Doznajemo vladin plan za cijepljenje, necijepljenima bi se mogao zakomplicirati život
MNOGO je bure u javnosti izazvala jučerašnja najava premijera Andreja Plenkovića da će uvjet za covid-potpore biti cijepljenje protiv koronavirusa.
Poslodavci su se žestoko pobunili protiv te najave, a danas je detaljnije o tome bilo govora na presici Stožera.
"Već sam rekao da diskriminacije neće i ne smije biti. Upravo je u tijeku izrada revizija smjernica za zdravstvene djelatnike i pacijente. Mi počinjemo seriju sastanaka i sa svim ministrima ćemo razgovarati o tome što oni misle, razmišljamo o svim javnim službama i ne mislimo raditi diskriminaciju prema privatnom sektoru. Jučer sam na vladi rekao da je upravo u tijeku izrada revizije smjernica za zdravstvene djelatnike i pacijente. Počinjemo seriju razgovora s ministarstvima, razmišljamo o svim javnim službama, odgojiteljicama, radnicima u trgovini, vozačima u javnom prijevozu, razmišljamo o djeci...", rekao je Beroš.
"Ono što nam predstoji, to je otvaranje dijaloga resornih ministara sa sindikatima i poslodavcima idućeg tjedna. Dužnost vlade je da u zaštiti života može ići prema rješenjima koja moraju voditi računa o širim društvenim interesima. Treba se razgovarati jesu li svi benefiti države uvijek i u svakoj situaciji bez ikakvog doprinosa s druge strane. To ne znači uvođenje obveze cijepljenja", rekao je Božinović.
Beroš: Idemo prvenstveno prema onima koji su u svakodnevnom kontaktu s ljudima
Od ministra zdravstva Vilija Beroša tražili smo dodatno pojašnjenje najava da će se na neki način pokušati osigurati cijepljenje u javnom sektoru pored Plenkovićeve najave za privatni sektor.
"Sljedeći tjedan će se ići u razgovore sa sindikatima i poslodavcima. Prvenstveno idemo u smjeru da procijepimo ljude koji su u najvećem kontaktu s drugim ljudima. Radi se o vozačima u javnom prijevozu, učiteljima, profesorima, odgojiteljima, zdravstvenim radnicima, ljudima koji rade na šalterima ili su na drugi način u svakodnevnom kontaktu s većim brojem ljudi. Naš cilj je sada spriječiti širenje bolesti i stvoriti uvjete da najesen nemamo val kakav smo imali prošle godine", rekao je Beroš.
Necijepljeni pacijenti će se morati testirati na ulazu u bolnice, ali i necijepljeni zdravstveni radnici?
Kazao je kako se i u bolnicama ozbiljno razmišlja o novom režimu.
"Moramo nešto učiniti i u zdravstvenom sektoru. Mi već imamo neke tužbe bolesnika koji smatraju da su se zarazili u bolnicama. Neovisno o tome koliko su te tužbe ozbiljne, moramo učiniti sve da spriječimo širenje zaraze u bolnicama. Imamo neke situacije gdje je pacijent bio negativan kod ulaska u bolnicu, a onda je na kasnijem testiranju pozitivan. Mi ćemo izraditi nove smjernice za sektor zdravstva. Sad smo u prijelaznom periodu, ali razmatramo da zbog pružanja sigurnosti pacijentima uvedemo testiranje kod ulaska u bolnicu, ali i da zdravstveni djelatnici rade koliko im traje covid-potvrda ili da se svakih 48 sati testiraju", rekao je.
Doznali smo što još planira vlada
Kako smo doznali iz krugova bliskih vladi i Stožeru, sljedećeg tjedna će se voditi i razgovori s ministrima o tome koje su sve djelatnosti koje potpadaju pod različite resore rizične. Od ministara se očekuje da o tome konzultiraju HZJZ i moguće je da se također za neke djelatnosti uvede obveza testiranja za one koji nisu cijepljeni ili nisu preboljeli koronu u zadnjih šest mjeseci.
Još nije jasno tko bi plaćao ta testiranja i bi li tu obvezu morali preuzeti oni koji se nisu cijepili.
Ne isključuje se ni obvezno cijepljenje
O mjerama kojima bi se potaklo masovnije cijepljenje razmišlja se i na razini Europske unije. U nekim zemljama, govore nam sugovornici iz vlade i Stožera, razmišlja se o tome i da se besplatna zdravstvena usluga ograniči onima koji se nisu cijepili.
Kad je riječ o obveznim cijepljenju u Hrvatskoj, a znamo da nam je cijepljenje već neko vrijeme usporeno, ono se još uvijek ne isključuje, premda u ovom trenutku nije realno.
Kako smo doznali, neki su iz krugova vlade i Stožera, ali i iz zdrastvene struke, skloni obveznom cijepljenju. Kao argument se ovdje navodi činjenica da je cijepljenje kod hepatitisa obvezno, a da je ta bolest manje smrtonosna od koronavirusa.
"Ako na jesen budemo imali četvrti val sa stotinama mrtvih, ja ću biti za obvezno cijepljenje"
No, kako smo već naveli, obavezno cijepljenje u Hrvatskoj nije izgledno. Barem zasad jer nam je i Beroš nam je potvrdio kako se ono ne isključuje. To, ipak, ostaje zadnja opcija i prvo će se na druge načine pokušati podići procijepljenost koju Beroš smatra ključnom u suzbijanju četvrtog vala.
"Mi smo u ovom trenutku daleko od toga, nismo skloni nikakvim obavezama. Ali ću isto tako reći da ću, ako na jesen budemo imali četvrti val sa stotinama mrtvih, ja jasno biti za obvezno cijepljenje. Ono što je sigurno je da ćemo učiniti sve što možemo da do četvrtog vala, koji bi bio sličan onom prošlogodišnjem, ni ne dođe", rekao je Indexu Beroš.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati