gosti emisije bili su Davor Filipović, glavni tajnik zagrebačkog HDZ-a, Renato Petek, izabrani neovisni zastupnik u Skupštini, Ivica Lovrić, izabrani zastupnik Stranke rada i solidarnosti u Skupštini, Igor Peternel, član Domovinskog pokreta i blizak Škorin suradnik, te Sandra Benčić, zastupnica platforme Možemo!.
Tekstualni prijenos mogli ste pratiti uživo na Indexu.
O financijama
Sandra Benčić: Situacija je teška i složena, ali je rješiva. Iako je tek drugi radni dan, proučavali smo i analizirali sve, zaključili smo da se rebalansom stvari mogu dovesti u red, nadamo se već do kraja ove godine. Što se tiče Holdinga, i društava u vlasništvu Grada, tu je situacija složenija. Minus je značajan. Holding će trebati duži period racionalizacije i stabilizacije financija. Dakle, situacija je loša, to smo znali, svi smo to znali. Svi smo znali da financije nisu bajne, ali nisu nerješive i neće se prelijevati na leđa građana.
Ivica Lovrić: Stanje financija je sukladno i primjereno vremenu u kojem živimo. Godinu dana je prošlo od potresa, isto tako, suočeni smo s covid-krizom i naravno da je to ostavilo posljedice, ne samo na Zagreb, nego i na cijeli svijet. Međutim, sukladno tome, stanje je dobro i zadovoljavajuće. Nema razloga širiti nikakvu paniku. Drago mi je čuti od Benčić da se problemi neće prelijevati na leđa građana. Što se Holdinga tiče i duga od 300 milijuna od prošle godine, pojedina društva zbog ugroze Holdinga nisu radila mjesecima. Neka društva nisu radila zbog covida, potresa i sl.
Benčić: Moram ispraviti gospodina Lovrića, 1.3 milijarde minusa, ne dugova, nego minusa koji je Grad Zagreb napravio dolazi iz 2019. godine kad nije bilo pandemije i potresa. Minus koji je iskazan za 2020. godinu je na nekoj razini od 180 milijuna kuna, međutim uvidom smo vidjeli da to nije točan podatak. Postoji dug prema Holdingu, ZO-u i ZET-u. Također, tu je i kredit HBOR-a u iznosu od 300 i nešto milijuna kuna i tu je pozajmica vlade, tzv. covid-pozajmica u iznosu nešto većem od 400 milijuna kuna. Kad sve to zbrojimo, možemo reći da je najveći dio minusa generiran iz godine kad nismo imali pandemiju i potres, nego je to nastalo zbog lošeg gospodarenja. Neki podaci su frapantni, ured gradonačelnika je godišnje trošio nevjerojatne iznose, ponekad i milijune kuna, na rezano cvijeće i svijeće. Trošen je novac da bi se vozili pročelnici i predstavnici vijeća gradskih četvrti, ti ljudi imali su na raspolaganju automobile 24 sata dnevno. Radi se o 151 autu koji je bio nabavljen preko ureda gradonačelnika.
Lovrić: Ako smo se vratili u 2019., ja bih se vratio u 2015. Poreznim rasterećenjima koje je provodila vlada, od 2015. do 2019. proračun Zagreba izgubio je 5.1 milijardu kuna. To vi znate jako dobro, ali volite zaobilaziti istinu pa krenete negdje od sredine. Da nije bilo pandemije i potresa, dug bi se sanirao već 2020. godine.
Davor Filipović: Stanje gradskih financija nije dobro, a na to sam upozorio još prošle godine. Tada sam istaknuo kako je jedno od glavnih načela proračuna načelo uravnoteženosti. To u Zagrebu nije bio slučaj. Prihodi su kontinuirano rasli od 2017. do 2019., a ključ je kontrola rashodovne strane proračuna koje treba staviti pod kontrolu. Upozoravao sam na visoke kamate koje grad plaća za neke kredite od 6.5% i 6.8% i treba ih brzo refinancirati. Imovinom se nije upravljalo efikasno jer grad ima gotovo 5000 stanova i gotovo 2000 poslovnih prostora, rashodi su bili 393 milijuna kuna veći od prihoda.
O Holdingu
Renato Petek: Holding je održiv ako se restrukturira i ako se neće isplaćivati novac za vanjske usluge, koje su mogle obavljati gradske tvrtke. Mnoge stvari koje treba napraviti rekao je i sada gospodin Filipović, i o tome je govorio i ranije u skupštini, ali je poslije toga digao ruku za daljnje zaduženje, novi proračun i daljnje dubioze. Drago mi je da je to sad uvidio i vjerujem da ćemo dobiti i njegovu potporu za dobre odluke, dobro gospodarenje imovinom, racionalizaciju troškova.
Lovrić: Petek, prošli su izbori, znate. Što ćete vi napraviti, kako ćete riješiti problem glomaznog otpada u Zagrebu? Vi svi nastupate u ime vlasti. Kako ćete što riješiti, nemojte pričati sada što je loše i problem. Kako ćete riješiti problem glomaznog otpada u Zagrebu, od sutra?
Petek: Procijenite, kroz nekoliko mjeseci, kad završe novi natječaji, procijenite kakve će biti cijene onda i kakve su sada. Nećete me navući na svoju foru...
Posvađali se Lovrić i Benčić
Benčić: Gospodine Lovriću, tek kad sam ušla u politiku, upoznala sam ljude bez srama. To da vi postavljate pitanja budućem skupštinskom zastupniku, skupštine koja još nije konstituirana, o tome kako će izvršna vlast riješiti probleme, nakon što ste vi u toj izvršnoj vlasti desetljećima. Ne samo to, nego Lovriću, vi jedini od nas ovdje dobivate 18 tisuća kuna mjesečno da budete na mjestu savjetnika kojeg nitko tamo ne želi, ali po zakonu imate to pravo. Vi ste savjetnik, za 18 tisuća kuna, recite vi nama, kako ćete vi to riješiti.
Lovrić: Ja znam kako ću to riješiti, ali vama neću odgovarati. Ako me gradonačelnik bude pitao, reći ću mu. Namjerno pitam vas i Peteka, kao novu vlast u Zagrebu. I vas plaćaju hrvatski građani da lažete i difamirate. Radim savjesno i radim puno više nego što ćete vi ikad raditi. Vas građani plaćaju kroz nevladine udruge, samo blatite i difamirate.
Benčić: Građani vide što ja i kako radim u saboru.
Peternel: Drago mi je prvi put nisam u svađi u vašoj emisiji, nego to sa strane gledam. Sve ovo je dosta mučno slušati. Platforma Možemo je željela upravljati Zagrebom, dobila je povjerenje građana. Entuzijastično su im vjerovali da će Zagreb promijeniti, a vidimo opet stare stvari: tko je koliko potrošio. Entuzijazam je splasnuo, a nada kod građana već se polako gasi. Koliko je tko potrošio na cvijeće i automobile, to ne zanima građane. Možda informativno, no zanima ih kada će se stvari promijeniti u gradu onako kako su građani od vas zahtijevali. Dali su vam bianco povjerenje jer niste do sada imali minulog rada u tom području da ste im se mogli dokazati. Polako se već priča da će se Agrokorizirati Zagreb, da će se provoditi vanjske revizije, zar nemate vi stručnjake? Čini mi se da se gubi entuzijazam.
Benčić: To ste baš nakon dva dana primijetili.
Peternel: Otvoreno nam kažite hoće li usluge poskupjeti, na koji će se način racionalizirati proračun? Sve ono što ćete dobro napraviti za Zagreb, mi ćemo to vrlo rado podržati. A što se tiče novca, novca ima, barem nominalno, no ne želim se nabacivati brojevima. Zagreb akumulira jako puno novca
Filipović: Postoji prostor da se efikasnost podigne u svim gradskim poduzećima, pa tako i prema ZET-u. Grad Zagreb ima problem s likvidnošću i upravljanjem s gradskim financijama i tu je potreban radikalan zaokret kako bi grad prodisao.
Benčić o prvim koracima nove vlasti
Benčić: Što se tiče poskupljenja usluga, napravit ćemo apsolutno sve, srednjoročni plan nam je da komunalne usluge pojeftine. Ono na što mi idemo, Zagreb ima razgranatu mrežu različitih vrsta prihoda, nije to siromašan grad, problem je bio da se na momente u njemu trošilo - ko pijani milijarderi. Sad treba racionalizirati gradsku upravu, ne možemo imati 27 ureda, ured gradonačelnika ne može imati 27 posebnih savjetnika. To nema nijedan premijer, nijedan predsjednik.
To je na svim razinama tako. Smiješno je nakon dva radna dana davati bilo kakve ocjene, mi entuzijazam za Zagreb i Hrvatsku nećemo izgubiti nikada. Mi smo se u ovo upustili da bi nam svima zajedno bilo bolje. Prvi koraci su nam stabilizacija gradskih financija, restrukturiranje Holdinga, idemo s novom shemom gradskih uprava, prioritet je stabilizacija financija, idemo napraviti reviziju planova javne nabave.
Što se tiče vanjske revizije, najavljivali smo neovisnu vanjsku reviziju. Neovisna revizija ne smije biti vezana za nas, niti za gradsku upravu. Takva praksa nije dobra, želimo napraviti vanjsku, neovisnu reviziju financiranja, kako grada, tako i Holdinga. Ići ćemo u dvije etape. Utvrđivat ćemo najštetnije ugovore kroz koje novac Grada curi. Taj dio će biti gotov vrlo, vrlo brzo.
O projektima
Petek: To je pitanje za izvršnu vlast. Pregovori Možemo! i SDP-a kontinuirano traju. Moramo usuglasiti koje ćemo projekte raditi u kojoj godini ovog mandata. Želimo promijeniti upravljanje i način upravljanja gradom, tako pristupamo i razgovorima. Najvažnije je da će građani već od srpnja kada će, vjerujem biti rebalans proračun i restrukturiranje ureda, mogu vidjeti u perspektivi koji će biti benefiti nove gradske vlasti.
Revizija financija
Filipović: Moram istaknuti da već postoji vanjska neovisna revizija, da državna revizija redovito izdaje svoje izvještaje. Ona to predstavlja kao da će se nešto novo dogoditi u Zagrebu. Nadam se da ćete raditi kako ste i najavljivali.
Peternel: Bitno je, a to će se vidjeti u idućih 6 mjeseci, građani očekuju novi model upravljanja, dubinski i suštinski, a ne kozmetičke korekcije. Mi ćemo u opoziciji djelovati konstruktivno, ali ćemo se isto tako odnositi vrlo kritički prema svakoj situaciji za koju procijenimo da ju treba komunicirati.
Benčić: Izvješća su ukazivala na nepravilnosti u postupanju gradske uprave godinama. Godinama je državna revizija davala upute što treba napraviti kako bi se stvari u pojedinim resorima popravile. Uredno se to nije izvršavalo i to je jedna od nezakonitosti u postupanju pročelnika i čitave bivše gradske vlasti.
Filipović: Platforma Možemo! će sada imati priliku pokazati sve svoje znanje, postupiti po nalazima državne revizije koje spominju ako nije bilo postupano po tome. Veselimo se vidjeti vaš rad, dat ćemo vam 100 dana kao što je pristojno u političkom djelovanju, a onda ćemo biti konstruktivna oporba, da ćemo kritički prilaziti svemu onome što ste najavljivali, a niste to činili, kao i svemu ovome što sada govorite ako to izostane.
Lovrić o svojoj ostavci
Lovrić: Nisam smatrao sam da kao protukandidat gospodinu Tomaševiću i njegovim zamjenicima na listi za izbore mogu etično sudjelovati kao njegov prvi suradnik, kao pročelnik. To je zakonski dopušteno, ali nije u skladu s demokratskim uzusima i etičkim principima kojih se ja držim. Jednostavno sam smatrao da ne trebam na tom radnom mjestu sačekati gospodina Tomaševića.

bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati