Beru se mandarine. "Srpsko i slovensko tržište daju prednost neretvanskoj mandarini"
BERBA mandarina je u tijeku, kvaliteta je izvanredna, a ovogodišnji urod kretat će se između 25 i 30 tisuća tona, kaže opuzenski voćar i potpredsjednik Hrvatske voćarske zajednice (HVZ) Neven Mataga napominjući da je lani ubrano oko 60 tisuća tona.
"Još uvijek se beru rane sorte - Ichumara i Zorica rana, a berba ide svojim tijekom, nema zastoja. Jedino vrijeme ne ide baš na ruku, jer ima puno kiše što onemogućava pristup svim parcelama", rekao je Mataga u razgovoru za Hinu.
Što se prinosa tiče, kazao je da će ove godine biti prepolovljen. Njegova procjena je da će urod biti između 25 i 30 tisuća tona. Ističe da je ove godine mandarina odlična te da zadnjih deset-petnaest godina nije bilo bolje kvalitete glede sladora i obojenosti.
Voćar Mataga: Administracija ima neki svoj put koji je proizvođačima nejasan
"Što se kvalitete tiče, mandarina je ove godine izvanredna", kazao je. Vezano uz otkupnu cijenu, naveo je da su sada koliko-toliko zadovoljni cijenom.
"Kada bi barem cijena od 70 eurocenti za kilogram prve klase potrajala", istaknuo je Mataga navodeći da se za drugu klasu plaća oko 30 centi.
Upozorio je i da je svake godine pod mandarinama oko pet posto manje površina te da je čak 700 hektara nasada lani zbog zemljišnih zavrzlama oko vlasništva izbrisano iz ARKOD-a (evidencije uporabe poljoprivrednog zemljišta koju u digitalnom grafičkom obliku vodi Agencija za plaćanja u poljoprivredi).
To znači da se mandarine s tih hektara ne mogu legalno prodavati, da se nasadi ne mogu osiguravati niti se za njih mogu kupiti zaštitna sredstva. Mataga kaže da su na taj problem upozoravali nadležne u resornom Ministarstvu poljoprivrede i tražili razgovore, no da "izgleda nikome nije u interesu da se problem riješi".
"Dolazimo u situaciju da unutar Ministarstva poljoprivrede imate jednu priču, a druga je priča na terenu", kazao je i dodao da "administracija ima neki svoj put koji je proizvođačima nejasan".
Analitičar Kuskunović: Nered bi se mogao izbjeći kad bi proizvođači djelovali organizirano
Hrvatska proizvodnja mandarina i ove godine pokazuje oscilacije u proizvedenim količinama jer je, prema najavama, urod manji nego prošle godine, no i dalje će biti dovoljno količina za podmirenje domaćih potreba i izvoz, kazao je poljoprivredni analitičar Miroslav Kuskunović.
Klimatske prilike su, kako je rekao, očito utjecale na manju proizvodnju količinski, no dobra je najava da će kvaliteta biti izvanredna. "Ono što bi proizvođačima trebalo biti jasno je da je, osim konkurentnosti u kvaliteti, nužna i cjenovna konkurentnost", smatra Kuskunović napominjući da su trendovi na tržištu voća i povrća pokazali ogroman rast cijena voća.
To je, kaže, izuzetno revoltiralo potrošače, koji su smanjili potrošnju voća čija je cijena bila previsoka. "Treba se nadati da ćemo kod mandarina, kod kojih imamo samodostatnost u proizvodnji, ipak imati koliko-toliko normalne cijene kako bi si kupci mogli priuštiti kupnju mandarina", naglašava.
Hrvatska gotovo svake jeseni ima nered na tržištu mandarina, a on bi se, smatra Kuskunović, mogao izbjeći kada bi proizvođači djelovali organizirano i kroz svoje proizvođačke organizacije i zadruge stvorili partnerstvo s velikim otkupljivačima.
To je, kako je kazao, jedan od glavnih uvjeta koji bi trebali omogućiti relativno lak plasman mandarine na tržište po optimalnim cijenama, kako na domaćem tržištu, koje će najvjerojatnije potrošiti 15.000 tona, tako i na tradicionalnim izvoznim tržištima (Slovenija, Srbija, BiH, Češka, Slovačka).
"Hrvatska je mandarina na regionalnom tržištu brend te poglavito srpsko i slovensko tržište daju prednost okusu neretvanske mandarine i parametrima njene kvalitete. Otkupna cijena treba biti takva da njome budu zadovoljni i proizvođači i otkupljivači, a posebice bi trebalo voditi brigu da trgovci na nabiju marže na ovo voće.
Naime, podaci o cijenama pojedinog voća ovog ljeta pokazali su ogromne marže trgovaca, a uvjeren sam da neopravdani rast cijena domaćeg voća, dovodi do uvoza jeftinog iz uvoza i pada potrošnje", istaknuo je Kuskunović.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati