Dodik ne odustaje od razbijanja BiH. Dačić: Može računati na punu podršku Srbije
ČLAN Predsjedništva BiH Milorad Dodik potvrdio je da ne odustaje od donošenja zakona kojima bi se osporile brojne ovlasti te države i prenijele na razinu entiteta, a predsjednik skupštine Srbije Ivica Dačić istodobno je kazao da Republika Srpska i dalje može računati na punu potporu Beograda.
Dačić je u Banju Luku došao kako bi sudjelovao u obilježavanju 30 godina rada parlamenta RS-a, koji se smatra sljednikom tzv. "skupštine srpskog naroda u BiH", protuustavno uspostavljene 1991., što je bio uvod u rat u toj zemlji.
Dačić je u ponedjeljak kazao kako je taj čin od prije tri desetljeća pokazao vjeru da Srbi mogu biti "sami na svome" i da u tome imaju apsolutnu potporu Srbije.
Dodik je na konferenciji za medije Dačića nazvao političarem koji je "veoma kompetentan" za stanje u BiH i koji je spreman pomoći RS kad je to moguće.
Dodik tvrdi da je RS jedina samoodrživa, a da BiH i Federacija to nisu i ne mogu biti, pa se to pokušava prikriti i mijenjati odnos snaga kroz "kriminalne odluke" Ustavnog suda i visokih predstavnika.
Želi Sarajevu oduzeti brojne ovlasti
Potvrdio je da će upravo stoga inzistirati na tome da parlament RS-a idućih dana donese zakone kojima će tom entitetu "vratiti" ovlasti prenesene na razinu BiH kao države.
"Budite sigurni da ćemo to učiniti", kazao je Dodik.
Dodao je da i dalje nudi "pregovore s Federacijom BiH", a da je jedina osoba s kojom u RS-u neće razgovarati visoki predstavnik za BiH Christian Schmidt, i to sve dok njegovo imenovanje ne bude potvrđeno u Vijeću sigurnosti UN-a.
Dačić je rekao da Srbija ostaje zainteresirana za očuvanje mira, ali i statusa RS-a te poštivanje Daytonskog sporazuma, za koji tvrdi da je izigran time što su neke ovlasti s entitetskih prenesene na razinu BiH.
"Svaka odluka koja se donosi mora se temeljiti na suglasnosti sva tri naroda i oba entiteta", kazao je čelnik srpskog parlamenta, dodajući da u Beogradu, uz to, žele održati "žive veze" s RS. Konstatirao je da između tog entiteta i Srbije ne postoje nikakve granice bez obzira na postojanje onih međunarodno priznatih.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati