Doznali smo uzrok golemog požara kod Trogira
NEŠTO manje od 800 hektara niskog raslinja, makije, borove šume i maslinika izgorjelo je u golemom požaru koji je u ponedjeljak ujutro buknuo u Segetu Gornjem kod Trogira i koji je sada pod nadzorom vatrogasaca. Premda je jutros ugašen otvoreni plamen, a oko podneva nije bilo ni dima u zraku, prema posljednjim informacijama požar se ponovo aktivirao. Zbog toga su na požarištu aktivni i vatrogasci i snage Hrvatske vojske.
"Noćas su vatrogasci nadljudskim naporima gasili vatru pa su u jednom trenutku na terenu bila 194 vatrogasca koji su na južnoj strani odbili požar i obranili kuće te benzinsku pumpu", rekao je glavni vatrogasni zapovjednik Slavko Tucaković prijepodne tijekom obilaska požarišta s ministrom obrane Mariom Banožićem.Tucaković je dodao kako je požar stavljen pod nadzor vatrogasaca nakon što su im se jutros u gašenju pridružila dva kanadera. O veličini požara koji se smatra najzahtjevnijim ove sezone svjedoči i golema opožarena površina.
Doznali smo kako je došlo do golemog požara
Kako doznaje Index, policija je vrlo brzo uspjela odrediti mikrolokaciju s koje je krenuo požar, a nakon što je tijekom jutra požar stavljen pod kontrolu obavljen je i očevid.
Doznajemo kako se ne sumnja na to da je požar podmetnut. Prema onome što su policijski istražitelji uspjeli utvrditi, požar su izazvali građevinski radovi na širem području Segeta Gornjeg.
Prema informacijama kojima raspolaže Index, prilikom radova je zahvaćen dalekovod, a nekoliko stotina metara dalje došlo je do kratkog spoja na dalekovodu. Iskrenje do kojeg je pritom došlo, kako je utvrđeno očevidom, izazvalo je golemi požar.
Područje Segeta Gornjeg nakon izbijanja požara koji se ubrzo počeo jako širiti bilo je bez struje.
Čak 167 vatrogasaca i jake zračne snage gasili vatru, najveći problem im stvarao jak vjetar
Požar otvorenog prostora u Segetu Gornjem je buknuo u ponedjeljak u 10:12, gasilo ga je 167 vatrogasaca sa 47 vozila, 25 vojnika, kanadera, četiri air-tractora i helikopter. Do 21 sat sinoć je opožareno oko 550 hektara makije, borove šume, niskog raslinja i nešto maslinika.
Najveći problem u gašenju bio je jak vjetar koji je požar tjerao u svim smjerovima.
"Vjetar je bio presudan faktor. Požar je bježao od nas, morali smo ga stizati. To je bio pakao, bilo je jako teško. No uspjeli smo zahvaljujući nadljudskim naporima ljudi koji vole svoj posao i odlično ga rade", govori nam Tucaković.
"Vjetar se diže, snage su nam rastegnute"
"Situacija je sad puno bolja nego noćas, ali vjetar se diže. Još nije gotovo, sad treba biti jako oprezan. Ovog trenutka smo poslali vatrogasce i vojsku skupa na rubne, sjeverne dijelove požarišta. Kanaderi su sad prizemljeni, letjeli su do 11. Ponavljam još jednom - treba biti jako oprezan jer su nam snage rastegnute", rekao nam je Tucaković pa je opisao kako je to izgledalo sinoć.
"Sinoć je bila teška situacija, dizali smo dodatne snage na južni dio požarišta. Vatra je krenula prema benzinskoj crpki, koja je brzom intervencijom obranjena", rekao nam je glavni vatrogasni zapovjednik.
Kovačević: najveći požar na obali nakon splitskog
"U tim nam se situacijama događaju ovakve stvari zato što se u takvim sezonama trava osuši i ako u srpnju nema kiša događaju nam se ovakve stvari. Ovo je što se tiče ukupno izgorjele površine najveći požar na obali nakon onoga splitskog u 20017. godini kada je izgorjelo više od četiri tisuće hektara šume. U ovom požaru neće biti velika materijalna šteta jer se uglavnom radi o niskom raslinju", rekao je prilikom obilaska požarišta Županijski vatrogasni zapovjednik Ivan Kovačević.
Glavni vatrogasni zapovjednik dao je i kratki rezime dosadašnje protupožarne sezone.
"Ove smo godine imali 2141 požar na području priobalja, dok je prošle godine bilo njih 2232. Uz to smo do sada imali 8095 hektara opožarene površine na području priobalja, a u 2020. godini 33 tisuće hektara kada je gorjela Svilaja, Dinara i južni Velebit", objasnio je Tucaković.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati