CNN: Tri najveće europske ekonomije su u recesiji, a najgore tek dolazi
NJEMAČKO gospodarstvo potonulo je zbog pandemije koronavirusa u recesiju, zabilježivši u prvom tromjesečju najveći pad aktivnosti od financijske krize, a ministarstvo financija upozorava da će podaci za drugo tromjesečje biti još lošiji.
Sezonski i kalendarski prilagođeni njemački BDP pao je u prva tri ovogodišnja mjeseca 2,2 posto u odnosu na prethodna tri mjeseca. Državni zavod za statistiku priopćio je da je potrošnja kućanstava naglo pala. Smanjilo se ulaganje u strojeve i opremu, dok su i uvoz i izvoz "zabilježili snažan pad".
Njemačka se pridružila Francuskoj i Italiji
To znači da se Njemačka pridružila Italiji i Francuskoj i da je tehnički u recesiji koju neki ekonomisti definiraju kao dva uzastopna tromjesečja pada aktivnosti. Francuski BDP se u prvom kvartalu smanjio za 5,8%, a talijanski za 4,7%.
Ipak, najgore tek dolazi, piše CNN. Jack Allen-Reynolds iz savjetodavnog tijela Capital Economics smatra da njemački BDP u drugom tromjesečju može pasti i za 10%.
"Mjere se počinju postepeno ublažavati. No, oporavak Njemačke otežat će problemi nastali drugdje u Europi", rekao je.
Ponovno otvaranje tvornica neće spasiti ekonomiju
Proizvodnja u kineskim tvornicama u porastu je prvi put otkad je počela pandemija. To je dobra vijest, ali to ne znači da će se drugo najveće gospodarstvo na svijetu uskoro vratiti u svoju punu snagu.
Podsjetimo, kineska ekonomija smanjila se za 6,8% u prvom kvartalu u odnosu na godinu ranije te se potrošači sve teže odlučuju na potrošnju. Registrirana stopa nezaposlenosti iznosila je u travnju šest posto i bila nešto viša nego u prethodnom mjesecu. Izazovi u uslužnom sektoru i dalje su veliki, posebno u maloprodaji, kao što pokazuje i pad prometa u travnju za 7,5 posto.
To znači da će proći više mjeseci prije nego što se gospodarstava zemalja koje je pogodila pandemija doista počnu oporavljati.
Teško razdoblje za SAD
Više od 36 milijuna Amerikanaca izgubilo je posao od sredine ožujka, odnosno od početka pandemije na tom području, što je mnoga kućanstva dovelo u financijski nezavidnu situaciju.
Treba napomenuti da pandemija koronavirusa još uvijek traje. Mnogi potrošači još uvijek nisu spremni riskirati i napustiti svoje domove kako bi posjetili restorane ili trgovačke centre.
Američke vlasti priopćile su jučer da je koronakriza najviše pogodila najsiromašnije građane. Posao je izgubilo gotovo 40% onih Amerikanca koji zarađuju ispod 40.000 dolara godišnje.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati