Centar napokon ima ozbiljnu političku opciju
NA EUROPARLAMENTARNIM izborima Dalija Orešković i njena stranka Start, u međuvremenu preimenovana u Stranku s imenom i prezimenom, te Marijana Puljak iz Pametnog nisu se uspjele dogovoriti o zajedničkoj listi i obje su stranke ostale bez mandata. Iz toga su očito nešto naučili pa su tri stranke, Pametno, Fokus i Stranka s imenom i prezimenom, stvorile koaliciju liberalnog centra i na srpanjske izbore za sabor izlaze zajedno.
>> Pametno i Fokus na izbore izlaze s Dalijom Orešković
Možda dobace i do tri zastupnika
Stranka Pametno Marijane Puljak i Fokus Davora Nađija svoju su koaliciju formalizirali već prije nekoliko tjedana, a u posljednji trenutak pridružila im se i Stranka s imenom i prezimenom, koju formalno vodi predsjednik Ivan Kovačić, nekadašnji Mostov ministar uprave, ali Dalija Orešković im je prvo ime i prezime. Svaka od te tri stranke pojedinačno ima ispod dva posto podrške birača, Fokus i manje od jedan posto, ali zajedno bi mogli imati dovoljno da prijeđu prag, a možda i da ubace u sabor čak dva ili tri zastupnika.
>> Novi Crodemoskop: Koalicija Restart prestigla HDZ, Milanović najnegativniji političar
Ankete treba znati čitati
Ankete o preferencijama birača se, naime, provode kao da je cijela Hrvatska jedna izborna jedinica i to stranke koje su relativno jake u lokalnim sredinama baca na dno iako imaju sasvim dovoljno birača da u nekoj izbornoj jedinici prijeđu prag. Najbolji primjer za to je IDS koji u Istri redovno osvoji tri mandata, a ankete mu rijetko kada daju više od tri posto birača. Slični su primjer HNS i Reformisti Radimira Čačića koji usprkos svemu uvijek nekako nađu put u sabor zahvaljujući snazi na sasvim ograničenim područjima.
>> Velika Indexova anketa: Koga želite na vlasti, a koga nipošto ne biste birali?
Najveći problem je sastavljanje lista
Budu li mudro slagali liste, Pametno, Fokus i Stranka s imenom i prezimenom mogli bi, dakle, iskoristiti prepoznatljivost svojih glavnih lica i pridošlica na liste i osvojiti dva ili tri mandata, što bi im čak osiguralo da imaju i zastupnički klub. Sastavljanje lista će biti i najveći problem za ovu koaliciju.
Pametno ima nekakvu stranačku bazu u 10. izbornoj jedinici gdje bi Marijana Puljak možda mogla povući jedan mandat. Fokus vodi bivši HNS-ovac Davor Nađi koji je liberalni dogradonačelnik Svete Nedjelje koja spada u 7. izbornu jedinicu i on bi mogao povući nešto glasova. Međutim, ključno je tko će biti prvi na listi koalicije u 1. izbornoj jedinici. U srcu Zagreba koalicija ima više jakih imena od Dalije Orešković, preko Bore Nogala do Davora Huića ili ponovno Ivice Puljka. Za sve njih nema mjesta u saboru i slaganje lista će biti iznimno zahtjevan posao.
Prije četiri godine im je sasvim malo nedostajalo
Na izborima 2016. godine Pametno i stranka Za grad su u središtu Zagreba umalo ušli u sabor osvojivši 4,83 posto glasova, nedostajalo im je oko tisuću glasova za komotan ulazak jednog zastupnika. Tada je prvi na njihovoj listi bio Ivica Puljak i Pametno je bilo na vrhuncu svoje popularnosti. U međuvremenu se stranka Za grad priključila lijevoj koaliciji Možemo! koja je jako narasla na borbi protiv zagrebačkog gradonačelnika Milana Bandića i za pretpostaviti je da Pametno u Zagrebu više nema težinu kakvu je imalo prije malo manje od četiri godine.
Koaliciju na nacionalnom nivou podržava četiri posto birača
No, bez obzira na sve liberalna koalicija, ako joj se samo zbroje birači iz anketa, na nacionalnom nivou ima podršku malo manju od četiri posto birača i to bi im, s dobro složenim listama koje točno gađaju glasače, moglo omogućiti ulazak u sabor. Kako smo već pojasnili, četiri posto na nacionalnom nivou može biti sasvim dovoljno ako je dobro koncentrirano. Ako im se posreći i ostvare nekakav sinergijski učinak, ta bi podrška birača mogla biti sasvim dovoljna za dva do tri zastupnika. Naravno, ako ne dođe do kakvih većih lomova ili preokreta.
>> Pametno i Fokus predstavili program: Može se smanjiti poreze i imati socijalna država
Prvi su već napustili novi vlak
Maleni lomovi su se već počeli događati. Nezavisna lista Grada Zagreba već je napustila koaliciju s Pametnim i Fokusom, i to baš zato što su sklopili sporazum sa Strankom s imenom i prezimenom. Nezadovoljni su, kaže njihova predsjednica i zastupnica u zagrebačkoj Skupštini, jer: "Čitav proces pregovora i dogovora obilježio je nedostatak transparentnosti i demokratičnosti, u kojima kao koalicijski partneri nismo sudjelovali. Usprkos našem velikom strpljenju i pomirljivom pristupu koaliciji, partneri Pametno i Fokus nastavili su i završili pregovore sa Strankom s imenom i prezimenom bez uvažavanja do tada postignutih dogovora."
Otišao i Marko Jelić
I Stranka s imenom i prezimenom ima svoje probleme zbog sklapanja nove koalicije. Njihov projekt je napustio kninski gradonačelnik Marko Jelić te još nekoliko načelnika i vijećnika iz manjih sredina. Njima je problem bila bilo kakva koalicija jer su ime stranke shvatili previše ozbiljno. Jelić je očekivao da Stranka s imenom i prezimenom bude samo platforma za ljude koji su se već dokazali i da neće biti predizborne suradnje s drugim strankama koje bi na liste stavile svoje ljude.
>> Stranku s Imenom i Prezimenom napustilo šest članova
Mogli bi odlučivati o vladi
Usprkos tim problemima, Hrvatska je, konačno, dobila kakvu-takvu liberalnu i građansku opciju na izborima. S obzirom na to da mnogi trendovi pokazuju da bi koalicija Restart mogla biti relativni pobjednik parlamentarnih izbora, možda bi čak i ovi liberali mogli biti ona malena snaga koja bi pomogla stvaranju postizborne lijevo-liberalne koalicije. Pod uvjetom da baš nitko ne iskoči iz vlaka i prekrca se HDZ-u, što je uvijek realna opasnost kod novih pokreta koji nemaju jaki mehanizam za filtriranje kadrova. Kao što smo vidjeli proteklih godina, tu sposobnost nemaju ni najveće stranke.
Što vi mislite? Recite nam u anketi!
*Index koristi third party aplikacije za realizaciju anketa kako bismo smanjili mogućnost manipulacije anketom od strane korisnika, ali i potpuno odagnali mogućnost vlastitih manipulacija rezultatima. Svejedno, online ankete ne mogu se smatrati znanstveno utemeljenima niti vjerodostojno predstavljaju većinu hrvatske populacije. Index, naime, relativno rijetko posjećuju potpuni idioti, koji pak u ukupnoj hrvatskoj populaciji imaju značajan udio.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati