Većina zaposlenih u školama se ne želi cijepiti. Evo situacije po županijama
MINISTARSTVO znanosti i obrazovanja prikupilo je podatke o cijepljenju nastavnika i drugog školskog osoblja. U prosjeku se ne želi cijepiti čak 64 posto zaposlenika i nastavnika.
Najveći interes za cijepljenje je u Koprivničko-križevačkoj županiji, gdje se cijepiti želi 45.66 posto zaposlenika, a najmanji u Dubrovačko-neretvanskoj, gdje bi ih se cijepilo svega 16.91 posto. U Gradu Zagrebu se cijepiti želi 40.65 posto zaposlenih u školama. U niti jednoj županiji broj zaposlenih koji se žele cijepiti ne prelazi 50 posto.
"Ukupno je obrazac s djelatnicima ispunilo 1228 škola (od 1365), od preostalih 137 škola, 39 škola otpada na Međimursku županiju gdje je već provedeno cijepljenje odgojno-obrazovnih djelatnika", napominju iz Ministarstva znanosti i obrazovanja.
Cijepljenje se već provodi i u Primorsko-goranskoj županiji. Ministarstvo napominje i kako su odgojno-obrazovni djelatnici sredinom ožujka već imali organizirano cijepljenje i u Sisačko-moslavačkoj županiji, tako da je ondje već cijepljen dio djelatnika.
Sindikat učitelja: Tražimo da učitelji biraju cjepivo, puno se žena boji jednog cjepiva
Ana Tuškan, tajnica Sindikata učitelja, govorila je jučer za N1 o povratku djece u školske klupe i cijepljenju nastavnika.
Rekla je da su reakcije učitelja različite, ovisno o županijama i donesenim odlukama.
"60 posto učenika je u školskim klupama pa je velik dio učitelja i roditelja zabrinut. Svakodnevno čujemo da se brojke povećavaju. Bolje bi bilo da se odluke donose više po struci", rekla je Tuškan.
Kao velik problem ističe mali broj testiranja i asimptomatske slučajeve.
"Velik problem je da se sve prelama preko leđa učitelja. Imamo suprotstavljena mišljenja, a učitelji i zaposlenici ne donose mjere, oni će ih provoditi", dodala je.
"I širitelji i superširitelji su floskule, to skreće pažnju s problema"
Prokomentirala je izjavu ministra Fuchsa da su djeca širitelji, ali ne superširitelji.
"I širitelji i superširitelji su floskule, to skreće pažnju s problema. Takve priče ne doprinose rješavanju problema. Trebamo se ugledati na zemlje koje su uvele komplete samotestiranja, postoji i praksa cijepljenja roditelja čija djeca imaju kronična oboljenja."
Kaže da je izjava da se u 24 sata može prijeći na drugi model problematična jer ni učitelji ni zaposleni nisu roboti.
"Odluke se više-manje donose političkim putem i ne treba čuditi nepovjerenje na terenu", rekla je Tuškan.
Sutra će, kaže, imati konkretne podatke o interesu za cijepljenje nastavnog i nenastavnog osoblja.
"Interes postoji, ali velik broj žena ima strahove prema jednom cjepivu. Željeli bismo da se zaposlenicima ponudi mogućnost izbora cjepiva, ipak je u sustavu 86 posto žena. Problem je i što su prioritetnu skupinu podijelili na dvije podgrupe, očito je da cjepiva nema dovoljno. Svi zaposlenici jednako su važni", istaknula je.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati