Uhićen Vladko Maček
SAMO dva dana nakon što je Kraljevina Jugoslavija potpisala Trojni pakt i pridružila se Silama Osovine, u Beogradu se dogodio državni udar te je svrgnuta vlada. Hitler to nije tolerirao te je 6. travnja započeo invaziju i brzo okupirao zemlju. Nekoliko dana kasnije, 10. travnja 1941., Slavko Kvaternik stigao je u radijski studio u Vlaškoj u Zagrebu te proglasio Nezavisnu Državu Hrvatsku.
Povijest Kraljevine Jugoslavije završava 1941. godine, kada su njemačke trupe okupirale zemlju. Hitler je trebao osobu koja će biti poslušna njemu i njegovom režimu kako bi sa svojom vojskom lako mogao doći do Grčke, gdje su talijanske snage gubile od Grka koje su financirali Saveznici. Talijani su također htjeli nekog poslušnog na tim prostorima kako bi napokon mogli prisvojiti istočnu obalu Jadrana.
Maček odbio Hitlera
Prvi kandidat bio je vođa Hrvatske seljačke stranke Vladko Maček, no on je odbio biti na čelu takve države, iako bi ona imala hrvatski prefiks. Hitler je htio Mačeka jer je znao da je Hrvatska seljačka stranka popularna među hrvatskim stanovništvom.
Vladko Maček postao je čelnik HSS-a nakon smrti Stjepana Radića, a zalagao se za prava hrvatskog seljaštva. Od Radića ga je razlikovao mirniji karakter i umjereniji pristup u političkim pitanjima, a nakon proglašenja diktature završio je više puta u zatvoru zbog optužbi o separatističkim tendencijama i poticaju na otpor.
Njegovo političko djelovanje rezultiralo je potpisivanjem sporazuma Cvetković-Maček, čime je stvorena Banovina Hrvatska 1939. godine. Banovina Hrvatska trebala je funkcionirati kao autonomna pokrajina unutar Kraljevine Jugoslavije, no ubrzo je prestala postojati kada je njemačka vojska okupirala zemlju.
Kako se Maček zalagao za nenasilnu i mirnu politiku, odabir je pao na Antu Pavelića i njegove ustaše. Oni nisu bili popularni kao HSS, ponajprije zato što nisu bili demokratska stranka, već teroristička organizacija, ali drugog izbora nije bilo. Maček je smatrao da će saveznici pobijediti u ratu i da će to omogućiti HSS-u dolazak na vlast. Ipak, po proglašenju NDH pozvao je narod da poštuje novu državu.
Pavelić dao uhititi Mačeka
Maček je bio prevelika prijetnja za Pavelića jer je imao ogromnu podršku u narodu i legitimitet koji Pavelić i ustaše nisu imali. U strahu da se ne bi politički aktivirao, Pavelić je dao uhititi Mačeka. Vladko Maček uhićen je 15. listopada 1941. godine te poslan u koncentracijski logor Jasenovac. Od ožujka 1942. godine nalazio se u kućnom pritvoru na imanju u Kupincu.
Godine 1945. odlazi u emigraciju, prvo u Francusku, a potom i u SAD. Tamo se aktivno bavio politikom, bio je jedan od suosnivača Međunarodne seljačke unije. Zalagao se da bi Jugoslaviju trebalo urediti po sporazumu iz 1939. godine. No okolnosti su se iz temelja promijenile. Vlast u Jugoslaviji su preuzeli Titovi komunisti, a četiri godine žestokog rata i HSS-ove neaktivnosti, uz poslijeratnu zabranu, učinili su da moć HSS-a prilično izblijedi.