Drugi čovjek NATO-a o padu drona na Jarun: Vaša vlada ima sve informacije
U AKTIVNOSTI NSATU-a zasad je pristalo sudjelovati 28 od 32 članica NATO-a, rekao je danas u saboru zamjenik glavnog tajnika tog saveza Boris Ruge, koji je naglasio da misija ne čini NATO dijelom rata u Ukrajini i da Hrvatska može odbiti slati svoje časnike na ukrajinski teritorij.
Drugi čovjek NATO-a na zajedničkoj sjednici saborskog odbora za vanjsku politiku i izaslanstva sabora u Parlamentarnoj skupštini NATO-a zastupnicima odgovarao je na pitanja o aktivnosti potpore Ukrajini NSATU. Zastupnike je zanimao i niz drugih tema povezanih sa Sjevernoatlantskim savezom, no Ruge, iskusan diplomat, naglašavao je kako je stigao samo govoriti o NSATU-u.
Ruge: Vi možete jasno reći da vaši časnici ne smiju biti poslani u Ukrajinu
Ta aktivnost će biti "uspostavljena izvan Ukrajine i neće biti NATO-ovih snaga u Ukrajini", naglasio je Ruge. Iako NSATU neće djelovati na ukrajinskom teritoriju, nekoliko časnika za vezu će na privremeno odlaziti u Ukrajinu kako bi koordinirali slanje pomoći iz Wiesbadena, središta misije, rekao je Ruge.
"Nije nužno da to budu hrvatski časnici. Vi kao zemlja imate opciju izostaviti tu funkciju slanja časnika i jasno reći da vaši časnici ne smiju biti poslani u Ukrajinu", rekao je zamjenik glavnog tajnika NATO-a, koji je nekoliko puta istaknuo da je riječ o hrvatskoj suverenoj odluci.
Premijer Andrej Plenković još je prošli tjedan naglasio da je u odluci vlade o sudjelovanju u NSATU-u uvršteno "nacionalno ograničenje koje 'expressis verbis' na papir stavlja odluku sabora - hrvatski časnik sudjeluje u aktivnosti NSATU-a, ali samo na teritoriju saveznice".
Bulj: Koje države nisu potvrdile sudjelovanje u misiji?
Zastupnici HDZ-a i iz redova vladajuće koalicije većinom su svojim pitanjima utvrđivali više puta ponovljeni stav - hrvatski vojnici, ako će sudjelovati u misiji NSATU-a, neće biti poslani na ukrajinski teritorij, a Hrvatska neće postati dio sukoba.
Zastupnik Mosta Miro Bulj pitao je Rugea koje još države nisu potvrdile sudjelovanje u NSATU-u i je li i njih smatra "proruskima". "Znamo da je ovo ratna misija i da Hrvatska postaje legitiman cilj u ovom sukobu", smatra Bulj. Ruge je odbacio tu tvrdnju i naglasio je da ne želi "etiketirati nacije koje ne žele sudjelovati".
Kazao je da je 28 članica NATO-a odlučilo sudjelovati u aktivnosti NSATU-a i to su javno objavile, ali nije želio reći koje četiri nisu jer "to nije javno dostupna informacija". Bulja je zanimalo je li Ruge i posjećivao druge parlamente država kako bi govorio o NSATU-u, na što mu je Nijemac odgovorio da je bio u parlamentima SAD-a, Nizozemske i Portugala, ne i u drugima jer "nije bio pozvan".
Zastupnik Mosta pitao je NATO-ovog dužnosnika i o zalutalom dronu koji je mjesec dana nakon početka agresije na Ukrajinu pao u blizini zagrebačkog Studentskog doma. Isto pitanje postavio je i neovisni Dario Zurovec. Ruge je odgovorio da hrvatska vlada "ima sve informacije o padu drona" i da on ne zna pojedinosti.
Grmoja: Oni koji su vas doveli s nekim namjerama nisu u tome uspjeli
Nezavisna zastupnica Marija Selak Raspudić u raspravi je naglasila da se "na temelju izrečenog zbog nekih stvari crvenjela". "Štogod mislili o Zoranu Milanoviću i Andreju Plenkoviću, na nama je kao suverenoj državi da to rješavamo unutar vlastite kuće, a ne u međunarodnom kontekstu, pred inozemnim gostima", kazala je.
Zastupnik Mosta Nikola Grmoja zahvalio je Rugeu na dolasku i na tome što je potvrdio da protivljenje hrvatskom sudjelovanju u NSATU-u ne znači da je oporba proruski nastrojena, "kakvom je predstavlja premijer". "Oni koji su vas doveli s nekim namjerama nisu u tome uspjeli", naglasio je Grmoja pa najavio da će njegova stranka glasati protiv.
Zastupnica stranke Možemo Ivana Kekin sa žaljenjem je konstatirala da je dolazak Rugea u svrhu "nastavka neodgovorno vođenog procesa oko sudjelovanja Hrvatske u misiji".
"Umjesto razboritog dijaloga najviših funkcija, dobili smo zaoštravanje, a potom, kad se pitanje spustilo na parlament, umjesto istinitog i razboritog informiranja saborskih zastupnika, dobili smo uvrede i objede", rekla je Kekin pa dodala da u Hrvatskoj vlada izrazito visok konsenzus oko pomoći Ukrajini te da su hrvatski građani, pa i ona, ponosni što se pomaže toj ratom pogođenoj zemlji.
Benčić: Nikad nije bilo rečeno da se može sudjelovati s civilima
Njezina stranačka kolegica Sandra Benčić Rugeu je poručila da je politički instrumentaliziran te ga se koristi u "dnevnopolitičkim prepucavanjima". "Samo u ovoj sobi danas je bilo troje predsjedničkih kandidata", rekla je Benčić. Ona smatra da vladajuća koalicija "zapravo ne želi da se ovo pitanje riješi", a dokaz za to je što nije niti pokušala postići konsenzus, nazivajući oporbu "proruskim pačićima" i "divljom hordom".
Benčić je rekla da oporbi "nikad nije bilo rečeno" i da se u NSATU-u može sudjelovati s civilima. Ruge joj je odgovorio da je ta mogućnost "više izuzetak nego pravilo" te da se većina ipak odnosi na vojno osoblje koje je 28 članica pristalo poslati.
HDZ-ov zastupnik Ivan Budalić rekao je na kraju da su tvrdnje koje su dolazile od predsjednika i njegovih savjetnika suprotne od onoga što je Ruge danas rekao.
Pitao je Rugea je li prihvaćanje Hrvatske da sudjeluje u misiji NSATU-a "stavljanje mete na čelo hrvatskom narodu", a drugi čovjek NATO-a mu je odgovorio da to nije točno i da hrvatski narod sudjelovanjem u NSATU-u "neće postati meta ruskih napada".
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati