Beroš je uhićen zbog teške korupcije. Izračunali smo koliko će još dobiti našeg novca
DONEDAVNI ministar zdravstva Vili Beroš, uhićen u velikoj korupcijskoj aferi, izašao je nakon 10 dana iz istražnog zatvora u zagrebačkom Remetincu.
Beroš je pred okupljenim novinarima potvrdio da je zatražio korištenje dužnosničke privilegije 6 + 6, koja mu omogućava da primi još punih šest punih i šest polovičnih ministarskih plaća. "Tih 6 + 6 je prilika, pogotovo ako sam nevin, da osiguram egzistenciju svojoj obitelji. Bi li netko s optužnicom nad glavom mogao koncentrirano raditi svoj posao? Vidjet ćemo što će biti dalje, posebno u Saboru", kazao je.
Mogao se vratiti na posao u KBC-u Sestre milosrdnice, ali je radije uzeo 6 + 6
Nakon što ga je premijer Andrej Plenković smijenio nakon uhićenja 15. studenog, Beroš je dobio priliku hoće li se vratiti na posao koji je obavljao prije dolaska u Ministarstvo zdravstva ili će uzeti povlasticu 6 + 6. Beroš je odlučio uzeti povlasticu.
"Bivši ministar Beroš je prije obnašanja dužnosti bio zaposlen u KBC-u Sestre milosrdnice. Sukladno tome, po Zakonu ima pravo u roku od 15 dana podnijeti zahtjev za povratak na rad u tu ustanovu.
Međutim, budući da je bivši ministar Beroš podnio zahtjev za ostvarivanjem prava na 6 + 6, jasno je da ne želi konzumirati pravo na povratak kod prethodnog poslodavca i ima pravo na naknadu plaće po principu 6 + 6, sukladno članku 15. Zakona o obvezama i pravima državnih dužnosnika", potvrdili su prošlog petka iz Banskih dvora.
Najavili su i kako će mu odobriti povlasticu. Beroš je u siječnju 2024. izjavio da prima neto plaću u iznosu od 2650 eura. Međutim, ljetos je vlada brutalno povećala plaće ministara, a Berošu je, budući da je bio i potpredsjednik vlade, plaća porasla na oko 4700 eura.
Aktivirao saborski mandat pa ga odmah zamrznuo
Ako Berošu doista odobre povlasticu, on će prvih šest mjeseci primati punu plaću od oko 4700 eura i još šest mjeseci pola plaće od oko 2350 eura. Računica je sljedeća: 6 * 4700 + 6 * 2350 = 42.300. Dakle, Beroš bi kroz povlasticu u sljedećih 12 mjeseci mogao dobiti 42.300 eura iz džepova poreznih obveznika.
Ipak, ne smijemo zaboraviti da je Beroš još iz istražnog zatvora uputio predsjedniku sabora zahtjev za aktivacijom saborskog mandata osvojenog na parlamentarnim izborima, ali i za njegovim istodobnim stavljanjem u mirovanje.
"Prvi je zahtjev za aktivacijom mandata, a drugi za zamrzavanje iz osobnih razloga. S obzirom na to da mandat odmah stavlja u mirovanje, to znači da on neće niti u jednom trenutku imati aktivan mandat da bi mu morali skidati imunitet da bi ostao u pritvoru", pojasnio je Robert Jankovics, predsjednik Mandatno-imunitetnog povjerenstva.
Zamrzavanje mandata znači da će se Beroš u sabor, ako će htjeti, moći vratiti za šest mjeseci. Trenutačno je umjesto njega u saborskim klupama njegova zamjena Danijela Blažanović jer ga je nakon parlamentarnih izbora provedenih u travnju premijer Andrej Plenković ponovno imenovao za ministra zdravstva.
Saborska plaća veća od pola ministarske plaće
No mandat je neotuđiv i pripada njemu pa prema Zakonu o izborima zastupnika u hrvatski sabor ima pravo jednom, kao i svi drugi izabrani u parlament, za vrijeme trajanja zastupničkog mandata, dakle u četiri godine, tražiti stavljanje mandata u mirovanje.
Saborska plaća iznosi oko 3500 eura bez dodataka. To je dosta više od pola ministarske plaće pa bi Beroš bolje prošao ako bi se nakon šest mjeseci vratio u saborske klupe. Računica je sljedeća: 6 * 4700 + 6 * 3500 = 49.200. Drugim riječima, Beroš će tako dobiti 7000 eura više nego u slučaju da se odluči svih 12 mjeseci koristiti povlasticu.
Za što terete Beroša?
Podsjetimo, Uskok Beroša tereti za trgovanje utjecajem, dok ga je EPPO teretio za primanje mita. Glavni državni odvjetnik Ivan Turudić, poznat i kao "HDZ-ov dečko", odlučio je prošlog tjedna da je Uskok nadležan za istragu.
Uskok u svojem slučaju tereti Beroša, bivšeg predstojnika Klinike za neurologiju KBC-a Sestre milosrdnice i člana uprave jedne zagrebačke poliklinike Krešimira Rotima te poduzetnika Sašu Pozdera. Istovremeno, EPPO je planirao istragu protiv Beroša i još sedam osoba, među kojima su i Hrvoje Petrač te dvojica njegovih sinova - Novica i Nikola.
U WhatsApp grupi ga zvali Mali
Europski tužitelji pronašli su WhatsApp grupu s porukama trojice Petrača i Saše Pozdera u kojima, kako vjeruje EPPO, spominju dogovore s ministrom Vilijem Berošem. Pri tome Beroša, rekonstruirali su istražitelji, nazivaju Mali. Da je Beroš doista Mali, EPPO je uvjeren jer je povezao sadržaj poruka s ministrovim potezima, kretanjem i događajima na kojima je sudjelovao.
Inače, EPPO tvrdi da je Beroš dobio mito kako bi osigurao da Pozderova firma, iza koje je zapravo stajao Petrač, proda nekolicini hrvatskih bolnica robotske uređaje, koji su plaćani između 450 i 480 tisuća eura. EPPO smatra da je ta cijena napuhana, no pod Beroševim pritiskom KBC Osijek, KB Sestre milosrdnice i Dječja bolnica u Klaićevoj ulici u Zagrebu ipak su ih kupili. KBC Split odbio ga je kupiti.
Poruke iz WhatsApp grupe objavljene su u medijima pa je Državno odvjetništvo pokrenulo izvide zbog osnovane sumnje u počinjenje kaznenog djela neovlaštenog otkrivanja sadržaja izvidne ili dokazne radnje. To je prvi put da se izvidi provode po članku 307.a Kaznenog zakona, poznatom i kao Lex AP.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati