Cijela ruska vlada dala ostavku
RUSKI predsjednik Vladimir Putin najavio je danas važne ustavne promjene u političkom sustavu zemlje, nakon čega je vlada na čelu s premijerom Dmitrijem Medvedevom podnijela ostavku kako bi mu to omogućila.
Vladimir Putin je u govoru o stanju nacije predložio referendum o ustavnim promjenama kojima bi se dio ovlasti predsjednika preselio na parlament i premijera, što je potez koji su mnogi protumačili kao manevar koji bi mu mogao omogućiti da ostane na vlasti nakon isteka postojećeg, posljednjeg predsjedničkog mandata.
"Vladimir Vladimirovič Putin u govoru je iznio važne prioritete i predložio niz temeljnih promjena ustava Ruske Federacije", kazao je Medvedev tijekom sastanka vlade s Putinom.
Ti će amandmani, nastavio je premijer, unijeti bitne promjene u izvršnu vlast, zakonodavnu vlast i sudbenu vlast.
"U tom kontekstu je jasno da smo mi kao vlada dužni omogućiti predsjedniku donošenje svih potrebnih odluka za to", rekao je premijer Medvedev.
"I smatram kako bi bilo pravilno... da vlada Ruske Federacije u sadašnjem sastavu podnese ostavku", izjavio je.
Medvedev je premijer s najdužim stažom u modernoj ruskoj povijesti
Medvedev je u modernoj ruskoj povijesti premijer s najduljim stažom. Na dužnosti je ukupno sedam godina i osam mjeseci.
Među mogućim kandidatima za njegovog nasljednika spominju se moskovski gradonačelnik Sergej Sobjanjin, ministar gospodarstva Maksim Oreškin i ministar energetike Aleksandar Novak.
Medvedev je ostavku objavio na državnoj televiziji, sjedeći pored Putina koji mu je zahvalio na dugogodišnjem radu.
Dosadašnji premijer će ubuduće biti zamjenik predsjednika Ruskog vijeća sigurnosti, tijela kojem je na čelu Putin.
Ostavku objavio na državnoj televiziji
Medvedev je objavio ostavku kompletne vlade za vrijeme prijenosa na državnoj televiziji. Medvedev se referirao na izmjene Ustava koje je predložio Putin.
Prije nego što je najavio ostavku vlade, Medvedev se sastao s Putinom kako bi s njim razgovarao o današnjem obraćanju naciji.
Podsjetimo, ranije danas ruski je predsjednik Vladimir Putin na svojem godišnjem obraćanju naciji iznio bombastičnu najavu: izmjene Ustava o kojima bi Rusi glasali na referendumu.
Promjene Ustava koje je predložio Putin
Putin je političkoj eliti u svom godišnjem obraćanju o stanju nacije rekao da zagovara promjene Ustava kako bi Državna duma, donji dom parlamenta, dobila ovlasti da bira kandidate za ruskog premijera i druge ključne pozicije.
"Naravno da su to vrlo ozbiljne promjene političkog sustava", kazao je Putin, dodavši kako smatra da su parlament i civilno društvo spremni za promjene.
"To bi povećalo ulogu i važnost parlamenta... parlamentarnih stranaka, te neovisnost i odgovornost premijera."
Putinove izjave vjerojatno će izazvati nagađanja o njegovim planovima nakon završetka sadašnjeg mandata 2024. godine, navodi Reuters.
Kritičari ga već dugo optužuju da planira ostati na vlasti u nekom svojstvu nakon okončanja mandata. I dalje uživa popularnost među mnogim građanima koji ga smatraju stupom stabilnosti dok se drugi žale da je predugo na vlasti.
Kritičari kažu da on razmatra različite opcije ostanka na vlasti, a među njima je i prebacivanje većih ovlasti na parlament, a nakon toga preuzimanje dužnosti premijera.
Često se spominje još jedna opcija
Još jedna opcija koja se često spominje je njegov dolazak na čelo Državnog vijeća, tijela za koje je Putin u srijedu rekao kako smatra da bi trebalo dobiti veće ovlasti u Ustavu.
Iako se ne zna hoće li Putin imati važnu ulogu u ruskom političkom životu nakon 2024., njegovi novi prijedlozi ukazuju na moguće opcije ako odluči ostati u vrhu ruske politike, kao što očekuju mnogi njegovi pristaše i kritičari.
Prema tim prijedlozima, premijer bi parlamentu predstavio kandidate za potpredsjednike vlade i ministre, koje bi parlament također potvrđivao.
"Predsjednik bi bio dužan imenovati ih (potvrđene odabire parlamenta) na te dužnosti", kazao je Putin. "On ne bi mogao odbaciti kandidate koje je potvrdio parlament."
Dmitri Trenin, čelnik Moskovskog centra Carnegie, izjavio je da je Putin pokrenuo proces promjene državnih ovlasti prije kraja svog sadašnjeg mandata.
Prema njegovim riječima, čini se da će Putin također ograničiti ovlasti svog nasljednika na dužnosti nakon što je u srijedu rekao kako se slaže s tim da nitko ne može obnašati više od dva predsjednička mandata zaredom.
Ovo je njegov četvrti mandat. Prvi i drugi obnašao je od 2000. do 2008. a treći i četvrti od 2012. do 2024., budući da je mandat produljen na šest godina.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati