Brutalne snimke iz Ekvadora, bande muče zarobljene policajce i vojnike
EKVADOR je upao u spiralu nasilja, piše Daniel Hannan iz Telegrapha. Prošli tjedan narko-gangsteri oteli su desetke policajaca i zatvorskog osoblja. Banda je upala u jednu od glavnih televizijskih postaja i uživo držala voditelje pred nišanom. Predsjednik Daniel Noboa (36) proglasio je izvanredno stanje i uveo policijski sat. Internet je pun groznih videa, u nekima kriminalci muče zarobljene policajce i vojnike, a u nekima vojnici zlostavljaju uhićene članove bandi.
Prošlo je više od pola stoljeća otkad je američki predsjednik Richard Nixon proglasio "rat protiv droge" - rat koji je završio katastrofalnim porazom. SAD je potrošio milijarde da bi zaustavio proizvodnju kokaina, ali ona nikad nije bila veća; prema podacima SAD-a, ona iznosi preko 2000 tona godišnje. Konzumacija je također na rekordnim razinama u Europi i Sjevernoj Americi.
Zašto se događa val nasilja?
Aktualni val nasilja započeo je 7. siječnja, kada se policija uputila u La Regional, zatvor u lučkom gradu Guayaquilu, gdje je bio zatočen ozloglašeni vođa bande Adolfo Macías Villamar, poznatiji kao Fito.
Plan je bio prebaciti Fita u La Rocu, manji zatvor unutar istog kruga, koji se smatra sigurnijim jer drži manje zatvorenika. No kada je policija ušla u Fitovu ćeliju, našli su je praznu. Vladin glasnogovornik rekao je da je Fitu dojavljeno o preseljenju još za Božić te da je pobjegao prije premještaja.
Nije jasno kada je točno pobjegao ni kako, no dvojica zatvorskih čuvara optužena su da su mu pomogla u bijegu. Vijest o njegovom bijegu izazvala je nerede u najmanje šest zatvora diljem zemlje, a brojni su zatvorski čuvari uzeti kao taoci.
Kako je moguće da su zatvorska preseljenja bila okidač za takav kaos i nasilje?
Mnoga zatvorska krila u kojima su smješteni najozloglašeniji ekvadorski članovi bandi nisu pod kontrolom države, čuvara ili sigurnosnih snaga, već samih zatvorenika. Svaka promjena u ravnoteži moći između bandi - ili čak borba za moć unutar bande - može postati smrtonosna u ovom ograničenom i prenapučenom prostoru.
Pojedinačne ćelije mogu se unajmiti od zatvorenika koji vode zatvorsko krilo, a hrana, piće i lijekovi koji se prokrijumčare u zatvor također se mogu kupiti od zatvorenika koji faktički upravljaju tim dijelom zatvora.
Kadrovi iz zatvora otkrili zašto je šef najzloglasnije bande htio ostati baš ondje
Glazbeni spot koji je u rujnu snimila Fitova kći uključuje snimke njezinog oca u zatvorskom dvorištu i daje ideju zašto on ne bi želio napustiti La Regional. Pjesma slavi šefa zloglasne bande, a kadrovi iz zatvora prikazuju ga kako mazi svog pijetla za borbu i opušta se s ostalim zatvorenicima.
Njegova ćelija je prostrana i ukrašena drečavim muralima. Ima i vlastitu tuš kabinu. Fito vodi Los Choneros, jednu od najmoćnijih zatvorskih bandi u Ekvadoru. Ali postoje i zatvorske bande koje kontroliraju druge zatvore.
Bande koje upravljaju zatvorima i međusobno ratuju
U nekim zatvorima pojedina krila kontroliraju suparničke bande, a zaraćene su strane ponekad samo odvojene bodljikavom žicom.
To je postalo jasno kada je 2020. godine atentat na prethodnog vođu Los Chonerosa Jorgea Luisa Zambrana doveo do raskola u bandi, čiji su se izdanci ubrzo pretvorili u smrtne neprijatelje svojih bivših drugova. Prije gotovo dvije godine, u veljači 2021., izbile su simultane borbe u četiri zatvora između suparničkih frakcija - ubijeno je 79 zatvorenika.
Dok je broj mrtvih u to vrijeme bio šokantan, kasnije te godine je premašen kada su 123 zatvorenika ubijena u tučnjavi bandi u zatvoru Litoral, koji je dio istog kompleksa u Guayaquilu iz kojeg je Fito pobjegao.
U intervjuu koji je Fito dao ekvadorskim novinarima Anderssonu Boscánu i Mónici Velásquez 2021. za njihovu seriju Paz o Plomo (španjolski za "mir ili olovo"), vođa bande je upozorio da bi svaki pokušaj premještanja njega ili drugih vođa bande u La Rocu izazvao scenarij "iznenadne smrti" u kojem će "biti pobune u svim zatvorima".
Zašto je Ekvador tako privlačan bandama?
Ekvador je između Kolumbije i Perua, dva najveća proizvođača kokaina na svijetu. Prema Globalnom izvješću Ujedinjenih naroda o kokainu 2023., proizvodnja kokaina nedavno je dosegla rekordnu razinu.
Sigurnosne snage u Kolumbiji provele su desetljeća pokušavajući zaustaviti protok kokaina, a njezine su policijske snage imale obuku i potporu Sjedinjenih Država.
Meksički narkokarteli i kriminalne skupine s Balkana učvrstili su se u Južnoj Americi nakon što se pobunjenička skupina Farc, koja je kontrolirala mnoge krijumčarske rute u Kolumbiji, demobilizirala u sklopu mirovnog sporazuma potpisanog 2016.
Ove transnacionalne kriminalne skupine željele su istražiti nove načine transporta kokaina proizvedenog u Kolumbiji do kupaca u Europi i Sjedinjenim Državama. A Ekvador sa svojim velikim lukama na pacifičkoj obali i ograničenim iskustvima u obračunu s kriminalnim skupinama ubrzo je postao atraktivna tranzitna zemlja za njihove pošiljke droge.
Što znači izvanredno stanje?
Predsjednik Daniel Noboa proglasio je prošli tjedan 60-dnevno izvanredno stanje i policijski sat u cijeloj zemlji od 23:00 do 5:00 svake noći. Izvanredno stanje dopušta predsjedniku da pošalje vojnike u zatvore kako bi uspostavili red, a može ih rasporediti diljem zemlje kako bi pomogli policiji u njihovim zadaćama.
Policija može zaustaviti ljude na ulicama kako bi ih pretražila, a također ima ovlasti pretraživati domove ljudi ako posumnja da su unutra skriveni oružje ili eksploziv.
Izvanredno stanje potaknulo je promptnu reakciju bandi. Jedan od policajaca koji je otet dok je bio na dužnosti bio je prisiljen pročitati izjavu u kojoj je upozoravao predsjednika riječima: "Navijestio si rat, dobit ćeš rat."
"Proglasili ste izvanredno stanje. Proglašavamo policiju, civile i vojnike ratnim plijenom", stoji u priopćenju.
U utorak, dok se odvijao napad na TV studio u Guayaquilu, predsjednik je otišao korak dalje i proglasio "oružani unutarnji sukob". Naredio je oružanim snagama da "neutraliziraju bande" koje stoje iza nasilja. Također je objavio popis od 22 bande za koje je rekao da će se sada smatrati "terorističkim organizacijama".
Šef oružanih snaga također je naglasio da "neće biti pregovora" s bandama koje su izazvale nasilje.
Kako će se suočiti sa zatvorskim nasiljem koje se sada prelilo na ulice glavnih gradova Ekvadora veliki je test za Noboa, koji je na dužnosti tek dva mjeseca. Ovaj 36-godišnjak izabran je nakon ubojstva predsjedničkog kandidata Fernanda Villavicencia u kolovozu, uz obećanje da će se boriti protiv bandi za koje se smatra da stoje iza Villavicenciova ubojstva.
No pet mjeseci nakon tog šokantnog događaja, mnogi Ekvadorci ponovo se boje napustiti svoje domove jer se nasilje iz njihovih zatvora prelilo na ulice velikih gradova.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati