Astronomi možda pronašli prvi egzoplanet koji istovremeno kruži oko tri zvijezde
VEĆINA egzoplaneta koje su astronomi pronašli u svemiru orbitira samo oko jedne zvijezde. Nekoliko njih kruži oko dvije, ali do sada nismo uočili daleki planet koji kruži oko tri zvijezde istovremeno.
No nedavno su znanstvenici pronašli naznake rađanja mladog svijeta koji oko sebe ima tri zvijezde.
Radi se o sustavu GW Orionis, koji se sastoji od dvije zvijezde koje kruže jedna oko druge na približno istoj udaljenosti na kojoj je Zemlja od Sunca te treće koja kruži oko njih na nekoliko puta većoj udaljenosti.
Ovaj sustav je od nas udaljen nekih 1300 svjetlosnih godina te je smješten u zviježđu Oriona. Okružuje ga ogroman disk prašine i plina, što je uobičajeno za mlade zvjezdane sustave u kojima nastaju planeti, piše The New York Times.
Neobičan sustav
No ovaj sustav nije samo poseban po tome što ima tri zvijezde - zanimljivo je da je njegov disk podijeljen na dva dijela, s time da je onaj vanjski nagnut na oko 38 stupnjeva.
Znanstvenici pokušavaju shvatiti što se tamo događa. Neki su pretpostavili da bi razmak u disku mogao nastati zbog formiranja jednog ili više planeta. U tom slučaju svjedočimo stvaranju prvog poznatog planeta koji kruži oko tri zvijezde odjednom.
Nedavno je napravljen detaljan model sustava GW Orionis te stručnjaci smatraju da bi masivan plinoviti planet poput Jupitera mogao biti najbolje objašnjenje za jaz u disku prašine.
"Ratovi zvijezda su neke stvari propustili"
Svatko tko je gledao originalne Ratove zvijezda redatelja Georgea Lucasa zna za planete s dvije zvijezde koje se naizmjenično pojavljuju na nebu. No planet koji kruži oko tri zvijezde bio bi još neobičniji. Kada bi na njemu bilo nekog oblika života, on ne bi promatrao tri Sunca. Umjesto toga vidio bi samo dva jer bi dvije unutarnje zvijezde izgledale kao jedna sjajna točka na nebu zbog toga što su toliko blizu jedna drugoj.
"Ratovi zvijezda su neke stvari propustili", rekla je astronomkinja Rebecca Nealon sa Sveučilišta Warwick u Engleskoj.
Istraživanje naziva GW Ori: Circumtriple Rings and Planets objavljeno je u časopisu Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati