Bivši šef SOA-e: Srpska vojna i civilna služba premrežena je ruskim utjecajem
ANTE Letica, bivši voditelj operacija SOA-e i sigurnosni analitičar, u Novom danu na N1 komentirao je situaciju u susjedstvu - podizanje MiG-ova Vojske Srbije nakon što su navodno primijećeni dronovi u blizini administrativne linije s Kosovom, sigurnosnu situaciju u Hrvatskoj, kao i prodaju udjela Sberbanka u Fortenovi arapskom investitoru.
"Ovo je uobičajeno – kad Vučić dođe pred zid ili mu zapadni saveznici postavljaju uvjete i ne ocijene pozitivno njegovu politiku i način odnosa prema Rusiji i agresiji, onda on izmišlja neprijatelje", komentirao je Ante Letica.
Vučić pokušava skrenuti pozornost sa stvarnih problema
Letica tvrdi da je Vučić tako ranije izmišljao pokušaj atentata na njega, ali i ruske, američke i hrvatske špijune u Srbiji. Letica smatra da je to njegov pokušaj skretanja pozornosti srpskog naroda s aktualnih problema u Srbiji, od kojih je trenutno najaktualniji to što Srbija bez priznanja Kosova ne može nastaviti put prema učlanjivanju u Europsku uniju.
"Von der Leyen je rekla da Srbija kao kandidat za ulazak u EU mora uskladiti sigurnosnu i vanjsku politiku prema EU. Oni su to u vrlo maloj mjeri napravili. U nedostatku argumenata Vučić izmišlja neprijatelje i dronove – vjerojatno jesu neki komercijalni dronovi koji se lako ruše – ali nije to dobro ni za regiju, ali najviše za njih", kazao je Letica.
Na pitanje postoje li uopće dronovi i koja je njihova uloga ako su s Kosova, Letica objašnjava da je njihovo legitimno pravo da brane svoj teritorij. "Svaka bi zemlja srušila nepoznate letjelice na svom teritoriju, ali postavlja se pitanje koja je njihova funkcija, tko ih šalje i što bi oni mogli vidjeti", rekao je.
"Mislim da je to sad pitanje Vučićevih spinova. To što je rečeno da ne priznaju realnost da je Kosovo samostalna država, i odnos prema Kosovu i regiji (posebno Crnoj Gori koja je sad veliki cilj srpske i ruske politike) – Crna Gora je pod puzajućom agresijom ruskih i prosrpskih ciljeva kao članica NATO-a. Vučić vuče poteze za unutarnjopolitičku sliku Srbije i pumpanje svojih mišića", kaže Letica.
Letica ističe da Rusija na ovim prostorima već dulje pokušava ostvariti strateške ciljeve pa je problematizirao i rusku bazu pokraj Niša.
"Južno od Niša je velika baza koju je baš otvorio g. Šojgu, koja je navodno baza za izvanredne situacije za humanitarno djelovanje. Što će ta baza na Balkanu? Bio je i velik prijepor oko toga kad je Rusija tražila za tu bazu ekstrateritorijalni status poput veleposlanstva. Rusi to stalno pokušavaju. I srpska vojna i civilna služba premrežena je ruskim utjecajem", zaključio je.
"Nedopustivo je da Hrvatska još uvijek nema šefa sigurnosno-obavještajne službe"
Na pitanje što misli o tome što Hrvatska još uvijek nema šefa Vojno-sigurnosne obavještajne agencije (VSOA), Letica je rekao da je po njemu to nedopustivo.
"To je pitanje na koje se reflektira odnos koji je po meni nedopustiv posebno u ovim vremenima, odnos između najvažnija dva čovjeka u državi. Oni bi trebali svoje interese, antipatije i animozitete podrediti nacionalnim interesima jer zato smo ih izabrali, oni su prvi u očuvanju nacionalnih interesa, oni rukovode službama, donose smjernice za rad…
To je nedopustiva situacija, ali nažalost situacija je slična u diplomaciji, u hrvatskoj vojsci i sad vidimo u službama. Nadam se da će razum proraditi, da će sjeti i imenovati šefa sigurnosno-obavještajne službe kad smo po nekim analitičarima već u Trećem svjetskom ratu koji se nasreću ne vodi nuklearnim, nego više kibernetičkim oružjem", tvrdi Letica.
Letica o Fortenovi
Dotaknuo se i prodaje udjela u Fortenovi. U srijedu je objavljeno da je Saif Alketbi iz Ujedinjenih Arapskih Emirata stekao 43.4 posto udjela u toj kompaniji kupnjom udjela Sberbanke. Na pitanje koliko službe prate ovu situaciju i je li moguće da vlada ne zna ništa o tome, rekao je da ga to ne čudi s obzirom na to da Hrvatska nema čelnog čovjeka VSOA-e, koja bi to trebala pratiti.
"Što se tiče nadzora nad službom, sustavi funkcioniraju samo je pitanje nivoa funkcioniranja i koliko mogu, kad nema čelnog čovjeka, ozbiljno zahvatiti neku situaciju. Što se tiče rada službi, one rade. U normalnim situacijama nadzor nad velikim kompanijama od strateške važnosti sigurno je jedan od prioriteta. Moguće je da Vlada ništa ne zna. Ovisi kako su bile upoznate službe ili koje su podatke imale u početku o tim razgovorima i pregovorima. Ako su imali podatke, prema tome razrađuju daljnje postupanje", izjavio je Letica.
Nacionalna sigurnost nije samo vojska i policija, dodaje Letica, "nego i gospodarstvo, energetika, financije, sve što određuje život običnog čovjeka i cijelog društva".
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati