JAGODA Truhelka bila je hrvatska književnica, pedagoginja i pionirka u borbi za pravo žena na obrazovanje. Njezin rad obilježava spoj književnog talenta, pedagoškog djelovanja i zalaganja za društvenu pravdu. Rođena je 5. veljače 1864. u Osijeku, u obitelji Antuna Vjenceslava Truhelke, češkog podrijetla, i Marije rođene Schön, podrijetlom Njemice. Odrasla je u kulturno i obrazovno poticajnom okruženju, što je bitno oblikovalo njezin životni put.
Mlada Jagoda
Jagoda je osnovnu školu pohađala u Osijeku, nakon čega se obitelj, pogođena očevom preranom smrću, preselila u Zagreb. Tamo je 1882. godine završila Učiteljsku školu kao jedna od najboljih učenica svoje generacije. Odmah nakon završetka obrazovanja počinje raditi u prosvjeti, prvo kao učiteljica u Osijeku, a potom u Gospiću, Zagrebu, Banjoj Luci i Sarajevu. Njezina karijera obilježena je inovativnim pedagoškim pristupima i zalaganjem za obrazovanje djevojaka, što je u to vrijeme bilo uvrnuto i čudno.
Tijekom rada u Banjoj Luci i Sarajevu bila je ravnateljica više djevojačke škole. Na toj poziciji razvila je progresivne ideje o odgoju i obrazovanju, inzistirajući na emocionalnom i moralnom razvoju učenika. Bila je iznimno angažirana u promociji čitanja i obrazovanja među djecom, osobito djevojčicama, često koristeći vlastite tekstove kao obrazovne alate.
Književni opus
Jagoda Truhelka ostavila je bogat opus, osobito u žanru dječje književnosti. Njezino najpoznatije djelo, Zlatni danci iz 1918., zbirka je pripovijetki koje opisuju djetinjstvo u idiličnom seoskom ambijentu, naglašavajući vrijednosti ljubavi, obitelji i domovine. Ovo djelo je postalo nezaobilazno štivo u školskim lektirama, a i danas ga cijene generacije čitatelja.
Osim Zlatnih danaka, napisala je i roman Pleme Čokanjina, u kojem obrađuje teme obiteljskih odnosa, socijalnih razlika i procesa odrastanja. Njezina djela prožeta su dubokim razumijevanjem dječje psihe te su pisana jasnim i toplim stilom, što ih čini privlačnima i suvremenim čitateljima.
Truhelka je također pisala za odrasle, a njezin roman Plein air smatra se jednim od prvih primjera feminističke literature u hrvatskoj književnosti. U ovom djelu obrađuje teme emancipacije žena, braka i društvenih stereotipa, često kroz likove snažnih i intelektualno superiornih žena.
Jagoda izvan okvira
Kao urednica i suradnica časopisa Domaće ognjište Truhelka je promovirala obrazovanje i kulturno uzdizanje žena, šireći ideje ravnopravnosti i osnaživanja ženskog glasa u javnom životu. Njezini tekstovi u časopisu obrađivali su teme važnosti školovanja djevojčica, prava žena na rad i ekonomske neovisnosti.
Jagoda Truhelka nikada se nije udavala ni imala djece. Velik dio svog života dijelila je s književnicom i prevoditeljicom Camillom Lucernom, s kojom je živjela u Zagrebu više od tri desetljeća. Preminula je 17. prosinca 1957. u Zagrebu, u 93. godini.