Biden će tvrtkama koje rade za američku vojsku dopustiti odlazak u Ukrajinu?
SAD SE PRIBLIŽAVA ukidanju potpune zabrane razmještanja američkih vojnih izvođača u Ukrajinu, izjavila su za CNN četiri američka dužnosnika upoznata s tim pitanjem. Izvori CNN-a kažu da je cilj pomoći ukrajinskoj vojsci u održavanju i popravku američkog oružje.
Ova odluka bi predstavljala još jedan značajan pomak u politici Bidenove administracije prema Ukrajini, u trenutku kad SAD traži nove načine da osigura ukrajinskoj vojsci prednost nad Rusijom.
Američki predsjednik Joe Biden još uvijek nije u potpunosti pristao na ovu promjenu politike prema Ukrajini, rekli su dužnosnici.
"Nismo donijeli nikakve odluke i svaka rasprava o tome je preuranjena. Predsjednik je apsolutno čvrst u stavu da neće slati američke trupe u Ukrajinu", rekao je jedan dužnosnik.
Ukrajina oštećenu opremu šalje u članice NATO-a
Nakon što bude odobrena, promjena će vjerojatno stupiti na snagu ove godine i omogućit će Pentagonu da da ugovore američkim tvrtkama za rad u Ukrajini po prvi put otkako je Rusija izvršila invaziju 2022. Dužnosnici su rekli da se nadaju da će to ubrzati održavanje i popravke oružanih sustava koje koristi ukrajinska vojska.
Tijekom posljednje dvije godine, Biden je inzistirao da se svi Amerikanci, a posebno američke trupe, drže podalje od ukrajinskih bojišnica. Bijela kuća je odlučna ograničiti i opasnost za Amerikance i percepciju, posebno Rusije, da je američka vojska tamo angažirana u borbama. State Department je izričito upozorio Amerikance da ne putuju u Ukrajinu.
Vojna oprema koju je osigurao SAD, a koja je pretrpjela značajna oštećenja u borbi, morala je biti prevezena u Poljsku, Rumunjsku ili druge zemlje NATO-a na popravak, što je proces koji traje. Američke trupe također su na raspolaganju za pomoć Ukrajincima u rutinskom održavanju i logistici, ali samo putem videochata ili sigurnog telefona - dogovor koji dolazi s inherentnim ograničenjima, budući da američke trupe i izvođači ne mogu raditi izravno na sustavima.
Bidenova administracija počela je ozbiljno preispitivati ta ograničenja tijekom posljednjih nekoliko mjeseci, rekli su dužnosnici, dok je Rusija nastavila ostvarivati uspjehe na bojnom polju, a američko financiranje Ukrajine zastalo u Kongresu.
Dopuštanje iskusnim američkim izvođačima koje financira vlada SAD-a da zadrže prisutnost u Ukrajini znači da će moći puno brže pomoći popraviti oštećenu opremu, rekli su dužnosnici. Jedan napredni sustav za koji kažu da će vjerojatno zahtijevati redovno održavanje je borbeni avion F-16, koji bi Ukrajina trebala dobiti kasnije ove godine.
Tvrtke koje se natječu za ugovore morale bi razviti planove za smanjenje rizika kako bi ublažile prijetnje svojim zaposlenicima, rekao je dužnosnik.
Biden dopustio napade američkim oružjem u Rusiji
Krajem svibnja, Biden je dao Ukrajini dopuštenje da američkim oružjem napadne mete unutar Rusije, u blizini granice s ukrajinskim Harkivom – što je zahtjev koji je SAD više puta odbio u prošlosti.
Prošli tjedan se je pak savjetnik za nacionalnu sigurnost Jake Sullivan rekao da Ukrajina može izvršiti protunapad bilo gdje duž ukrajinsko-ruske granice koristeći američko oružje.
Sadašnji i bivši dužnosnici upoznati s raspravama o raspoređivanju izvođača u Ukrajinu naglasili su da promjena politike neće rezultirati velikim brojem američkih izvođača, kao što je to bilo u Iraku i Afganistanu. Umjesto toga, vjerojatno bi ih u Ukrajini istovremeno bilo od nekoliko desetaka do nekoliko stotina.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati