U bolnicu oštećenu u potresu ugrađuju vatrodojavni sustav za 2.5 milijuna kuna
U BOLNICI u Petrovoj ulici u Zagrebu, gdje se zbog oštećenja nastalih u lanjskom potresu ne koristi dio zgrade, upravo traje postavljanje vatrodojavnog sustava koji košta dva milijuna i 598.732,56 kuna. S PDV-om. Radove izvodi zajednica ponuditelja, a čine je Pastor Inženjering i Inel Montaža.
Petrova, Jordanovac i Šalata pretrpjeli najteža oštećenja. Pogledajte fotografije
Iz KBC-a nude objašnjenje
Uz to, iz KBC-a Zagreb, u čijem je sklopu bolnica u Petrovoj, informirali su nas i kako su zadnjeg dana ožujka njihove obveze prema dobavljačima lijekova i medicinskog potrošnog materijala prelazile milijardu kuna, dok su one dospjele iznosile 998 milijuna i 707 kuna. Očito, ova dva i pol milijuna kuna za vatrodojavni sustav ne bi bila dovoljna za podmirenje potraživanja dobavljača, ali učinilo nam se ipak neobičnim davati novac za vatrodojavu baš sada, u jeku krize s lijekovima. Također, neobičnom nam se učinila ugradnja vatrodojavnog sustava u oštećenu i djelomično nefunkcionalnu zgradu.
No, KBC nudi objašnjenje. Vele da je inspektorica zaštite od požara, eksploziva i oružja Službe za inspekcijske poslove Područnog ureda civilne zaštite Zagreb, nakon nadzora objekta u Petrovoj, rješenjem od 14. listopada 2019., utvrdila "da se postojeći sustav za dojavu požara nalazi izvan funkcije te da je isti potrebno dovesti u ispravno stanje ili zamijeniti novim".
Potom su se potrudili objasniti zašto je vatrodojava bitna: "Sustav vatrodojave koji nije u funkciji dovodi do smanjenog stupnja sigurnosti u Klinici za ženske bolesti i porode s obzirom na bitne zahtjeve za zaštitu od požara, odnosno dovodi do povećanja opasnosti u slučaju požara ili eksplozija", vele iz KBC-a.
A što je s postojećim sustavom?
"S obzirom da postojeći sustav vatrodojave nije moguće dovesti u funkcionalno stanje i da je riječ o starom sustavu za koji ne postoje zamjenski dijelovi te da isti ne pokriva sve potrebne prostorije, potrebna je ugradnja novog sustava vatrodojave na Klinici za ženske bolesti i porode u Zagrebu, Petrova 13", informira nas KBC Zagreb o razlozima svoje investicije u vrlo neobično vrijeme jer, ponovit ćemo, ne čini se kako je vatrodojava prioritet u ovom strašnom času.
KBC i na to ima spreman odgovor. Nabrojali su nam deset požara koji su im izbili od 2007. godine, a ugasili su ih ili sami ili uz pomoć Javne vatrogasne postrojbe. Istina, samo dva su izbila u Petrovoj, "u patološkom laboratoriju" i na strujnom ormaru, ostali su evidentirani na Rebru, ali, eto, zlu ne trebalo, bolje je imati novi vatrodojavni sustav, nek se plamen preventivno uplaši.
Ravnatelj KBC-a: Koliko ja znam, tamo nema ništa sada
Kako iz maila nismo shvatili hoće li vatrodojavni sustav krasiti i dio zgrade u Petrovoj koji je od potresa zatvoren, nazvali smo ravnatelja KBC-a Zagreb Antu Ćorušića i zatražili objašnjenje. Prvo nas je zanimalo što je trenutno u oštećenom dijelu zgrade u Petrovoj:
"Koliko ja znam, tamo nema ništa sada. Čekamo obnovu koja će biti financirana iz Fonda solidarnosti Europske unije i mislim da idući tjedan odgovaramo na pozivni natječaj Ministarstva zdravstva."
A koliki dio zgrade je izvan funkcije?
Gore vam je predavaonica koja se ne koristi sad, na drugom katu je Dječja neonatologija i u prizemlju je manji dio Odjela za perinatalnu medicinu, ali imamo rezervne pozicije, tako da funkcioniramo.
Vatrodojavni sustav se postavlja i u dio koji se ne koristi?
Što?
Vatrodojavni sustav se postavlja i u taj dio zgrade?
Pa taj dio zgrade koji je oštećen... valjda će se postaviti vatrodojavni sustav. Mora, pa to nam je obaveza, to smo morali napravit, pa poslali smo vam ono rješenje.
Tako je govorio ravnatelj KBC-a Zagreb.
Natječaj počeo 2019. godine, nastavljen i nakon potresa
Natječaj za ugradnju vatrodojavnog sustava u Petrovoj objavljen je u Elektroničkom oglasniku javne nabave 15. studenog 2019. godine, a rok za dostavu ponuda bio je 20. prosinca iste godine. Uz pobjedničku zajednicu ponuditelja - Pastor Inženjering i Inel Montažu, koji su ponudili cijenu od 2.598.622,24 kune, ukalkuliran je PDV - javila se i zagrebačka tvrtka SBT s nešto nižom ponudom - 2.349.987,50 kuna.
Tu, dakako, nije kraj priče o ponudama i ponuditeljima. Bolničko povjerenstvo tražilo je od ponuditelja dodatnu dokumentaciju pa je, konačno, u rujnu prošle godine zaključilo da su, premda nešto skuplji, Pastor i Inel ipak bolji jer SBT "nije dokazao da raspolaže minimalno 1 stručnim djelatnikom za aktivaciju licence, podešavanje i parametriranje postojeće centralne upravljačke aplikacije te integraciju sustava za dojavu požara u centralni nadzorni sustav Epsimaxa".
Neobičan redoslijed aktivnosti
I tako je Stručno povjerenstvo za javnu nabavu koje su činili Josip Jerleković, Maja Požman, Karmen Jurkovac i Ivana Pakšec 17. rujna prošle godine, u 12:30, skoro godinu nakon raspisivanja natječaja, predložilo bolničkom vodstvu ponudu Pastor Inženjeringa i Inel Montaže. U međuvremenu je 22. ožujka potres uzdrmao Zagreb i, posebno, Petrovu. No, natječaj je svejedno nastavljen. I Stručno-savjetodavna grupa, formirana Ćorušićevom odlukom, u kojoj su bili primarijus doktor Milivoj Novak, diplomirani inženjer prometa Vinko Periša, diplomirani inženjer sigurnosti Ante Ivas te diplomirani inženjer elektrotehnike, magistar Dražen Milković, istoga je 17. rujna dostavila je mišljenje da Pastor Inženjering i Inel Montaža ispunjavaju "tražene uvjete i uvjete vezane za predmet nabave i tehničke specifikacije". Konačno, fatalnog je 17. rujna i Ćorušić potpisao odluku o izboru Pastor Inženjeringa i Inel Montaže.
Rezime: u Petrovoj je ugradnja vatrodojavnog sustava počela prije obnove zgrade. Traje i sada, malo više od godinu dana otkako je zgrada ozbiljno oštećena. Čini se neobično, ali navodno drugačije nije moglo.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati