Đikićev tim otkrio kako tumori izbjegavaju reakciju organizma
MEĐUNARODNI znanstveni tim pod vodstvom dr. Ivana Ðikiċa s Goethe Sveučilišta u Frankfurtu, identificirao je mehanizam preko kojeg tumorske stanice izbjegavaju imunološki odgovor organizma, ubrzano rastu i metastaziraju, što otvara nove mogućnosti za razvoj terapije protiv raka.
Rad je objavljen u online izdanju znanstvenog časopisa Cell, a znanstvena studija istraživala je vezu između autofagije, staničnog procesa samojedenja, i sposobnosti imunološkog sustava da prepozna i napadne stanice raka.
Znanstvenici su otkrili da IRGQ protein djeluje kao autofagijski receptor u reguliranju ekspresije receptora MHC-I na površini stanica raka.
"Ova otkrića ukazuju da IRGQ protein i autofagija predstavljaju potencijalne terapijske ciljeve za razvoj novih protu-tumorskih lijekova. Primjerice, razvijanjem lijekova koji potiču razgradnju IRGQ u uznapredovalim tumorima jetre mogli bi potaknuti novi i snažniji imunološki napad na tumorske stanice i blokirati rast tumora", rekao je znanstvenik Ivan Ðikiċ.
Ključni receptori
MHC-I receptori igraju ključnu ulogu u imunološkom sustavu prezentirajući tumorske antigene citotoksičnim T stanicama koje su odgovorne za ubijanje stanica raka. Na temelju kliničkih podataka otkriveno je da niže razine IRGQ kod ljudi s karcinomom jetre dovode do infiltracije T stanica u tumore i duljeg preživljavanja zbog boljeg imunološkog prepoznavanja tumorskih stanica.
Podatci pacijenata potvrđeni su i na eksperimentalnom mišjem modelu raka jetre: kod životinja bez IRGQ-a, dolazi do učinkovitog napada imunološkog sustava na tumorske stanice i blokiranja rasta tumora te su miševi značajno dulje preživjeli rak.
"Ova studija trajala je sedam godina i naučili smo da je neophodno nastaviti s istraživanjima i kada su projekti teški i neizvjesni te je neophodno osigurati dugogodišnje financiranje i uspostavljanje suradnje sa znanstvenicima raznih profesija ako želimo biti uspješniji u borbi protiv tumora", rekao je Ðikiċ.
Nastavak ovog dugogodišnjeg istraživanja provodi se u PROXIDRUGS konzorciju, gdje znanstvenici razvijaju nove metode ciljane razgradnje IRGQ proteina.
Đikić: Imunoloski sustav je najbolja brana razvoju tumora
"Imunoloski sustav je najbolja brana razvoju tumora. Poznato je da dnevno u nasem organizmu stotine stanica postanu nekontorlirane i mogu stvoriti bazu razvoja tumora. Medutim one su prepoznate kao strane i brzo uklonjene preko imunoloskog sustava.
Upravo radi toga tumori evolucijski stvaraju razlicite mehanizme da izbjegnu taj obrambeni stit. To se ne dogada samo u pocetku rasta tumora nego jos znacajnije tijekom metastatskog sirenja kada promjene u tumorima eksponencijlano rastu.
Mi smo studirali upravo takvu dinamiku razvoja tumora i interakcije s imunoloskim obrambenim sustavom domacina preko kontrole MHC klas 1 receptora koji specificno poticu prepoznavanje tumorskih stanica.
Pokazali smo u eksperimentalnim misevima da regulacija IRGQ proteina moze potaknuti imunoloski odgovor i znacajno smanjiti velicinu i sirenje tumora. Na taj nacin smo validirali taj protein kao moguci buduci terapijski cilj u blokiranju hepatokarcinoma - rak koji uzrokuje drugi najveći broj smrtnih slučajeva u svijetu “Ono što je sigurno jest da smo pronašli novi mehanizam pomoću kojeg tumorske stanice mogu izbjeći imunološki sustav. U daljnjim studijama sada ćemo ispitati utjecaj IRGQ-a na druge vrste karcinoma”, rekao je Đikić za Index.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati