Amerika šalje ljude u Ukrajinu. Pomagat će ukrajinskoj vojsci u održavanju opreme
MINISTARSTVO obrane SAD-a najavilo je ukidanje zabrane slanja stručnjaka iz američkih vojnih tvrtki u Ukrajinu kako bi pomogli u održavanju i popravcima američke vojne opreme, poput F-16 borbenih zrakoplova i protuzračnih sustava Patriot.
Ova promjena politike administracije Joea Bidena na odlasku omogućuje Pentagonu da sklapa ugovore s američkim tvrtkama koje će po prvi put od ruske invazije 2022. raditi unutar Ukrajine. Cilj je ubrzati popravke kako bi se oprema što brže vraćala na bojišnicu.
Podrška ukrajinskoj vojsci
Prema izjavi dužnosnika, izvođači će biti smješteni daleko od prve linije bojišta te neće sudjelovati u borbenim operacijama, već će pružati tehničku pomoć ukrajinskoj vojsci. Ova odluka donesena je zbog zahtjeva za specijaliziranom tehničkom podrškom za održavanje naprednih sustava koje koristi Ukrajina.
Do sada je američka vojna oprema oštećena u borbama transportirana u NATO zemlje, poput Poljske i Rumunjske, što je proces koji je oduzimao vrijeme. Nova politika omogućit će brže popravke unutar Ukrajine i smanjiti potrebu za transportom.
Očekuje se da će Pentagon uskoro objaviti ugovore, a kompanije koje se prijavljuju moraju osigurati planove za smanjenje rizika kako bi zaštitile svoje zaposlenike. Dužnosnici su istaknuli da ova promjena neće značiti prisutnost velikog broja američkih izvođača, kao u Iraku ili Afganistanu, već manji broj specijaliziranih stručnjaka.
Što će napraviti Trump?
Amerika također ovo ne smatra direktnim uključenjem u sukob, već isključivo logističku potporu. "Vrijedi napomenuti da već postoji širok niz američkih tvrtki koje imaju osoblje u Ukrajini koje ispunjava ugovore za ukrajinsku vladu, tako da to neće dovesti do značajnog povećanja zaposlenika američkih tvrtki koji rade na terenu u Ukrajini", rekao je dužnosnik obrane.
Međutim ovaj potez nosi i određene rizike. Prisutnost američkih vojnih savjetnika na terenu mogla bi dodatno eskalirati napetosti s Rusijom, koja bi ovaj potez mogla protumačiti kao izravno uplitanje u sukob. Unatoč tome, američki dužnosnici naglašavaju da je cilj ove inicijative pružiti podršku Ukrajini u obrani njezina suvereniteta i teritorijalnog integriteta.
Ostaje za vidjeti kako će na to reagirati Donald Trump kada 20. siječnja preuzme dužnost predsjednika te hoće li nastaviti s Bidenovom politikom podrške Ukrajini. Trump je najavljivao kako će završiti rat u Ukrajini prisiljavanjem Vladimira Putina i Volodimira Zelenskog na pregovore, no nije detaljizirao planove.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati