Capak otkrio kojim cjepivima ćemo se prvo cijepiti u Hrvatskoj

RAVNATELJ HZJZ-a i član Nacionalnog stožera Krunoslav Capak danas je na press konferenciji govorio o cjepivima protiv koronavirusa koja se prva očekuju u Hrvatskoj.
Kako su cjepiva razvijena tako brzo?
"Kaže se da je ovo najbrže razvijeno cjepivo u povijesti i to je točno, ali treba znati da je odmah od početka pandemije bilo vidljivo da se specifičan lijek za covid neće pronaći ili teško da će se pronaći i zato su vrlo brzo uložena ogromna financijska sredstva u istraživanje i proizvodnju cjepiva. Farmaceutska industrija bacila je sve svoje napore u to i stvorila je konzorcije stručnjaka koji su se bavili razvojem cjepiva. To je vrlo brzo rezultiralo dobrim rezultatom, pronađene su potencijalne mogućnosti i tehnologije proizvodnje cjepiva i već sredinom godine su počela istraživanja koja su potrebna da bi se ocijenilo cjepivo, odnosno njegova sigurnost, učinkovitost i sve ostalo potrebno za registraciju cjepiva", rekao je Capak za početak.
Koliko je cjepiva naručila Hrvatska i od koga?
"Hrvatska je dosad naručila 5.600.000 doza cjepiva za prvu fazu cijepljenja. Dobili smo ponudu i od tvrtke CureVac koja će cjepivo imati tek krajem 2021. godine, od njih smo odlučili uzeti manju količinu da riješimo problem sezonstva cjepiva, iako još ne znamo hoće li cjepivo biti sezonsko ili ne", rekao je Capak.
"EU je otvorila pregovore sa više proizvođača: AstraZenecom (oksfordsko cjepivo), Johnson&Johnson, Pfizer, Sanofi Pasteur, Moderna i CureVac. Prvi sporazum koji je Hrvatska dobila na uvid je onaj sa AstraZenecom, tada je bilo izgledno da će to biti prvo cjepivo koje će biti odobreno. Tada smo odlučili zatražiti 3,6 milijuna doza tog cjepiva, ali nije nam toliko odobreno nego 2,7 milijuna doza. Johnson&Johnson ima tzv. vektorsko cjepivo kao i AstraZeneca pa smo tu razliku dopunili i od njih naručili 900 tisuća doza", rekao je Capak.
"Nakon toga su se pojavili Pfizer i Moderna, to je drugi tip cjepiva. Brzo se kroz diskusije sa stručnjacima i u medijima moglo naslutiti da bi Pfizerovo cjepivo moglo biti prvo registrirano na svjetskom tržištu pa smo odmah odlučili uzeti milijun doza, za što već imamo ugovor. Od Moderne smo naručili milijun doza, ali za to još nemamo potvrdu", rekao je Capak.
"Kao što znate, Pfizer je predao registracijske dokumente u Americi i Europi i registracija njihovog cjepiva mogla bi biti gotova najkasnije 29. prosinca. Što se tiče cjepiva Moderne, registracija se očekuje negdje u siječnju 2021., sasvim sigurno u prvom kvartalu. Sada je izgledno da ćemo se cijepiti s prve dvije vrste cjepiva, s Pfizerovim i Moderninim, a cjepivo AstraZenece se očekuje u prvom kvartalu, ali malo kasnije", rekao je Capak dodavši kako će cjepivo biti besplatno i dragovoljno.
Kako će se naručivati cjepivo za Hrvatsku?
"Narudžba cjepiva obavlja se na način da Hrvatski zavod za javno zdravstvo nakon uvida u ugovor s proizvođačem predloži Ministarstvu zdravstva potpisivanje sporazuma i količinu doza cjepiva, a vlada sklapa ugovor s Europskom unijom o narudžbi cjepiva. Cijene cjepiva predstavljaju korporativnu tajnu i sporazumom se pregovarači obvezuju na neobjavljivanje toga podatka u javnosti", rekao je Capak.
Maske će morati nositi i oni koji se cijepe odnosno prebole covid
"Važno je da se što se veći udio stanovnika cijepi jer to osigurava kolektivni imunitet, važno je reći i da sa samim cijepljenjem neće početi era nenošenja maski jer još uvijek ne znamo kako preboljenje bolesti odnosno imunitet od cijepljenja utječe na mogućnost transmisije virusa. Pretpostavka je da osobe koje su imune svejedno mogu prenijeti bolest jer im se virus može naseliti u sluznicama i onda se mogu širiti kapljicama ili aerosolom", rekao je Capak.

bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati