Na plažu u Crikvenici već danima se nasipa građevinski materijal, što se to događa?
GLAVNA gradska plaža u Crikvenici, nakon što više od dvije godine nitko nije bio nadležan za nju, trebala bi dobiti novog koncesionara. O njemu će danas odlučivati skupština Primorsko-goranske županije. Od dvije ponude - jedna zajednice ponuditelja EKO Murvica i Jadran d.d.-a te tvrtke Teta Filumena d.o.o. - Stručno povjerenstvo za koncesije predložilo je županijskoj Skupštini da za koncesionara izabere ponudu potonjeg.
No umjesto da budu sretni što će glavna i nagrađivana plaža na koju su Crikveničani itekako ponosni dobiti novog koncesionara, u Crikvenici je zavladala zabrinutost te sukobi lokalne HDZ-ove i županijske vlasti, gdje većinu čini SDP-PGS-IDS-HSU-HSS.
Naime, koncesionar kojeg je predložilo županijsko tijelo je tek osnovana tvrtka, a dokument prijedloga koncesionara koji je dan županijskom vijećnicima otkriva nepravilnosti u prikazanoj ponudi favorita. Osim toga, dok se gradonačelnik buni zbog koncesije, gradske vlasti krenule su na plažu istovarivati građevinski materijal. Kako su nam rekli sugovornici, riječ je o materijalu koji nije adekvatan, a cilj je proširenje plaže prema idejnom planu iz 2018. godine za koji stručnjaci tvrde da nije u skladu s višim prostornim planovima.
Plaža u Crikvenici ostala je bez koncesionara 2017. godine
Crikvenička plaža ostala je bez koncesionara u rujnu 2017. godine kad je lokalnom komunalnom poduzeću Eko Murvici istekla koncesija pa je za 2018. trebalo ponovo raspisati natječaj. To je i napravljeno, javila se samo Eko Murvica. No zbog neispravne lokacijske informacije Županija je poništila natječaj te je 2018. godine plaža bila bez koncesionara. Potom je Grad Crikvenica naručio izradu lokacijskog plana, a Primorsko-goranska županija studiju opravdanosti davanja koncesija za gospodarsko korištenje pomorskog dobra, što je uključivalo i studiju opravdanosti davanja koncesije. Sve se odužilo te je natječaj za koncesiju raspisan tek krajem ove godine.
Tvrtka osnovana istog mjeseca kada je i objavljen natječaj za koncesiju
Tvrtka Filumena d.o.o. koja bi narednih 20 godina, kako predlaže županija, trebala brinuti o crikveničkoj gradskoj plaži, osnovana je u prosincu 2019. godine s temeljnim kapitalom od 20.000 kuna, nešto manje od mjesec dana nakon objave natječaja za koncesiju gradske plaže.
O činjenici da se za koncesionara predlaže tek osnovana tvrtka progovorio je HDZ-ov gradonačelnik Damir Rukavina.
“Smatram da bi se ovim činom, odnosno davanjem koncesije na glavnu plažu netom spomenutoj novoosnovanoj tvrtki, trajno naštetilo gradu Crikvenici. Pritom želim podsjetiti da je šteta već i nanesena s obzirom na to da ova, najljepša plaža ne samo na području grada Crikvenice već i ovog dijela Jadrana, već dvije godine nema koncesionara te da se cijeli postupak odugovlači iz nama nepoznatih razloga”, rekao je za Index Rukavina.
Vlasnik nedavno osnovane tvrtke je Sanjin Valerijev. Prije Tete Filumene d.o.o. Valerijev je imao nekoliko tvrtki od kojih se barem jedna također bavila koncesioniranjem. Primorsko-goranska županija 2017. godine skupini ponuditelja među kojima je bila i Valerijeva tvrtka Diver Lošinj d.o.o. dala je koncesiju za izgradnju i gospodarsko korištenje luke u Malom Lošinju. Iste godine tvrtka Diver Lošinj spojena je s društvom Jadranka Hoteli te je prestala postojati. Prema podacima Ministarstva financija Diver Lošinj imao je u razdoblju od 2006. do 2011. godine i koncesiju u uvali Čikat koja se također nalazi u Malom Lošinju.
Vlasnik tvrtke Teta Filumena: Društvo jest novoosnovano upravo zato što se radi o novom projektu
"S tvrtkom Teta Filumena d.o.o. javio sam se na javni natječaj za dodjelu koncesije koji je objavljen u Elektroničkom oglasniku javne nabave Narodnih novina. Društvo jest novoosnovano upravo zato što se radi o novom projektu i za mene novoj destinaciji. Iz javno dostupnih podataka sudskog registra jasno je da sam ja osnivač i direktor firme i vrlo je jednostavno povezati o kome se radi. Štoviše, svi podaci o mom poduzetničkom putu su napisani u studiji koja je dostavljena na natječaj upravo iz razloga da sve bude jasno i transparentno. Moram priznati da sam nemalo ostao iznenađen količinom javno izrečenih tvrdnji o meni i mojoj firmi s obzirom na to da se nikada nisam bavio politikom, niti sam član ijedne stranke niti sam javna osoba. Gospodina Rukavinu nisam nikada upoznao niti me je isti ikada kontaktirao", rekao je za Index Valerijev.
Dodao je i kako je svoju poduzetničku karijeru započeo osnivanjem obiteljske firme Diver sport centar d.o.o. 1989. godine, koja je obavljala gospodarsku djelatnost korištenja pomorskog dobra u uvali Čikat na otoku Lošinju te je, kako je rekao, bila pionir ronilačkog turizma imajući ronilačke centre u Rovinju, Malinskoj (Krk) i Malom Lošinju.
"Kasnije, 2008. godine, osnovao sam društvo Diver Lošinj d.o.o., koje 2011. godine dobiva 18-godišnju koncesiju za gospodarsko korištenje obale i rekonstrukciju gata u uvali Čikat u kojoj su realizirane sve planirane investicije. U razdoblju od 2011. godine do 2017. godine, kao vlasnik društva Diver Lošinj d.o.o., ishodio sam i upravljao s više koncesija na pomorskom dobru: sidrište uvala Krivica, sidrište uvala Balvanida, sidrište uvala Zabodaski te sidrište uvala Englez. Osmislio i realizirao sam prvi podvodni arheološki park s replikom Apoksiomena u uvali Čikat u Malom Lošinju što su podržali i sadašnji ministar turizma, tada gradonačelnik Malog Lošinja gosp. Gari Cappelli, a na otvaranju je bio i župan Primorsko-goranske županije gosp. Zlatko Komadina dok je podršku dala TZ Mali Lošinj i Ministarstvo turizma koje je i sufinanciralo projekt. Osmislio sam i otvorio poznati restoran Cigale u Malom Lošinju, Fun hostel u Rijeci te sam idejni začetnik i osnivač najvećeg sportskog centra u Primorsko-goranskoj županiji Start fun na Čavlima. Također, vlasnik sam hrvatske škole skijanja koja posluje već više od 30 godina na Kronplatzu u Dolomitima", pojasnio nam je Valerijev.
Tvrtka Teta Filumena ponudila 54 milijuna kuna za koncesiju, Županija tražila 18 milijuna
Za crikveničku gradsku plažu Valerijeva tvrtka ponudila je 54.743.650 kuna ukupnog investicijskog ulaganja, dok je zajednička ponuda Eko Murvice i Jadran d.d.-a iznosila 18.420.500 kuna, koliko je bio i uvjet natječaja za koncesiju.
Nekadašnja direktorica bivšeg koncesionara plaže: Pogrešno povećani prihodi u prijedlogu mijenjaju isplativost posla
Osim toga, Index je u posjedu tajnog dokumenta pod nazivom Nacrt prijedloga odluke o namjeri davanja koncesija za gradsku plažu u Crikvenici koje je izradilo stručno povjerenstvo, a potpisuje ga predsjednik ovog tijela Pavao Komadina. U prijedlogu tvrtke Teta Filumena pogrešno povećani prihodi mijenjaju isplativost posla, odnosno kumulirani gubitak koncesionara od 14 milijuna kuna u 20 godina, te negativan novčani tok u kojem koncesionar neće uspjeti vratiti 4,5 milijuna kuna uloženog novca, tvrdi Sonja Polonijo, višegodišnja direktorica prethodnog koncesionara Eko Murvice na istoj plaži, koja je i sada zaposlena u toj tvrtki. Njoj smo pokazali dobivenu dokumentaciju, inače namijenjenu članovima Skupštine koji donose konačnu odluku o izboru koncesionara.
“Prema natječajnoj dokumentaciji predviđa se u prve 3 godine postavljanje 300 kompleta ležaljki i suncobrana, a nakon toga nasipavanje koje bi proširilo ponudu na ukupno 500 kompleta ležaljki i suncobrana. U svojoj projekciji tvrtka Teta Filumena d.o.o. u svakoj godini 20-godišnje koncesije zbraja prihode od najma 300 kompleta i najma 500 kompleta, dakle ukupno 800 kompleta ležaljki i suncobrana što je više od ukupno dozvoljenog. Pogrešno povećani prihodi mijenjaju isplativost posla, a njihovim realnim obuhvatom matematika pokazuje akumulirani gubitak koncesionara od 14 milijuna kuna u 20 godina, te negativan novčani tok u kojem koncesionar neće uspjeti vratiti 4,5 milijuna kuna uloženog novca”, rekla nam je Polonijo.
Ipak, ni riječki Ekonomski fakultet ni Riječka razvojna agencija Porin, koji su napravili analize obje pristigle ponude, ovo nisu našli za sporno. No analiza Ekonomskog fakulteta čiji se rezultati navode u spomenutom dokumentu primjećuje kako tablica koja se odnosi na spomenute izračune navodi “pogrešne količine broja ležaljki i suncobrana od onog predviđenog natječajnom dokumentacijom, a za što je dobiveno pismeno očitovanje od strane Investitora koji je pojasnio nastalu pogrešku”. Upit da nam pošalju objašnjenje koje je Teta Filumena d.o.o. dostavila zatražili smo od Ekonomskog fakulteta, no odgovor nismo dobili. Kao ni od Primorsko-goranske županije kojoj smo također pisali. Valerijev također ne želi komentirati detalje ponude.
"Shvaćam interes javnosti za detaljima, ali postupak dodjele koncesije je po zakonu tajan te ne želim ugroziti postupak iznošenjem detalja bilo čije ponude. Nakon što se postupak završi prihvaćam da se cijela studija javno objavi i da javnosti budu dostupni svi detalji ponude u koju sam ugradio dugogodišnje iskustvo na pomorskom dobru i ugostiteljstvu u suradnji s ponajboljim stručnjacima s kojima surađujem već dugi niz godina", odgovorio nam je Valerijev.
Iz tvrtke Jadran d.d., koja je zajedno s Eko Murvica drugi ponuditelj, tvrde da imaju dugogodišnje iskustvo u turizmu i djelatnostima vezanima uz turizam i ugostiteljstvo.
“Ne ulazeći u motive i poslovne planove tvrtke koja je također ponuditelj za koncesiju na gradsku plažu, s obzirom na ponuđenu visinu ulaganja od gotovo 55 milijuna kuna bilo bi zanimljivo vidjeti poslovne planove i izračune o financijskim efektima takvih ulaganja”, rekli su nam iz tvrtke Jadran d.d.
Teta Filumena pogrešno je prikazala i dugotrajnu imovinu
Polonijo tvrdi i da problem s prijedlogom Tete Filumene d.o.o. leži i u načinu na koji je prikazana dugotrajna imovina.
“Investicijama u dugotrajnu imovinu smatra se čak i nabava ručnika pojedinačne nabavne cijene od 80 kuna, koji se onda amortizira 5 godina po stopi od 20 posto. Radi se o potrošnom materijalu koji se uobičajeno ne amortizira u više godina. Na ovaj način se nerealno visokom prikazuje investicija u dugotrajnu imovinu, a istovremeno se troškovi poslovanja prikazuju nižima”, rekla je Polonijo, koja se već ranije angažirala u očuvanju plaže i to po pitanju njenog nasipavanja.
Na plažu se već danima dovodi građevinski materijal
Naime, na plažu se već danima dovodi hrpa građevinskog iskopa - zemlja, kamen, stare cipele, cigle, staro željezo, a građani pretpostavljaju da će ove hrpe građevinskog iskopa poslužiti za proširenje plaže.
Idejni plan koji je napravljen 2018. godine, a naručio ga je Grad Crikvenica, plažu proširuje što je u suprotnosti s prostornim planovima višeg reda jer predviđa povećanje površine plaže, kako je za Index objasnio profesor Željko Smolčić s Građevinskog fakulteta u Rijeci. On je podnio i prijavu građevinskoj inspekciji.
Profesor Građevinskog fakulteta: U idejnom planu plaže pod krinkom dohrane mijenja se njen oblik
Smolčić nam je rekao kako se u idejnom planu pod krinkom navodne dohrane zapravo nasipa plaža i mijenja njen oblik. Naime, pojam dohrane podrazumijeva uređenje postojećih nasutih plaža tako da se plažni materijal odnesen zbog djelovanja mora i vjetra nadomjesti novim plažnim materijalom, ali u gabaritima postojeće nasute plaže. S druge strane, nasipavanjem se povećava površina plaže. Idejnim planom predviđa se proširenje plaže za 12.00 metara kvadratnih, rekao je Smolčić.
Pri tome, smatra Smolčić, pojedini lokalni dužnosnici to opravdavaju navodnim prijašnjim izgledom plaže iz osamdesetih godina, no Smolčić je objasnio kako fotografije, ali i sjećanja ljudi iz tog vremena ukazuju na suprotno.
“Ovo je tipični primjer podvaljivanja pojma dohrana plaže pod pojam nasipavanja. Poznato je da je gradsko kupalište u Crikvenici jedna od najljepših, najnagrađivanijih i najstarijih plaža na našoj obali. Ova plaža je jedini pravi brend grada Crikvenice i njegovo uređenje zahtijeva široku javnu raspravu, koje nije bilo, a sve se svelo na samovolju pojedinaca”, zaključio je Smolčić.
Gradonačelnik Crikvenice: Riječ je o dohrani
No Rukavina i dalje inzistira da je riječ o dohrani te smatra da se radi se o netočnim navodima koji se sada koriste kako bi se pokušala odgovornost raspisivača natječaja, Primorsko-goranske županije, za eventualno poništenje postupka prebaciti na Grad.
“Idejno rješenje izrađeno za potrebe postupka dodjele koncesije na gradskoj plaži je, prema ustaljenoj proceduri, dostavljeno nadležnom Upravnom odjelu za prostorno uređenje i graditeljstvo PGŽ, i koji su potvrdili da je usklađeno s prostorno-planskom dokumentacijom na snazi (koja omogućava dohranu plaže) i mi nemamo razloga sumnjati u potvrde institucija koje takve potvrde izdaju”, odgovorio je Rukavina te dodao kako je Upravni odjel Primorsko-goranske županije pozivajući se na tumačenje Ministarstva dao pojašnjenje da se radio o dohrani.
“Rješenja koja su izrađena prije pokretanja postupka koncesioniranja, od građevinskog projekta uređenja podmorskih dijelova plaže, konzervatorskog elaborata i u konačnici idejnog rješenja, imaju za svrhu maksimalno zaštititi plažu od stalne erozije, omogućiti jednostavnije održavanje i u konačnici unaprijediti sadržaje na njoj”, rekao je Rukavina te dodao da je jedini interes grada Crikvenice i njegov osobno u ovoj priči boriti se da se za gradsku plažu osigura kvaliteta ulaganja “koju ova perjanica turizma zaslužuje”.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati