Plenković, Milanović i državni vrh odali počast stradalima u Jasenovcu
KOLONOM sjećanja od Memorijalnog muzeja do spomenika Cvijet kod kojeg su položili ruže, državni vrh, predstavnici nacionalnih manjina, antifašisti, preživjela zatočenica Nevenka Končar i članovi obitelji stradalih danas su odali počast žrtvama ustaškog logora Jasenovac.
Prethodnih godina predstavnici židovske nacionalne manjine komemorirali su zasebno, prošle godine to je učinio i predsjednik Republike Zoran Milanović, a ove je godine na komemoraciji u povodu 78. obljetnice proboja posljednjih zatvorenika iz ustaškog logora bio cijeli državni vrh, zajedno s predstavnicima svih manjina te predstavnicima antifašista.
Preživjelo je tek stotinjak logoraša
Pred kraj Drugog svjetskog rata, rano ujutro 22. travnja 1945. godine posljednjih 600 zatvorenika krenulo je u proboj iz koncentracijskog logora u koji su ustaške vlasti zatvarale i u njemu ubijale ljude zbog njihove vjerske, nacionalne ili ideološke pripadnosti. Sam proboj preživjelo je stotinjak logoraša.
Koncentracijski logor Jasenovac postojao je 1337 dana, a Javna ustanova spomen-područje Jasenovac prikupila je imena i podatke za 83.145 ubijenih, među kojima je najviše bilo Srba (47.627), Roma (16.173) i Židova (13.116). Ubijeni su 39.570 muškaraca, 23.474 žene i 20.101 dijete do 14 godina.
Ruže podno spomenika arhitekta Bogdana Bogdanovića položili su i počast stradalima odali predsjednik Zoran Milanović, premijer Andrej Plenković i predsjednik sabora Gordan Jandroković s izaslanstvima. Milanović i Plenković se nisu ni pogledali.
Došao je i Pupovac
Počast su odali predstavnici obitelji stradalih, predstavnici Koordinacije židovskih općina u Hrvatskoj predvođeni predsjednikom Koordinacije Ognjenom Krausom, Saveza antifašističkih boraca i antifašista predvođeni Franjom Habulinom i bivšim hrvatskim predsjednikom Stjepanom Mesićem, Srpskog narodnog vijeća predvođeni saborskim zastupnikom Miloradom Pupovcem te Saveza Roma u RH "Kali Sara" predvođeni saborskim zastupnikom Veljkom Kajtazijem i predsjednicom Saveza Suzanom Krčmar.
Komemoraciji su nazočila i izaslanstva veleposlanstava u Hrvatskoj, među njima i izraelskog, kao i predstavnici političkih stranaka, institucija, udruga i gradova. U sklopu komemoracije, koja se održava pod pokroviteljstvom sabora, uz prigodni glazbeni program u kojem je, tradicionalno, izvedena i zborska arija Va, pensiero iz opere Nabucco Giuseppea Verdija, čitani su ulomci iz svjedočanstva preživjelih zatočenika te predvođene molitve u ime pravoslavnih, katoličkih i islamskih vjernika.
Uoči komemoracije predsjednik SDP-a Peđa Grbin i Sandra Benčić (Možemo) ocijenili su kako se u Hrvatskoj i dalje relativiziraju zločini tog režima i ne čini dovoljno po pitanju povijesnog revizionizma.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati