Borzan: Kruh plaćamo 10 kuna, kavu 50, jaja 20... Srce mi je bilo puno u petak
HRVATSKA europarlamentarka Biljana Borzan je danas u Kući Europe u Zagrebu održala konferenciju za medije na kojoj je obećala uvrstiti raspravu o divljanju cijena u istočnoj Europi na plenarnu sjednicu u Strasbourgu te predstavila istraživanje koje pokazuje kako je čak 94.4 posto građana primijetilo lažna sniženja tijekom zimskih sezonskih rasprodaja.
"Da nam je netko rekao da ćemo kruh plaćati 10 kuna, malu vrećicu kave 50 kuna, jaja 20 kuna, pile 50 kuna? Ovo je stvarnost u kojoj živimo. Srce mi je bilo puno kad sam vidjela prazne trgovine u petak, potrošači se bude i ne dopuštaju da im se dere koža s leđa. Vlada se ponaša kao da to nema veze s njima i diže ruke. Rast cijena hrane je najviši u istočnoj EU, to je posebno zabrinjavajuće jer za razliku od Zapada, kod nas se najveći dio kućnog budžeta troši na hranu. Divljanje cijena povećava nejednakost u EU jer pogađa zemlje s najnižom prosječnom plaćom i najvišim rizikom od siromaštva", kaže Biljana Borzan.
"Pratite i prijavljujte lažna sniženja"
Borzan je najavila raspravu o rastu cijena u istočnoj EU na plenarnoj sjednici Europskog parlamenta u Strasbourgu. Odbor za pritužbe Europskog parlamenta je tražio Europsku komisiju da istraži kako EU može djelovati.
"Zbog inflacije koja je najviša u Eurozoni, 68.7 posto građana kupuje manje, a većina - čak 56.4 - kupuje manje hrane. Skoro svi građani su promijenili kupovne navike, bolje promišljaju što im je potrebno, kupuju jeftinije brendove, a značajan dio i baca manje", kaže Borzan.
Borzan je provela istraživanje i o iskustvima građana tijekom sezonskih sniženja. I tu se pokazalo da mnogi love u mutnom, čak 94.4 posto građana je naišlo na lažna sniženja, a preko 80 posto je primijetilo da su sniženja koja se oglašavaju u izlogu viša od sniženja na proizvodima.
"Na sniženjima kupuje 95 posto građana, ponajviše odjeću, obuću i hranu. Preko 87 posto građana smatra kako treba povećati broj tržišnih inspekcija, pogotovo imajući na umu da su tijekom ljetnih sniženja u svakoj četvrtoj inspekciji pronašli nepoštenu trgovačku praksu", kaže Borzan.
Borzan je poručila građanima da prate cijene i prijavljuju lažna sniženja jer je istraživanje pokazalo kako 9 od 10 građana nikada ne prijavi lažno sniženje.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati