Beroš: Primili smo zabrinjavajuće informacije, štrajkaši su odvraćali pacijente
"APELIRAMO na razum i pozivamo na realan dijalog, otvorena pitanja se ne rješavaju štrajkom, već na institucionalan način putem predviđene procedure", poručuje ministar Vili Beroš o štrajku u zdravstvu koji je jutros počeo u organizaciji Sindikata Zajedno. Podsjetimo, nekoliko tisuća zdravstvenih djelatnika koji su članovi Sindikata Zajedno jutros je započelo štrajk. Uglavnom se radi o laborantima, radiolozima i vozačima saniteta.
Jutros je u Ministarstvu zdravstva održan virtualan sastanak sa svim ravnateljima bolnica, u cilju kontinuiranog praćenja stanja po ustanovama diljem Hrvatske kako bismo zaštitili prava pacijenata, što je u ovome trenutku prioritet, poručili su iz Ministarstva.
Dodaju kako se Rad u većini bolnica i zdravstvenih ustanova odvija gotovo redovitim planiranim ritmom i s te strane pacijenti mogu biti mirni. Prema posljednjim podacima - djelatnici većine akutnih bolnica nisu u štrajku, a što se tiče Domova zdravlja, u samo četiri od njih 35 štrajka sveukupno 19 djelatnika. Što se tiče djelatnika u sanitetu, štrajka 34 od 1599 zaposlenih unatoč činjenici da djelatnici hitne medicine ne smiju stupati u štrajk, na što su višekratno upozoravani.
"Skrećemo pozornost kako je Ministarstvo zdravstva dalo pravovremenu uputu ravnateljima da organiziraju neometan rad, no ističemo kako se ne vrši pritisak vezan uz pravo na štrajk, koje je neupitno", poručuje ministar Vili Beroš, dodavši kako je dužnost ministra zdravstva i ministarstva da se osigura kontinuitet zdravstvene zaštite u svim zdravstvenim ustanovama diljem Hrvatske.
"Pojedini štrajkaši su odvraćali pacijente od dolaska"
Ministarstvo zdravstva u priopćenju navodi kako je zaprimilo "zabrinjavajuće informacije kako su tijekom jutra pojedini zdravstveni djelatnici u štrajku ispred zdravstvenih ustanova odvraćali pacijente od dolaska u ustanovu na svoj dogovoreni termin" te da to "najoštrije osuđuju".
"Apeliramo na građane da ne reagiraju na takve neprimjerene istupe te da se upute na svoje dogovorene termine u bolnice", kažu iz Ministarstva.
Zahvalili su svim ostalim sindikatima "koji su se odlučili za ostvarivanje svojih prava unutar institucionalnog okvira putem Vijeća za praćenje i unaprjeđenje sustava plaća u državnoj službi i javnim službama te neformalno pružaju podršku rješavanju otvorenih pitanja redovnim putem, a sve kako bismo osigurali maksimalno dostupne zdravstvene usluge pacijentima, radi kojih zdravstveni sustav i postoji."
"Ponavljamo kako je sa Sindikatom Zajedno potpisan sporazum s popisom zdravstvenih usluga koje ne smiju stati i kojih se svaki zdravstveni djelatnik unatoč štrajku mora pridržavati. Sve hitne usluge odvijaju se neprekidno i pacijenti ne trebaju brinuti hoće li biti primljeni. Treba naglasiti da su svim zaposlenicima u javnom zdravstvenom sustavu povećane plaće. Ističemo kako je, sukladno novoj Uredbi o koeficijentima u javnim službama, iako je alokacija prvobitno iznosila 270 milijuna eura za rast plaća u zdravstvu, konačni iznos dosegnuo čak 528 milijuna eura", navode iz Ministarstva.
"Uzevši u obzir mogućnost da su za pojedine struke korekcije potrebne, napominjemo kako za to postoji predviđena procedura te dodatno ističemo kako smo pred samim početkom pregovora za kolektivni ugovor te se postavlja zdravorazumsko pitanje je li u ovom trenutku štrajk nužan. Ministarstvo zdravstva i dalje poziva na utemeljen i realan dijalog", dodali su.
"Ravnatelji su me upozorili na agitiranje pred bolnicama"
Beroš je naknadno dao izjavu medijima.
Poručio je i da će se svi problemi rješavati kroz Vijeće za praćenje i unaprjeđenje sustava plaća, koje je tu da procijeni traba li neke koeficijente ispravati.
Beroš je izvijestio o sastanku s ravnateljima bolnica kako bi organizirali pružanje zdravstvene zaštite tako da što manje pacijenata ostane bez pregleda ili dijagnostičke pretrage, a naglašeno je i da ne smije biti nikakvih nelegitimnih pritisaka na one koji štrajkaju.
Dodao je da su definirali i tko može procijeniti stanje i hitnost pacijenata, što mogu činiti samo nositelji zdravstvene djelatnosti - liječnici i visoko educirane medicinske sestre i tehničari.
Kazao je i kako su ga ravnatelji upozorili na "agitiranje" pred ulazima u bolnice. "Pacijenti se vraćaju i odgađaju se pregledi, to nije pravi način štrajkanja. Zna se kako se štrajka i sve one koji štrajkaju, što je legitimno pravo, pozivam da to čine sukladno zakonu", rekao je Beroš nakon predstavljanja modela preventivih pregleda.
"Žalosti me da netko ne želi razgovarati, da ucjenjuje"
Sindikat Zajedno izvijestio je jutros kako po prvim podacima u 58 zdravstvenih ustanova štrajka oko 4000 zdravstvenih djelatnika, dok je ministar naveo da je u štrajku, prema informacijama ravnatelja ustanova, manje od 600 djelatnika te da 14 zdravstvenih ustanova radi bez opterećenja.
Beroš ističe i da se štrajk događa u trenutku kada je vlada napravila "povijesni potez" i povećala plaće te se ukupni trošak za rast plaća u zdravstvu povećao s planiranih 270 milijuna eura na 528 milijuna eura, do čega je došlo u suradnji s reprezentativnim sindikatima.
"Žalosti me da netko ne želi razgovarati, da netko ucjenjuje. Štrajk je najbolji pokazatelj njihovih aktivnosti, a ne žele kroz institucionalni okvir rješavati probleme i otvorena pitanja", kazao je Beroš dodavši da se sve nelogičnosti mogu uputiti na Vijeće za praćenje i unaprjeđenje sustava plaća,
Stoga je pozvao na "utemeljeni razgovor, a ne ucjene - riješite nam u dva mjeseca ili mi idemo u štrajk".
"Riješit ćemo"
"Riješit ćemo, hoće li to biti mjesec i pol, dva i pol ili četiri, ne mogu reći, ali sasvim sigurno će se to rješiti", kazao je
Beroš je istaknuo i kako je vlada imenovala pregovarački odbor za kolektivno pregovaranje koje počinje u četvrtak te da su oni koji štrajkaju mogli doći tada i artikulirati svoje probleme.
Naglasio je i da je potrebno riješiti pitanje određenih kvalifikacija u zdravstvu, jer nije logično da u Hrvatskoj postoji više magistara sestrinstva nego u cijelom Ujedinjenom Kraljevstvu.
"Mi u Hrvatskoj, kada je riječ o zdravstvenom kadru, educiramo kadrove koji nam ne trebaju, a ne educiramo kadrove koji nam trebaju", istaknuo je i dodao da su razgovorali s ministrom obrazovanja oko planiranja kadrova u zdravstvu sukladno realnim potrebama.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati