Četiri europske zemlje bile su zemlje bez ospica. Više nisu
ČETIRI europske zemlje izgubile su status država u kojima nema ospica, a cijeli kontinent se bori s porastom ove zarazne bolesti ponajviše zbog odluke roditelja da ne cijepe svoju djecu, piše CNN.
Ospice se vratile u Albaniju, Češku, Grčku i Veliku Britaniju
I dok se diljem Europe broj slučajeva zaraze ospicama povećao i na najboljem je putu da se udupla, u Albaniji, Češkoj, Grčkoj i Velikoj Britaniji, gdje su nekoć bile iskorijenjene, ospice su se opet vratile, priopćili su iz Svjetske zdravstvene organizacije.
Na kraju 2018. godine 33 od 53 europske zemlje zadržale su status zemalja u kojima nema ospica. Još dvije zemlje - Austrija i Švicarska - dobile su status zemlje bez ospica, što znači da nije bilo nijednog slučaja bolesti zabilježenog u 36 mjeseci.
Za porast zaraze ospicama odgovornim se smatra rast popularnosti antivakserskog pokreta koji promovira necijepljenje djece, a najviše se širi društvenim mrežama. Uz to, na javno mnijenje utječu i desno orijentirani populistički političari, poput Mattea Salvinija koji se zalagao za uvođenje zakona kojim bi se ukinula obaveza cijepljenja.
Svjetska zdravstvena organizacija proglasila drugi stupanj nužde
U prvoj polovini 2019. godine bilo je oko 90.000 slučajeva ospica, što znači da se nastavlja trend porasta koji je započeo u 2018. godini kad su tijekom cijele godine bile zabilježene 84.462 slučaja. Svjetska zdravstvena organizacija stoga je proglasila drugi stupanj nužde te je pojačala napore protiv ospica.
Profesor Martin Marshall s britanskog Royal College of GPs smatra da postoji veza između antivakserske propagande na društvenim mrežama i smanjenog broja cijepljene djece. Za CNN je objasnio kako su se netočne tvrdnje vezane uz cjepiva pojavile u devedesetima te da su se razvojem društvenih mreža ponovo popularizirale i počele širiti.
Neke društvene mreže odlučile stati na kraj širenju antivakserskih dezinformacija
No neke društvene mreže ipak su odlučile poduzeti korake protiv širenja antivakserskih dezinformacija. Od 28. kolovoza tako prilikom pretrage vezane uz termine cijepljena na Pinterestu će se pojavljivati samo rezultati institucija kao što su Svjetska zdravstvena organizacija ili američki Centar za kontrolu i prevenciju bolesti.
I SAD bi mogao ubrzo izgubiti status zemlje bez ospica
Problem širenja ospica pojavio se i u SAD-u koji bi također uskoro mogao izgubiti status zemlje bez ospica, nakon što je tijekom ove godine otkriveno više od 900 slučajeva zaraze. Najveći broj zaraza je kod djece koja dolaze iz ultraortodoksnih židovskih obitelji koje se protive cijepljenju.
Stoga se u SAD-u razmišlja o rješenjima koja bi cijepljenje učinila obaveznim te bi se kažnjavali roditelji koji odbijaju cijepiti svoju djecu. Jedan od primjera je njemačka vlada koja je poduprla zakon prema kojem se roditelji koji ne cijepe djecu prije upisa u vrtić ili školu kažnjavaju s 2500 eura.
Heidi Larson s London School of Hygiene & Tropical Medicine smatra kako bi vlasti trebale više djelovati na društvenim mrežama i širiti pozitivne poruke o cijepljenju.
"Tamo se nalaze ljudi", rekla je Larson koja vjeruje da treba poduzeti sve napore kako bi se antivakserske dezinformacije istisnule s društvenih mreža.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati