Obrat. SAD, UK i Francuska dozvolili Ukrajini udare raketama na Rusiju. Uskoro kreću
AMERIČKI predsjednik na odlasku Joe Biden dozvolio je Ukrajincima ono što su mjesecima očajnički tražili - udare dalekometnim zapadnim projektilima na mete duboko u Rusiji.
To su za Reuters potvrdila tri izvora upoznata s odlukom. Radi se o značajnoj promjeni politike Sjedinjenih Država u ukrajinsko-ruskom sukobu. Ukrajina planira izvesti svoje prve dalekometne napade u nadolazećim danima, rekli su izvori. Očekuje se da će prvi udari biti izvedeni u ruskoj regiji Kursk, gdje Rusi i Sjevernokorejci napadaju ukrajinske elitne brigade.
Kako javlja Le Figaro, odmah nakon SAD-a su i Velika Britanija i Francuska donijele odluku kojom dozvoljavaju Ukrajincima da dalekometnim zapadnim raketama SCALP i Storm Shadow napadaju ciljeve duboko u Rusiji.
Ovo je značajan trenutak u ratu.
Ukrajina već mjesecima traži dopuštenje za korištenje ATACMS-a unutar Rusije. To je jedno od najmoćnijih zapadnih oružja do sada isporučenih Ukrajini, sposobno ispaljivati projektile dugog dometa do 306 km, navodi BBC u analizi odluke SAD-a, Velike Britanije i Francuske, u kojoj ističe da je "teško precijeniti značaj ove odluke".
"Ovo je vrlo važna odluka za nas", rekao mi je Serhij hii Kuzan, predsjednik kijevskog think tanka, Ukrajinskog centra za sigurnost i suradnju. "To nije nešto što će promijeniti tijek rata, ali mislim da će naše snage učiniti ravnopravnijima."
Kuzan je rekao da je odluka došla upravo na vrijeme da se suprotstavi očekivanom početku velikog napada ruskih i korejskih trupa, osmišljenog da istjera ukrajinske snage iz ruske regije Kursk. Prvi udari zapadnim raketama na mete u Rusiji očekuju se za nekoliko dana.
Jedan od tipova raketa koje nakon odluke Joea Bidena na vojnim metama duboko u Rusiji smiju koristiti ukrajinske snage su i američki projektili tipa ATACMS.
Vojni taktički raketni sustav MGM-140 ili ATACMS proizvodi Lockheed Martin. Ove rakete imaju domet do 300 km i teško ih je presresti zbog enormne brzine kojom se kreću. SAD je poslao ovo oružje kao dio paketa podrške, a ono je već barem jednom korišteno za gađanje ruskih ciljeva na okupiranom Krimu.
Omogućuju Ukrajini da udari dublje u područja koja drži Rusija. Očekuje se da će mete biti ruske vojne baze, skladišta i logistička središta. Rusija je prethodno izjavila da ovo oružje "neće bitno promijeniti ishod" rata, ali Putin je upozorio SAD da ga ne koriste na ruskom teritoriju.
Odluka Joea Bidena da ukine ograničenja ukrajinske upotrebe američkog oružja je "značajna u smislu okončanja rata", rekao je vojni analitičar i bivši visoki dužnosnik NATO-a Nicholas Williams za Sky News.
Williams je rekao da je potez američkog čelnika važan kada je riječ o "pokušaju Ukrajine da ne čini velike ustupke Rusiji kako bi postigla mir". "To je značajno", rekao je.
"Ukrajinci mogu reći da je premalo i prekasno, ali nije prekasno da utječu na okončanje sukoba." Rekao je da nedavni razgovor njemačkog kancelara Olafa Scholza s Vladimirom Putinom "nije pokazao da je čelnik Kremlja spreman na kompromis ili da je spreman napraviti korak dalje kako bi postigao mir" i da je to možda imalo utjecaja na današnju odluku.
Komentirajući što znači dopustiti Ukrajincima da zapadnim projektilima udare duboko u Rusiju, rekao je da će Ukrajina "gađati vojne ciljeve koji mogu imati utjecaj na granici ili u borbi". "Bit će to isključivo vojni ciljevi", dodao je.
Kako javlja Le Figaro, odmah nakon SAD-a su i Velika Britanija i Francuska donijele odluku kojom dozvoljavaju Ukrajincima da raketama SCALP i Storm Shadow napadaju ciljeve duboko u Rusiji.
Ruski predsjednik Vladimir Putin još nije reagirao na američku dozvolu za korištenje dalekometnih zapadnih projektila duboko u Rusiji, ali ranije je govorio o tome.
Još u rujnu Putin je upozorio Zapad da ne dopušta Ukrajini da koristi zapadne rakete za udare na ruski teritorij. Izjavio je da će Moskva to smatrati "izravnim sudjelovanjem" zemalja NATO-a u ukrajinskom ratu, rekavši da bi to "bitno promijenilo samu bit, prirodu sukoba".
"To će značiti da se zemlje NATO-a, SAD i europske države bore s Rusijom", rekao je Putin.
Sjeverna Koreja bi mogla poslati čak 100.000 vojnika u pomoć Rusiji u ratu protiv Ukrajine ako se suradnja između Pjongjanga i Moskve nastavi produbljivati, tvrde za Bloomberg osobe upoznate s posljednjim procjenama skupine G-20.
>> Opširnije
Rasprava o tome treba li Ukrajini dopustiti da duboko u Rusiji koristi rakete Storm Shadow, koje proizvode Ujedinjeno Kraljevstvo i Francuska, odvijala se mjesecima iza kulisa. Rakete zahtijevaju američku tehnologiju da bi bile potpuno učinkovite, zbog čega je bila potrebna dozvola Bijele kuće.
Očekuje se da će ukrajinske snage gađati mete u Rusiji Storm Shadowima, ali i američkim dalekometnim projektilima tipa ATACMS. Ukrajinci su dosad vrlo učinkovito koristili rakete Storm Shadow na ruskim vojnim metama u okupiranim dijelovima Ukrajine.
Pogledajte kako izgleda udar Storm Shadowa na rusku metu na okupiranom ukrajinskom poluotoku Krimu.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski je mjesecima tražio dopuštenje za ispaljivanje zapadnih projektila duboko u Rusiju jer bi to moglo pomoći u zaustavljanju polijetanja ruskih zrakoplova prije bombardiranja Ukrajine.
Ruske snage su, podsjetimo, u posljednjih nekoliko tjedana drastično pojačale udare na ukrajinsku energetsku mrežu, čime namjerno ostavljaju Ukrajince bez struje i grijanja u zimskim mjesecima.
Podsjetimo, britanski premijer Keir Starmer i francuski predsjednik Emmanuel Macron nedavno su posjetili Joea Bidena te ga nagovarali da, dok je predsjednik, dozvoli Ukrajincima korištenje zapadnih dalekometnih projektila na ključnim ruskim vojnim metama.
Prethodne nade da će Biden odobriti upotrebu takvih projektila duboko u Rusiji izjalovile su se u rujnu zbog straha od osvetničkih ruskih napada na zapadne vojne baze.
Ukrajina će od ponedjeljka primjenjivati "restriktivne mjere" potrošnje električne energije na cijelom svom teritoriju, nakon opsežnog ruskog napada koji je teško oštetio ukrajinsku energetsku infrastrukturu, objavilo je danas ministarstvo energetike.
>> Opširnije
Rusija je danas, podsjetimo, izvela najveći zračni napad na Ukrajinu u skoro tri mjeseca, lansiravši 120 projektila i 90 dronova, u kojem je sedam ljudi izgubilo živote te je nanesena velika šteta električnoj mreži, rekli su dužnosnici.
>> Opširnije
Kako je objavio The New York Times pozivajući se na američke dužnosnike, očekuje se da će prvi udari biti usmjereni na ruske i sjevernokorejske snage koje napadaju elitne ukrajinske brigade u ruskoj Kurskoj oblasti, u koju su Ukrajinci upali početkom kolovoza.
Nije jasno hoće li Trump poništiti Bidenovu odluku kada preuzme dužnost. Trump je dugo kritizirao opseg američke financijske i vojne pomoći Ukrajini i obećao je brzo okončanje rata, ne objašnjavajući kako.
Ipak, neki republikanci u Kongresu pozvali su Bidena da olabavi pravila o tome kako Ukrajina može koristiti oružje koje joj je dala Amerika. Rusija je upozorila da će popuštanje ograničenja ukrajinske upotrebe američkog oružja smatrati velikom eskalacijom.
Prvi udari na mete duboko u Rusiji vjerojatno će biti izvedeni pomoću raketa ATACMS, koje imaju domet do 306 km, rekli su Reutersovi izvori.
Iako su neki američki dužnosnici izrazili sumnju da bi dozvola dalekometnih udara na Rusiju mogla promijeniti smjer rata, odluka bi mogla pomoći Ukrajini u trenutku kada ruske snage ostvaruju uspjehe i možda staviti Kijev u bolju pregovaračku poziciju kada i ako dođe do pregovora o prekidu vatre.
Potez Sjedinjenih Država - nešto više od dva mjeseca prije nego što novoizabrani predsjednik Donald Trump preuzme dužnost 20. siječnja - povučen je nakon višemjesečnih zahtjeva ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog da se ukrajinskoj vojsci dopusti korištenje američkog oružja za dalekometne udare na vojne ciljeve duboko unutar Rusije.
Promjena je uslijedila nakon što je postalo jasno da Rusija sjevernokorejskim vojnicima popunjava vlastite snage i šalje ih u bitku protiv ukrajinske vojske. Uključivanje Sjeverne Koreje u rat je, podsjeća Reuters, izazvalo uzbunu u Washingtonu i Kijevu.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati