Capak tvrdi da smo 24. po novozaraženima i 13. po smrtnosti. To nije prava istina
"U SVIJETU je 59 milijuna slučajeva. Kod nas je prije tjedan dana brojka bila 1313, a prije 14 dana 1529. S ovim brojkama imamo incidenciju od 886 na 100.000 i time smo na 24. mjestu zemalja EU. Po mortalitetu smo na 13. mjestu. Mortalitet raste u cijelom svijetu pa tako i u Europi", ustvrdio je u ponedjeljak na konferenciji za novinare prvi čovjek Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak.
No takvim tvrdnjama zapravo je dezinformirao javnost jer one ne prikazuju stvarnost na objektivan način, a nikako ne prikazuju trenutno stanje u kojem se Hrvatska nalazi kada je riječ o umrlima i novozaraženima.
Po prosječnom broju umrlih po danu u zadnjih sedam dana smo zapravo šesti u EU
Naime, prema podacima Europskog centra za kontrolu i prevenciju bolesti Hrvatska je s 10.57 umrlih po danu šesta u EU po smrtnosti na milijun stanovnika u promatranom razdoblju od posljednjih sedam dana. Ispred nje su Bugarska, Belgija, Češka, Poljska i Italija, a iza nje slijede Slovenija, Mađarska, Francuska i Luksemburg.
To odgovara računici prema kojoj je proteklih tjedan dana u prosjeku dnevno umiralo nešto više od 40 ljudi. S obzirom na to da Hrvatska ima nešto više od četiri milijuna stanovnika, nema sumnje kako je broj od 10.57 umrlih dnevno na milijun stanovnika koji je objavio ECDC točan.
Kada je riječ o incidenciji novozaraženih, o kojoj je također govorio Capak, prema posljednjim objedinjenim podacima za 14-dnevno razdoblje koje je ECDC objavio 19. studenog, Hrvatska ima incidenciju od 798 na 100.000 stanovnika i po tome je osma u EU. Ispred nje su Luksemburg, Češka, Lihtenštajn, Austrija, Slovenija, Francuska i Poljska.
No kako je Capak iznio još veću brojku incidencije, mnogo je vjerojatnije da će se Hrvatska još popeti na sljedećoj tjednoj listi ECDC-a nego što je vjerojatno da ćemo se pojaviti na 24. mjestu koje spominje Capak.
U kojem smjeru trenutno ide Hrvatska pokazuje i najnovija tablica koju je u ponedjeljak objavio ECDC. Prema njoj, 14-dnevna kumulativna incidencija na 100.000 stanovnika za Hrvatsku iznosi 894.7. S tom je brojkom Hrvatska četvrta na tablici zemalja EU. Ispred nje su samo Luksemburg s 14-dnevnom kumulativnom incidencijom od 1279.0, Austrija s 1056.8 i Slovenija s 968.2.
U istoj se tablici nalazi i 14-dnevni kumulativni broj smrti na 100.000 stanovnika koji za Hrvatsku iznosi 13.7. Od nas ovdje lošije stoje Češka s 22.0, Belgija s 20.1., Bugarska sa 17.4, Mađarska s 14.3 i Italija s 14.0.
Trendovi se vrlo dobro mogu vidjeti i na grafikonima stranice Our World in Data.
Dvije hrvatske županije najgore u EU po broju novozaraženih
Kada je riječ o incidenciji, zabrinutost izazivaju i brojke u dvije hrvatske županije koje su, prema podacima WHO-a, najgore u EU.
Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) objavila je, naime, da Varaždinska županija s 1541 slučajem ima sedmodnevnu incidenciju novozaraženih na 100.000 stanovnika od 925, a Međimurje je s 944 nova slučaja u sedam dana s incidencijom od 862 te je po toj stopi druga regija u Europi.
Iza njih je slovenska Koruška s incidencijom od 817 slučajeva na 100.000 stanovnika u posljednjih sedam dana
Po 14-dnevnom mortalitetu stojimo još lošije
Po mortalitetu prema 15-dnevnim podacima ECDC-a Hrvatska stoji još lošije nego po incidenciji.
Po mortalitetu smo sedmi po broju umrlih sa 112.8 umrlih na milijun stanovnika, a kako smo ranije vidjeli, podaci za posljednjih sedam dana su još lošiji po Hrvatsku jer smo sa sedmog došli na šesto mjesto po broju umrlih na milijun stanovnika.
Na koje se podatke poziva Capak?
Capak, iznoseći da smo po incidenciji 24., a po mortalitetu 13. u Europskoj uniji, uopće nije objasnio na koje se točno podatke poziva. U svojim ocjenama on uopće nije naveo o kojem se vremenskom intervalu radi. Primjerice, nije jasno tvrdi li da smo po smrtnosti 13. u EU ako se gleda cijelo razdoblje od početka epidemije do danas ili u zadnjih mjesec dana, ili pak u posljednjih 14 ili 7 dana.
Za pretpostaviti je da je, kada je govorio o incidenciji na 100.000 ljudi, Capak mislio na incidenciju u zadnjih 14 dana, kakvu prikazuje ECDC. No opet nije jasno odakle glavnom hrvatskom epidemiologu podatak da je Hrvatska po incidenciji novih slučajeva 24. u Europskoj uniji.
Uzmemo li u obzir najnovije podatke ECDC-a prema kojima smo treća zemlja s najvećom incidencijom, ne treba isključiti ni da je Capak okrenuo tablicu pa da njegovo 24. mjesto zapravo znači - četvrto najgore u EU. Ovo bi tek bilo manipuliranje podacima jer šef HZJZ-a nigdje nije naznačio je li riječ o poretku zemalja prema najvećoj ili najmanjoj incidenciji, posebno uzmemo li u obzir da se poredak uobičajeno radi prema najvećoj incidenciji, u čemu je Hrvatska u vrhu, a ne pri dnu kako bi se moglo zaključiti iz Capakovog izlaganja.
U najmanju je ruku jednako intrigantno pitanje kako je glavni hrvatski epidemiolog došao do 13. mjesta po mortalitetu. Ako je doista baratao podacima za ukupno trajanje epidemije, one ne daju pravu sliku o trenutnom stanju u Hrvatskoj.
Nema objašnjenja od glavnog hrvatskog epidemiologa
Kako bismo mogli ispravno prepoznavati trendove epidemije najrelevantnije su brojke koje nam pokazuju kako stojimo u zadnjih tjedan ili dva i bilježimo li rast ili pad. Ne treba zanemariti ni to da incidencija nije podatak koji treba gledati bez uzimanja u obzir broja učinjenih testiranja. Trenutno nam nije važno ni to što nam ukupan mortalitet još uvijek nije među najgorima u EU zahvaljujući tome što u prvom valu nismo imali puno mrtvih, što treba promatrati i u kontekstu mjera koje su tada bile na snazi.
Pokušali smo od Capaka dobiti objašnjenje telefonom kako je došao do 13. mjesta po mortalitetu i 24. po incidenciji, kada su relevantni podaci znatno lošiji, međutim, nije nam odgovarao na pozive, a nažalost, do dovršetka ovog teksta, nije nam odgovorio ni na upit koji smo mu poslali SMS-om.
Stvaranje pogrešne slike
Rezultat takve nejasne komunikacije prema javnosti, koja za cilj vjerojatno ima uljepšavanje brojki, može biti gubitak povjerenja hrvatskih građana u to da vlast doista na pravi način upravlja ovom epidemijom. Naime, danas već ima dovoljno internetskih pismenih građana koji sami na relevantnim izvorima kao što je Our World in Data, Johns Hopkins ili Worldometer mogu provjeriti kako nam izgledaju trendovi epidemije. A prilično je jasno da ne izgledaju najbolje - sve važne brojke i dalje rastu.
Capakove riječi također stvaraju pogrešan dojam da smo još uvijek među boljim zemljama Europske unije kada je riječ o brojkama novozaraženih i umrlih, što već neko vrijeme nije slučaj, a u obzir treba uzeti da pad broja umrlih možemo očekivati tek kada budu počele padati brojke novozaraženih koje sada stagniraju ili čak rastu.
Želite li momentalno primiti obavijest o svakom objavljenom članku vezanom uz koronavirus instalirajte Index.me aplikaciju i pretplatite se besplatno na tag: koronavirus
Index.me aplikaciju za android besplatno možete preuzeti na ovom linku, dok iPhone aplikaciju možete preuzeti ovdje.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati