VIDEO Pijavice diljem obale, u Istri potop, valovi bacaju barke. Kolaps u Sloveniji
U HRVATSKU je stigla najavljena drastična promjena vremena koja donosi obilnu kišu, ponegdje s grmljavinskim nevremenima, te znatan pad temperatura.
Olujna fronta stiže iz Italije i Slovenije i njeni dijelovi već su zahvatili zapadne krajeve Hrvatske. Jedna je olujna fronta zahvatila šire zadarsko područje.
Istru je pogodila obilna kiša, a Dugi otok bujične poplave.
Po Dalmaciji se formiraju pijavice.
Hladan nestabilan atlantski zrak prodro je nad Europu i premješta se u obliku izražene hladne fronte prema istoku. Pod utjecajem te fronte, na slovenskoj Kredarici pao snijeg.
Jako grmljavinsko nevrijeme s obilnom kišom pogodilo je u četvrtak dijelove Zadarske županije, a najviše je, prema objavama na društvenim mrežama, stradala Božava na Dugom otoku.
"Oblak koji se jutros prije 8 sati formirao između nas i Ancone prošao je većim dijelom preko Božave, ali točne podatke koliko je kiše palo na tom području imat ćemo tek sutra ujutro jer automatska postaja navečer šalje informacije u našu središnjicu u Zagrebu", rekao je voditelj glavne meteorološke postaje Zadar na Puntamici Anđelko Vidović.
U gradu Zadru i okolici, dodao je, pale su samo četiri litre kiše po četvornome metru, a oblak koji se “istresao“ iznad Božave otišao je preko otoka Vira prema Velebitu.
Stanovnici Božave objavili su da je između 8 i 11 sati palo čak 180 litara kiše po četvornome metru, bujice su se slijevale po ulicama i poplavile prizemne dijelove obiteljskih kuća te nosile grane, šljunak i blato prema luci, a stradali su i maslinici.
"Dio otoka bio je bez struje, na županijskoj cesti kiša je nanijela dosta šljunka, što su uklanjali cestari i djelatnici naše komunalne tvrtke Mulić. Koliko znam, DVD Sali nitko nije zvao zbog intervencije, ljudi su najviše sami priskakali jedni drugima u pomoć, a palo je navodno 160 litara kiše po metru četvornom", izjavio je načelnik Općine Sali Zoran Morović.
Prema podacima objavljenima na mreži meteoroloških stanica Pljusak.com, na zadarskom je području u posljednja 24 sata najviše kiše palo na otoku Rivnju – 76 litara po metru četvornom po 25 litara na otocima Istu i Silbi.
Snažna promjena vremena zahvatila je i Sloveniju. Najviše problema u toj zemlji padaline su prouzročile u slovenskom dijelu Istre, no zahvatile su cijelu zemlju.
>> Opširnije
Oglasilo se Ravnateljstvo civilne zaštite.
Kako su naveli, danas od 8:00 do 12:00 sati uslijed obilnih oborina Županijski centar 112 Pazin zaprimio je više poziva građana s područja Umaga o plavljenju podrumskih prostorija. Na D 75 kod Lovrečice i Marije na Krasu kolnik je djelomično poplavljen, ali nije još došlo do zatvaranja navedene državne prometnice.
Županijski centar 112 Šibenik zaprimio je oko 12:00 sati nekoliko poziva s područja Šibensko-kninske županije vezane za poplavljivanje podruma i začepljenje odvoda na području Bilica i Skradina.
Na teren su upućeni vatrogasci koji su svojom brzom reakcijom otklonili i spriječili daljnju štetu, izvijestila je civilna zaštita.
Najavljena jaka promjena vremena stigla je u Hrvatsku, a Istru je pogodilo nevrijeme.
>> Opširnije
U HRVATSKU je stigla najavljena drastična promjena vremena.
>> Opširnije
Dugi otok pogođen je jakom olujom i velikom količinom kiše, a društvene mreže preplavile su snimke i fotografije poplavljenih ulica, javlja Zadarski.hr.
Prema izvještajima lokalnog stanovništva, kiša ne prestaje od jutra.
Od 8 sati pa sve do 11 sati, kada su pristigle prve snimke, intenzivne padaline nastavile su stvarati bujice koje se slijevaju niz ulice i prijete domovima. Mještani se bore da zaštite svoje kuće od prodiranja vode, dok su nekima poplave već uzrokovale ozbiljnu štetu.
Osim toga, mještani su uočili i pijavice oko otoka, što se ne viđa baš često.
Između Primoštena i otoka Zlarina se formirala velika pijavica.
Pijavica se formirala i po zadarskom arhipelagu.
U vrlo nestabilnoj jugozapadnoj struji jutros je došlo do razvoja takozvanog oborinskog vlaka na krajnjem sjeverozapadu Istre, gdje je Bujštini lokalno donio više od 115 mm kiše, javio je Istramet.
Da se formirao oborinski vlak koji će donijeti ekstremne količine oborina bilo je jasno već jutros, o čemu smo i izvijestili. Prema izvještajima s terena, najteže su pogođeni Kopar i Umag, gdje su brojne prometnice pod vodom.
Oborinski vlak je pojava u kojoj serija konvektivnih oluja prolazi istom putanjom zbog prisutnosti nestabilne atmosfere i fronte. Zbog kontinuirane konvekcije i regeneracije oblaka, to može rezultirati obilnim oborinama na lokaliziranom području, što nerijetko uzrokuje poplave.
Državni hidrometeorološki zavod za danas najavljuje na zapadu pretežno oblačno, povremeno kišu, mjestimice obilniju, a ponegdje i pljuskove s grmljavinom, lokalno izraženije. U Slavoniji i Dalmaciji sunčana razdoblja, prijepodne porast naoblake, zatim kiša i grmljavina, najkasnije na istoku. Vjetar slab do umjeren jugoistočni i južni, popodne sjeveroistočni, na udare ponegdje jak. Na Jadranu umjereno i jako jugo, prolazno jugozapadnjak, navečer na sjeveru bura. Najviša dnevna temperatura od 15 do 20, na Jadranu i u Slavoniji između 22 i 28°C.
Za petak DHMZ prognozira pretežno oblačno, kišovito i vjetrovito. Posvuda povremeno kiša, a u Dalmaciji i pljuskovi s grmljavinom, lokalno izraženiji uz obilniju oborinu. Vjetar slab do umjeren sjeverni i sjeverozapadni, mjestimice na udare jak. Na Jadranu umjerena i jaka, ponegdje i olujna bura, na južnom dijelu jugozapadnjak pa sjeverozapadnjak. Temperatura zraka u većem dijelu unutrašnjosti od 8 do 13, na sjevernom Jadranu i u unutrašnjosti Dalmacije 13 do 18, a na srednjem i južnom Jadranu između 18 i 23°C.
Posebno upozorenje DHMZ-a: Obilna kiša, nevrijeme, osjetni pad temperature i moguće poplave
Državni hidrometeorološki zavod zbog velike promjene je objavio i posebno priopćenje. U nastavku ga prenosimo u cijelosti:
"Od sutra, 12. rujna 2024., u Hrvatskoj promjena vremena s obilnom kišom i osjetnim padom temperature zraka. Duboka i prostrana dolina s hladnim zrakom spušta se od Islanda prema Jadranu donoseći vlagom vrlo bogat zrak s Atlantika. U zavjetrini Alpa formirat će se Genovska ciklona BORIS (ime mu je nadjenuo EUMETNET) koja će se u petak premještati Jadranom.
U petak, 13. rujna 2024., zatvara se visinska dolina, na stražnjoj strani ciklone pritjecat će izrazito hladniji zrak. Kruženje vlažnog i hladnog zraka iznad naših prostora nastavit će se i idućih dana, koji će biti umjereno i osobito na kopnu pretežno oblačni s povremenom kišom. Prognozirani pad temperature zraka na oko 1.5 km visine za 10-ak °C, koja je u jakoj vezi s prizemnom temperaturom, za posljedicu će imati osjetno zahlađenje u cijeloj zemlji.
Najviše će oborine s ovom ciklonom pasti na Alpama, a u Hrvatskoj će ona biti najobilnija na Jadranu i u predjelima uz njega, mjestimice vrlo vjerojatno i preko 100 mm u dva dana. Na obali i u obliku izraženih pljuskova praćenih grmljavinom, često u kraćem vremenu, a moguća je i tuča.
Nepovoljni hidrološki izgledi u Hrvatskoj sljedećih dana
Kao što često napominjemo, vode naših najvećih rijeka Drave, Mure, Dunava i Save nam dotječu iz uzvodnih zemalja (Slovenije, Austrije, Mađarske, Slovačke, Njemačke) te protoci koji dotječu ovise o meteorološkim uvjetima, tj. ostvarenoj oborini u tim zemljama. Bitno je napomenuti kako su te rijeke regulirane brojnim hidroelektranama uzvodno od Hrvatske te svojim režimima rada mogu utjecati na režim dotoka.
Europski centar za srednjoročne meteorološke prognoza (ECMWF) za slivove navedenih rijeka na području uzvodnih zemalja daje visoke izglede za oborine više od 150 mm, što će posljedično uzrokovati velike vode Mure, Drave i Dunava kod nas sljedećih dana.
Ovaj meteorološki model, zajedno s brojnim drugim ulaznim parametrima, ulazi u LISFLOOD hidrološki model Europskog sustava upozorenja na poplave (EFAS) koji ukazuje na značajnu pojavu velikih voda na Dunavu, Muri i Dravi sljedećih dana.
DHMZ u operativnoj hidrološkoj prognozi koristi i vlastite modele koji također ukazuju na velike vode Mure, Drave i Dunava sljedećih dana. Povećan dotok Mure iz Austrije i Slovenije će vrlo brzo doći k nama, od četvrtka navečer do vikenda, s očekivanim maksimumom u ponedjeljak, 16. rujna 2024., no to uvelike ovisi o ostvarenoj oborini u tim zemljama.
Rijeka Drava na ulazu u Hrvatsku bi mogla početi rasti od petka, kada će rasti i nizvodno, prvo u gornjem dijelu od ušća s Murom, a onda sljedećih dana i dalje nizvodno. Dunav kao naša najveća rijeka započinje svoj polagani ozbiljni porast u Batini, na ulazu u Hrvatsku, već danas, a mogao bi potrajati do početka idućeg tjedna, dok će u Iloku, prema trenutno dostupnim hidroprognozama, početi opadati krajem idućeg tjedna.
Trenutni hidroprognostički materijali ne pokazuju velike vode na Savi, no to nije isključeno ako se ostvari obilna oborina u utjecajnom slivnom području u Sloveniji.
Dunav, Mura i Drava bi mogli dosegnuti mjere obrane od poplava višeg stupnja, što prvenstveno ovisi o oborini u uzvodnim zemljama.
Moguće poplave, jako jugo pa bura
Sukladno meteorološkoj situaciji i prognozi, promjena vremena i obilna intenzivna oborina tijekom sljedeće noći mogle bi uzrokovati bujične i urbane poplave, prvo na krajnjem zapadu (u Istri), a onda sa sutrašnjim razvojem vremena i drugdje uz granicu sa Slovenijom, u Gorskom kotaru i Lici. Obilna oborina prognozirana za petak će također donijeti mogućnost bujica uz cijelu jadransku obalu i zaleđe.
U četvrtak će na Jadranu puhati umjereno, jako i olujno jugo i jugozapadnjak. Već u noći na petak na sjevernom Jadranu, s odmicanjem središta ciklone prema jugoistoku, okrenut će na jaku buru, a u unutrašnjosti ponegdje na udare jak sjeverozapadni vjetar.
Zbog nepovoljnih hidrometeoroloških prilika u Hrvatskoj idućih dana objavljena su upozorenja za potencijalno opasno (žuto) i opasno (narančasto) vrijeme, i to za obilnu kišu, grmljavinsko nevrijeme i olujan vjetar, počevši s prvim satima četvrtka", objavio je DHMZ.
Za danas je izdan narančasti alarm za područja Istre, Kvarnera, Like, Dalmacije, Dalmatinske zagore i juga Hrvatske.
Obilna kiša posebno prijeti u gospićkoj, kninskoj i splitskoj regiji pa postoji opasnost od bujičnih poplava, a snažna grmljavinska nevremena u splitskoj i dubrovačkoj.
Za petak su upozorenja gotovo ista, s iznimkom da su za istarsku i riječku regiju izdana žuta, a ne narančasta upozorenja, i to zbog vjetra.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati