Dok vjerski režim hapsi prosvjednice, 50 % Iranaca je protiv obaveznog nošenja hidžaba
Tekst se nastavlja ispod oglasa
SCREENSHOT: Armin Navabi/Twitter
URED iranskog predsjednika Hasana Rohanija u subotu se uključio u užarenu raspravu o budućnosti Islamske Republike, iznenadno objavljujući tri godine star izvještaj prema kojem gotovo polovica Iranaca želi kraj obveznom pokrivanju kose ženama u javnosti.
Objava ovog izvještaja zasigurno ima veze s aktualnim simboličnim prosvjedima desetaka Iranki skidanjem hidžaba na javnim mjestima, što je u mnogim slučajevima snimljeno i objavljeno na društvenim mrežama.
Najmanje 29 žena uhićeno je zbog toga što su u javnosti skinule svoj hidžab, svezale ga na štap i mahale njime u glavnom gradu Teheranu. Prva među njima, 31-godišnja Vida Movahed čija je upečatljiva fotografija obišla svijet, puštena je nakon gotovo mjesec dana u zatvoru.
49.8 % Iranaca smatra da se država ne treba miješati u odijevanje žena
49.8 % Iranaca i Iranki - praktički polovica - smatra da je islamska marama kojom žene pokrivaju glavu privatna stvar pojedinca i da se država ne bi u to trebala miješati, prema ovom službenom izvještaju. Rohani, koji je dobio predsjedničke izbore na reformističkoj političkoj liniji, ovom se objavom na određeni način suprotstavio konzervativnom krilu iranskog režima, na čelu s vrhovnim vođom, ajatolahom Alijem Hamneijem.
Iranski državni odvjetnik prethodno je prozvao prosvjednice kao ''djetinjaste i neuke'', tvrdeći da su ''obmanute preko stranih medija'' i inzistirajući da velika većina Iranaca podržava obvezu nošenja hidžaba i njeno strože provođenje. Rohani je, čini se, izabrao upravo ovaj trenutak kao pogodan za sučeljavanje s tvrdolinijaškim i dominantnim krilom režima, piše New York Times.
Analitičari također smatraju da je objava izvještaja, koji je sastavio jedan od najbližih Rohanijevih savjetnika Hesamedin Ašna, vjerojatno politički kalkulirana kako bi potaknula društvene reforme i signalizirala vlastima da bi trebale ublažiti oštru reakciju na sekularne prosvjede. Ašna je na čelu Centra za strateške studije, državnog istraživačkog instituta koji je 2014. proveo veliko istraživanje javnog mnijenja o ovoj temi.
Rohani je sad protiv zakona koji je sam donio
''Vlada želi pokazati da je bilo kakav obračun protiv onih koje ne nose hidžab ilegalan i nedemokratski. U svakom slučaju, obračuni i kazne nisu dio islama'', komentirao je reformistički klerik iz grada Koma.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Rohani je i sam islamski klerik, kao i dobar dio vladajućih političara. Ironično je to što se upravo Rohani hvalio zakonom o obveznom nošenju hidžaba koji je pomogao donijeti prije nekoliko desetljeća.
''Predsjednik (Rohani) želi biti popularan, i njegov tim zna da sve veći broj žena ne voli islamski kodeks odijevanja. Oni žele pridobiti žene i osigurati da popularnost predsjednika ne padne još niže'', smatra politički analitičar blizak vladi Faršad Gorbanpur.
Jedna od žena koja je uhićena nakon prosvjeda protiv hidžaba prošlog tjedna, a koja je željela ostati anonimna, ocjenjuje da je izvještaj pozitivan korak, ali da nije dovoljan. Žene žele potpunu slobodu, kaže ova 28-godišnja žena.
Rohani se neizravno suprotstavio konzervativnom krilu režima i kad ih je upozorio da bi, ako ne budu slušali narod, mogli doživjeti sudbinu šaha Mohameda Reze Pahlavija kojeg su sami svrgnuli.
Ovo je .
Homepage nacije.
ovdje. Atraktivne fotografije i videe plaćamo.
Imate važnu priču? Javite se na desk@index.hr ili klikom
Želite raditi na Indexu? Prijavite se
Tražimo sadržaj koji
bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
Učitavanje komentara
Tražimo sadržaj koji
bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati