Đikić o Plenkovićevoj odluci: Kakva je to država koja tako smjenjuje stručnjake?

IZ VLADE su sinoć priopćenjem demantirali navode da je premijer Andrej Plenković odlučio iz Znanstvenog savjeta isključiti petoricu znanstvenika, potpisnika apela javnosti i vladi - Andreju Ambriović Ristov, Nenada Bana, Petru Klepac, Branka Kolarića i Igora Rudana.
Znanstvenik Ivan Đikić jutros je komentirao priopćenje vlade.
"Očigledno se radi o pokušaju popravljanja štete koju je vlada napravila svojom zahvalom na suradnji petorici članova Znanstvenog savjeta. Nakon toga se zapalio internet jer su svi bili šokirani", rekao je za portal HRT-a Ivan Đikić, znanstvenik sa Sveučilišta Goethe u Frankfurtu.
"Kakva je to država koja tako smjenjuje stručnjake?"
"Kakva je to država u srcu Europe koja na taj način smjenjuje stručnjake koji savjetuju i svojim znanjem volonterski pomažu vladi RH", pita se Đikić.
"Nadam se da će premijer Plenković smoći snage i iz Znanstvenog savjeta ukloniti one članove koji su u sukobu interesa, a ostaviti vrhunske i moralne stručnjake koji svojim iskrenim savjetima doprinose očuvanju zdravlja i života građana", poručio je znanstvenik.
Napisali apel Plenkoviću, on im se zahvalio na suradnji
Podsjetimo, 26 znanstvenika i liječnika, predvođenih znanstvenikom Ivanom Đikićem, napisalo je prije par dana otvoreno pismo u kojem ističu kako su duboko zabrinuti širenjem koronavirusa u Hrvatskoj. U apelu su pobrojili svoje preporuke za suzbijanje epidemije u Hrvatskoj i zatražili jasniju komunikaciju te jasan kriterij za testiranje.
Među njima je i pet znanstvenika koji su u vladinom Znanstvenom savjetu. Radi se o Andreji Ambriović Ristov, Nenadu Banu, Petri Klepac, Branku Kolariću i Igoru Rudanu. Kako nam je potvrdio jedan od njih, premijer Andrej Plenković donio je odluku o izbacivanju tih petero znanstvenika iz Savjeta.
Kako doznajemo, njih je jučer nazvao predstojnik ureda premijera Zvonimir Frka Petešić, koji je ujedno i koordinator Znanstvenog savjeta, te im se zahvalio na sudjelovanju i rekao da suradnja više nema smisla. Još se ne zna hoće li još neki stručnjaci također biti izbačeni.
Vlada: Nismo iz izbacili, ali suradnja nema smisla
Iz vlade su sinoć reagirali na objavu o izbacivanju petero stručnjaka iz Savjeta. Tvrde da je informacija netočna, no iz njihovog je priopćenja jasno da su spomenutim znanstvenicima kazali da suradnja više nema smisla.
"Slijedom pojave netočne informacije da je predsjednik vlade donio odluku o izbacivanju petorice članova vladinog Znanstvenog savjeta, držimo nekorektnim da se objavljuju takvi navodi i članci bez prethodne provjere njihove točnosti. Predsjednik Vlade nije donio takvu odluku. Zahvaljujemo onim članovima Znanstvenog savjeta koji su ovu netočnu informaciju prenijeli medijima. To je sigurno bio ,epidemiološki', a ne politički potez", navodi glasnogovornik.
Pojašnjava da je predstojnik premijerova ureda Zvonimir Frka-Petešić "u ponedjeljak kontaktirao gospodina Kolarića, gospođu Ambriović-Ristov i gospodina Bana, dok gospodin Rudan i gospođa Klepac nisu uzvratili poziv".
"Rekao im je da je međusobno povjerenje narušeno i da suradnja, koja je i dosad bila na dobrovoljnoj bazi, nema smisla ako pojedini članova Znanstvenog savjeta u subotu poslijepodne obave višesatne razgovore s njime o aktualnoj epidemiološkoj situaciji i restriktivnim mjerama. Potom, bez ikakve prethodne najave, u nedjelju prijepodne upućuju apel hrvatskoj javnosti, koji po sadržaju to nije, i kojim se neskriveno proziva Vladu i Stožer civilne zaštite, i to bez navođenja ikakvih konkretnih prijedloga o mjerama koje treba poduzeti u borbi protiv covida-19 i iznose političke optužbe."
"Vlada od početka epidemije transparentno upravlja krizom, na način da je javnost o svemu informirana. Uvažavamo i slušamo struku u cijeloj njenoj širini s nerijetko oprečnim stavovima, i kroz konzultacije sa Znanstvenim savjetom u njegovoj interdisciplinarnosti i kroz rad Stožera civilne zaštite RH. To ćemo činiti i dalje, uvažavajući i različita mišljenja epidemiologa i znanstvenika.
No podsjećamo, Znanstveni savjet savjetuje, a Stožer stručno razmatra te i druge, ne-epidemiološke parametre i saznanja, te predlaže mjere, a Vlada odlučuje i provodi ih, za što ima odgovornost i demokratski legitimitet", navodi glasnogovornik vlade.
Apel javnosti u nedjelju je objavilo 26 istaknutih hrvatskih liječnika i znanstvenika iz zemlje i inozemstva zabrinuti širenjem drugog vala pandemije u Hrvatskoj i velikim brojem žrtava. Pritom su iznijeli i preporuke za prevladavanju teške javno-zdravstvene i društvene krize u Hrvatskoj.
*Index koristi third party aplikacije za realizaciju anketa kako bismo smanjili mogućnost manipulacije anketom od strane korisnika, ali i potpuno odagnali mogućnost vlastitih manipulacija rezultatima. Svejedno, online ankete ne mogu se smatrati znanstveno utemeljenima niti vjerodostojno predstavljaju većinu hrvatske populacije. Index, naime, relativno rijetko posjećuju potpuni idioti, koji pak u ukupnoj hrvatskoj populaciji imaju značajan udio.

bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati