Danas je dan odluke za Ukrajinu. Sve ovisi o jednom čovjeku
AKO UKRAJINA želi išta izvući iz važnog summita čelnika EU koji se održava danas, trebat će joj potpora mađarskog premijera Viktora Orbana, koji se dosad snažno opirao naporima Kijeva da se pridruži EU, ali i njegovim molbama za pomoć.
"Mi smo glas zdravog razuma u Europi", rekao je Orban u mađarskom parlamentu uoči summita pa dodao: "Rat, korupcija, veliki poljoprivredni sektor i loše postupanje s mađarskom manjinom diskvalificiraju Ukrajinu od skorog pridruživanja EU."
Simboličan poziv Ukrajini da započne službene pregovore na vrhu je dnevnog reda dvodnevnog sastanka u Bruxellesu, zajedno s obećanim iznosom od 54 milijarde eura iz fondova EU za opskrbu ukrajinskog gospodarstva do 2024. te dodatne 24 milijarde eura u vojnoj potpori.
Zelenskom je tjedan loše počeo u Americi. Danas bi mogao postati još gori
Mađarski prigovori prijete da će loš tjedan učiniti još gorim za ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog. Njegov posjet Washingtonu nije uspio osigurati 61 milijardu dolara američkih vojnih sredstava. Blokirali su ih republikanski zastupnici.
"Ako ne bude pozitivnih vijesti iz Bruxellesa, to će značiti da je Putin stavio veto na ovu odluku", upozorio je ukrajinski čelnik, izričito optuživši Budimpeštu da stoji na putu. Mađarska bi mogla blokirati sve što Kijev traži, unatoč širokoj podršci Ukrajini iz drugih prijestolnica EU. Novi poljski premijer Donald Tusk upozorio je da je "apatija prema Ukrajini neprihvatljiva".
Međutim, kako su čelnici EU počeli pristizati u Bruxelles kasno sinoć, naznake mogućeg kompromisa počele su izlaziti na vidjelo. Tako je Europska komisija objavila da deblokira oko 10.2 milijarde eura od više od 30 milijardi eura sredstava EU za Mađarsku koja su bila zamrznuta zbog zaostajanja u vladavini prava.
Europska komisija pokušava smekšati Orbana
Iako se otključavanje sredstava smatra pokušajem omekšavanja Orbanove pozicije, dužnosnici u Bruxellesu poriču da su bili ucijenjeni. I mogu pokazati na dan ranije donesen zakon u Mađarskoj koji vraća pravo mađarskim sucima da se obrate Europskom sudu za preliminarnu odluku.
Promjena kaznenog zakona bila je jedna od mnogih promjena koje je zahtijevao Bruxelles. Većina drugih čelnika EU čvrsto stoji iza Kijeva. Čak i slovački Robert Fico, koji je zaustavio vojnu pomoć Ukrajini, kaže da će podržati početak pregovora o ulasku Kijeva u EU.
Nekoliko sati nakon što je predsjednik Zelenski napustio Washington, gdje nije uspio deblokirati američku pomoć, predsjednica Komisije Ursula von der Leyen rekla je Europskom parlamentu: "Moramo dati Ukrajini ono što joj treba da bude jaka danas, tako da može biti jača sutra za stolom, kada bude pregovarala o dugotrajnom i pravednom miru za Ukrajinu."
Zelenskom očajnički treba napredak na summitu EU
Zelenskom je očajnički potreban napredak na summitu EU i pokušao je zvučati optimistično tijekom posjeta Norveškoj: "Bili smo vrlo konstruktivni. Učinili smo apsolutno sve, ispunili smo preporuke Europske unije."
Europska komisija je sugerirala da je sada ispunjeno šest od sedam preduvjeta za početak službenih pregovora o pristupanju.
Budimpešta to osporava, optužujući Bruxelles da je spustio ljestvicu kako bi pomogao Kijevu. Predsjednik Zelenski viđen je u nedjelju u intenzivnim razgovorima licem u lice s Viktorom Orbanom u Argentini. Razgovor je ukrajinski predsjednik kasnije opisao kao "krajnje iskren".
Kako bi izašao ususret Budimpešti, ukrajinski parlament prošlog je tjedna donio zakon kojim se Mađarima i drugim manjinama jamči pravo studiranja na vlastitom jeziku. Također je usvojen novi ukrajinski antikorupcijski zakon, koji zahtijeva EU, čime je Orbanova vlada lišena dijela streljiva protiv Kijeva
Nitko u Bruxellesu ne sugerira da je Ukrajina spremna pridružiti se sutra. Početak pregovora o članstvu simboličan je čin solidarnosti Europske unije.
Orban: Moj stav nije baš veto, ali...
Orban je rekao francuskom tjedniku Le Point da njegov stav "nije baš veto" pa dodao: "Recimo da ne pridonosim donošenju onoga što mi se čini kao loša odluka."
To zvuči kao suzdržan glas. Njegova je vlada već potiho odobrila 11 paketa sankcija protiv Rusije, iako pripitomljeni provladini mađarski mediji o tome rijetko izvještavaju.
Do još jedne pukotine u protuukrajinskom frontu mađarske vlade došlo je jučer, kada je šef njegova kabineta Balazs Orban, koji nije u rodbinskom odnosu s premijerom, rekao da su financiranje Mađarske iz EU i financiranje Ukrajine odvojena pitanja.
"Ali ako EU inzistira na tome da financiranje Ukrajine treba dolaziti iz izmijenjenog proračuna EU, ta dva pitanja postaju povezana", rekao je za Bloomberg. Viktor Orban je uporan da se Mađarsku "ne može ucjenjivati" i da se financijska pitanja "ne mogu miješati s načelnim pitanjima".
Ulozi za Ukrajinu su puno veći nego ulozi za Mađarsku
On, kao i Zelenski, inzistira na tome da je učinio sve što je Komisija od njega tražila da učini. No ulozi za Ukrajinu daleko su veći. Predsjednik Zelenski riskira da izgubi rat s Rusijom, dok Orban želi steći veći utjecaj u Europi. Njegov fokus prebacuje se na izbore za Europski parlament u lipnju 2024., kada se nada da će trijumfirati njegovi kolege iz nacionalističkih stranaka.
Najbolji ishod za Zelenskog bio bi da se vrati u Kijev s pozivom za početak pristupnih pregovora i čekom na 78 milijardi eura vojne i ekonomske pomoći.
Za mađarskog čelnika uspješan summit bi bio da EU i Ukrajina dogovore "strateško partnerstvo", korak na putu ka pridruživanju EU za Ukrajinu, ali samo mali. Kao i milijarde eura otključanih EU fondova.
"Nećemo napustiti Bruxelles", rekao je sinoć za web-stranicu Mandiner pa dodao: "Okupirat ćemo ga."
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati